Podwójne szelągi w mennictwie pomorskim (1594-1670)

„Podwójne szelągi w mennictwie pomorskim (1594-1670)” – nowość na szczecińskim rynku wydawniczym.

Jest to już druga wspólna pozycja duetu szczecińskich numizmatyków Tomasza Witkiewicza i Wojciecha Gibczyńskiego. W 2011 roku autorzy opublikowali Katalog Szerfów Pomorskich.

„Podwójne szelągi w mennictwie pomorskim (1594-1670)” to piękna albumowa pozycja, która została wydana w kolorze w twardej oprawie na papierze kredowym. Autorzy przelali swoją wiedzę o monetach pomorskich na 328 stron. Z tego 250 stron stanowi cześć opisowa a na około 80 stronach jest katalog podwójnych szelągów z dużą ilością zdjęć monet.

Pozycja ukazał się nakładem szczecińskiego wydawnictwa Tomasz Witkiewicz. Przy wsparciu Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.

Zapraszamy na wieczór autorski dnia 3 kwietnia br. o godzinie 17 w Książnicy Pomorskiej gdzie będzie można nabyć książkę w promocyjnej cenie oraz wysłuchać prelekcji poprowadzonej przez autorów.

Książkę można nabyć również w Sklepie Numizmatycznym SzerfSzczecin w cenie 110 złotych oraz niebawem w księgarni Zamkowej.

4072956965

4072956965_3

4072956965_4

4072956965_1

4072956965_2

Ten wpis został opublikowany w kategorii Biblioteka, Historia, Patronat. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

1 odpowiedź na Podwójne szelągi w mennictwie pomorskim (1594-1670)

 1. stettinmeister pisze:

  Przeczytałem książkę.
  Imponujące nagromadzenie wiedzy dotyczącej pomorskich szelągów podwójnych.
  Przed ukazaniem książki należało szukać informacji o tym monetach w różnych miejscach.
  Katalogach aukcyjnych, archiwach, publikacjach, forach.
  Dzisiaj mamy jedną książkę, która w zupełności zamyka tematykę tego nominału.
  Możemy się z niej dowiedzieć o mincmistrzach, rytownikach stempli, legendach otokowych, ilościach wyprodukowanych monet, ordynacjach menniczych, przelicznikach i wartościach, skarbach.
  Oprócz wiedzy wynikającej z materiałów źródłowych w książce odnajdziemy umiejętność patrzenia na monety.
  Wszyscy wielokrotnie powtarzamy, że na monetach jest wszystko zapisane.
  Odnaleźć charakterystyczne elementy monety to pierwszy stopień wtajemniczenia, drugi to odnaleźć analogię do innych obiektów nie będących monetami, trzeci to udowodnić w przekonywający sposób ich analogię.
  Ten trzeci stopień jest najtrudniejszy – stopień ten osiągnęli autorzy ksiązki.
  Polecam w szczególności opracowanie symboliki znaków na DS –ach Bogusława XIV.
  Dla mnie niesamowita historia i temat do burzliwych dyskusji.
  W książce odnajdziemy zdjęcia monet, które do tej pory nie były publikowane w żadnym innym miejscu. Niektóre monety ze zdjęć nie ujrzały wcześniej światła dziennego, zalegały i zalegają do tej pory w szufladach, archiwach muzeów.
  Dołączam się do sugestii autorów dotyczącej upublicznienia skarbu z Choszczna. .My sympatycy szelągów podwójnych i monet pomorskich domagamy się szczegółowego opisu i zdjęć monet z tego skarbu.
  Kończąc opisywanie moich wrażeń dodam jeszcze, że w książce „dostało się” jeszcze szerfom, groszom, talarom pomorskim. Szerfy to uzupełnienie do wcześniejszego katalogu. Grosze, talary to przedsmak dalszych publikacji – taką mam nadzieję.

Możliwość komentowania została wyłączona.