Muzeum Przełomów – ruszyła strona internetowa

Oficjalna strona upamiętniającego historię Szczecina z lat 1945-1989 przelomy.pl ruszyła w środę, w 25. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego.

Są na niej – często nieznane – zdjęcia, dokumenty, a także artykuły prasowe dotyczące szczecińskich „przełomów”, takich np. jak Grudzień’70 i Sierpień’80. Wśród nich perełki, takie np. jak dziennik dyżurów ze strajków studenckich w Wyższej Szkole Pedagogicznej w 1981 r.


– Wciąż uzupełniamy stronę o nowe materiały – mówi Agnieszka Kuchcińska-Kurcz, dziennikarka, która stworzyła ideę i opracowała koncepcję, a wokół niej zbudowała poparcie wszystkich poważnych sił politycznych, władz miasta, historyków i pasjonatów historii Szczecina. – Każdego dnia strona się zmienia. Pracują nad nią wolontariusze.

Poza stroną, organizatorzy muzeum mają pomysł na ściągnięcie funduszy unijnych, a także budynek – tzw. cielętnik z XIX w. na Łasztowni (koncepcja powstania muzeum jest wpisana w plan rozwoju przestrzennego na Łasztowni).

Muzeum Przełomów to wciąż nazwa robocza. Wiadomo, że jego oferta ma być skierowana nie tylko do szukających swojej tożsamości szczecinian, ale także polskich i zagranicznych turystów. Muzeum ma prezentować m.in. rok 1945, przesiedlenia Niemców, zapomnianą historię kilkudziesięciu tysięcy Żydów mieszkających po wojnie na Niebuszewie, gminy francuskiej, antysowieckich zamieszek w latach 50., ale przede wszystkim wielkie wydarzenia Grudnia ’70, Stycznia ’71 i Sierpnia ’80. Wszystko podane nowocześnie, interaktywnie, językiem, który dotrze do młodzieży wychowanej na internecie. Do tego być może także historia peerelowskich „wizytówek” Szczecina, jak np. motocykl Junak czy paprykarz szczeciński.

Kuchcińska-Kurcz czyni starania o pozyskanie „ferdynanda”, czyli wozu bojowego do rozbijania barykad. Cztery takie wozy podarował władzom PRL w grudniu 1981 r. Erich Honecker, przywódca komunistycznej NRD. Jeden z nich jest wciąż sprawny i znajduje się na stanie policyjnych oddziałów prewencji.

Organizatorzy muzeum liczą na zaangażowanie prezydenta Piotra Krzystka. W sierpniu br. związane z nim stowarzyszenie Dumny Szczecin oświadczyło, że chce stworzyć w Szczecinie muzeum polskiej historii Szczecina.

Adam Zadworny, Gazeta Wyborcza, 13 XII 2006 r.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Wydarzenia. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.