Witam,
STETTINER CONSUM - B SPAR - VEREIN E.?
20 PF
Co ciekawe nominał jest przebity.Co to za żeton?
Pozdrawiam
Jak widać prężna sieć, oprócz swojej waluty w sklepach mieli np. swoje butelki, jedna u mnie w skrzynce zalega, wrzucam foto choć nierewelacyjne bo przy sztucznym świetle.Prawdą jest że prezentowana moneta wyemitowana została przez Szczeciński Związek Spożywczo -Oszczędnościowy. Nazwa niemiecka STETTINER CONSUM & SPARVEREIN E.G. Owe KO które wkradło się w nazwę przytoczoną przez rob_k za katalogiem Menzla oznacza że jest to emisja przypisana do emisji Związków Spożywców Konsumverein. Przy poszczególnych pozycjach tego katalogu autor określa rodzaj bilonu zastępczego np LW oznacza emisje dominialne, PG - emisje prywatne dla obozów jenieckich, OR - emisje lokalne itd.
Błąd w nazwie nie jest aż tak istotny jak błędna identyfikacja monety. Katalog P. Menzla posiada tylko lakoniczny opis poszczególnych pozycji, co niestety nie zawsze jest wystarczające. Pomijam już kwestię edycji. Obecna edycja z 2005 roku opisuje już blisko 35 tyś. różnych emisji co daje ok. 80 tyś. skatalogowanych monet zastępczych i żetonów monetarnych, i proszę mi wierzyć - daleki jest on od kompletności. Wydanie z 1982 r zawiera raptem znikomy procent monet opisanych w katalogu z 2005 r.
Wracając jednak do monetki z postu. Fakt - Menzel opisuje emisje STETTINER CONSUM & SPARVEREIN E.G. o nominale 50 (wydanie z 2005 r poz. 24168.3) oraz emisje STETTINER CONSUM- & SPARVEREIN E.G. o nominale 50 (wydanie z 2005 r poz. 24169.3) Tu mamy zaś do czynienia z kolejną odmianą pisowni nazwy emitenta tj. STETTINER CONSUM & SPAR- VEREIN E.G. Emisja ta jest opisana pod poz. 24170 wspomnianego katalogu, gdzie opisane są monety o nominale 20 feningów oraz 1 marka i 2 marki - podobnie jak w katalogu Sikorskiego. 50 feningów nie jest notowane. Monety z poz. 24170 bite są generalnie bez otworu. Różnica prezentowanej w poście monety od emisji 24168.3 i 24169.3 poza pisownią nazwy to także umiejscowienie cyfry 50 - tu jest pośrodku krążka, na pozostałych monetach jest u dołu poniżej otworu. Pytanie teraz czy otwór jest oryginalny czy został zrobiony później. Niestety link do zdjęcia jest nieaktywny. Poproszę o dobre zdjęcie na adres arek_gosc@poczta.onet.pl
Z tymi szczecińskimi monetami jest niezły galimatias. Menzel odnotowuje 6 różnych emisji tego emitenta, Sikorski tylko 5 łącząc pozycje z Menzla 24168.3 i 24169.3 jak jedną emisję. Najwcześniejsza jest emisja z nazwą CONSUM VEREIN STETTIN nominały w groszach srebrnych - 1, 2 i 1/2, 5, 10 oraz 1 talar. Consum Verein Stettin powstał w 1863 r. - pierwsza emisja pochodzi z lat 1863 -1868, gdyż W 1868 związek przekształcił się w spółkę handlową zmieniając nazwę na STETTINER CONSUM- & SPARVEREIN E.G. stosowaną do 1869 r. W 1869 spółka ponownie zmieniła nazwę na STETTINER CONSUM & SPARVEREIN E.G.M.B.H. i działała do 1915 r. Z datami tymi jest jednak pewien problem. Emisje STETTINER CONSUM- & SPARVEREIN E.G. powinny powstać do 1869 r. a więc przed reformą walutową 1872 r. powinny więc opiewać na wcześniej obowiązującą walutę a nie na feningi i marki. Według mnie pochodzą więc one z okresu późniejszego.
Uffff. Może jeszcze link wyjaśniający funkcjonowanie emisji kupieckich http://www.poszukiwanieskarbow.com/numi ... eckie.html
Pozdrawiam
Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości