Wystawa o stanie wojennym w Książnicy

Oryginalna milicyjna mapa, na której naszkicowano plan pacyfikacji manifestacji „Solidarności” w dniu 1 maja 1983 r. w Szczecinie – to jeden z eksponatów na wystawie „Stan wojenny – spojrzenie po latach” zorganizowanej przez IPN, „S” i Książnicę Pomorską.

– Z utajnionych badań społecznych przeprowadzonych na zlecenie peerelowskich władz w latach 80. wynikało, że 57 proc. opinii publicznej ocenia stan wojenny negatywnie, a 43 proc. go akceptuje – mówił podczas otwarcia ekspozycji Grzegorz Czapski, historyk ze szczecińskiego IPN, współautor wystawy. – Po latach ten podział przebiega podobnie.


Dyrektor szczecińskiego oddziału instytutu, dr Kazimierz Wóycicki stwierdził m.in.: – Ta wystawa pokazuje jak odpowiedzialni byli przywódcy protestów, jak bardzo dojrzała była „Solidarność”. To dzięki decyzjom takich ludzi jak Andrzej Milczanowski nie doszło przecież do rozlewu krwi.

Dokumenty zgromadzone na wystawie obrazują pacyfikację „Solidarności”, opór społeczny w stanie wojennym, internowania, życie codzienne. Są podziemne ulotki i książki, nieznane zdjęcia z manifestacji ulicznych. Ciekawostką jest oryginalna milicyjna mapa Szczecina, na której naszkicowano planowane ruchy ZOMO w dniu 1 maja 1983 r. Z legendy wynika, że władza do spacyfikowania solidarnościowej manifestacji chciała użyć 1575 funkcjonariuszy ZOMO i 150 funkcjonariuszy ROMO (Rezerwowe Odwody Milicji Obywatelskiej). Nie udało się. Tego właśnie dnia 3-tysięczny pochód „S” przedarł się przez kordony milicji pod samą trybunę, na której stały władze.

Adam Zadworny, Gazeta Wyborcza, 13 XII 2006 r.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Wydarzenia. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.