Potrawy postne – ciąg dalszy

Czytając przepisy ze „Stettiner Kochbuch”, zastanawia mnie ich różnorodność w rozdziale Potrawy postne i puddingi. Proponuję kolejne i życzę powodzenia przy ich przygotowywaniu.

Smacznego!


Danie postne z bursztówek na inny sposób

Jabłka przygotować w taki sposób jak w przepisie danie postne z bursztówek. Należy użyć również takiej samej ilości jabłek. Następnie wbić 12 całych jaj do garnka, wybełtać naprawdę dobrze, dodać 12 łutów startego cukru i ? funta wyśmienitej mąki pszennej, wymieszać całość dokładnie, by z mąki nie powstały grudki. Następnie dolać 1 kwartę dobrego mleka, 6 łutów masła włożyć do rondla, dolać przygotowaną masę, całość postawić na niewielkim ogniu i ciągle mieszając gotowa, aż zgęstnieje, wówczas jest dobra. (Co prawda w międzyczasie stanie się pokawałkowana, jednak gdy zgęstnieje stanie się na powrót jednolita). Następnie przelać masę do miski i gdy ostygnie, dodać żółtko z 12 jaj, startą cytrynę i za 4 grosze kwasku cytrynowego pociętego w kostki, mieszać przez ? godziny, ubić białko z jaj na sztywną pianę i wymieszać delikatnie z resztą. Do uprzednio wysmarowanej masłem formy przełożyć masę na wysokość dwóch palców, wafel kuchenny położyć na wierzch, jabłka połączone z wiśniami i resztę masy. Włożyć do piekarnika i piec powoli.

Ciepła potrawa ze słodkiego makaronu

Wziąć z 24 jaj żółtko, z jednej cytryny startą skórkę, ? funta startego cukru, następnie całość dobrze mieszać i ubijąć przez około pół godziny. Następnie dodać 28 łutów słodkiego i 4 łuty gorzkiego makaronu, dokładnie pokawałkowanego. Całość dobre pół godziny mieszać, by się wszystko zespoliło. Następnie ubić białko z 24 jaj na pianę, dodać do masy, wymieszać całość dobrze, by się połączyło i w wysmarowanej masłem tortownicy piec przy małym ogniu.

Potrawa postna z ryżu

Wziąć funt ryżu, przebrać go i wybrać wszystkie łupiny, przesypać do rondla, zalać zimną wodą, postawić na ogniu i chwilę zagotować. Następnie odlać gotującą się wodę, ponownie zalać zimną, porządnie wymieszać i znowu odlać. Potem zalać mlekiem, gotować ciągle mieszając, jednak tak by ryż zbyt miękki nie był, ale dość twardy. Następnie przełożyć go do miski, ubić ? funta masła na śmietanę, wziąć ? funta cukru, startą cytrynę, 1 łut gorzkich, rozbitych migdałów i żółtka z 14 jaj i dodać do ryżu, gdy już ostygnie, ale nie jest zbyt zimny. Mieszać całość dobre pół godziny, ubić białko na sztywną pianę, wymieszać delikatnie z masą i całość przełożyć do uprzednio wysmarowanej masłem formy. Należy piec powoli.

Opracowano na podstawie:
M. Rosnack, Stettiner Kochbuch, Stettin 1845.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Kuchnia. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.