generał Aleksander Litwinowicz

Tematy dotyczące obiektów i miejsc - opisy, linki i wszelkie informacje ich dotyczące.
Awatar użytkownika
RY5ZARD
Posty: 28
Rejestracja: 23 wrz 2010, o 19:21

generał Aleksander Litwinowicz

Postautor: RY5ZARD » 31 paź 2012, o 11:51

Na Cmentarzu Centralnym opodal Krzyża Katyńskiego znajduje się grób generała A. Litwinowicza, kawalera Krzyża Srebrnego Orderu Wojennego Virtuti Militari.
Czy zna ktoś szczeciński epizod generała?
Załączniki
DSC01833c.jpg
Ryszard
Stau
Moderator
Posty: 498
Rejestracja: 1 sie 2009, o 10:19
Lokalizacja: Szczecin - Stary Turzyn

Re: generał Aleksander Litwinowicz

Postautor: Stau » 31 paź 2012, o 12:44

Ciekawa postać. Pamiętam, że jak chodziłem po cmentarzu z p. Antonim Adamczakiem (PTTK) to zawsze pokazywał ten grób i przypominał o tej osobie. Zresztą chyba w czasie Święta Niepodległości jednym z elementów obchodów jest złożenie wieńca przy nagrobku generała.

Faktycznie, niewiele na jego temat informacji w sieci, tym bardziej o "szczecińskim" epizodzie, który nie trwał długo.

Aleksander Litwinowicz ps. "Władysław" (1879-1948) – inżynier mechanik, generał brygady Wojska Polskiego.legionista, oficer Wojska Polskiego II RP, członek ostatniego rządu przed wybuchem II Wojny Światowej, po powrocie do Polski z rumuńskiego internowania uzyskał przydział pracy w Urzędzie Pełnomocnika Rządu ds. Odbudowy w Szczecinie. Jako kierownik Biura Planowania zajął się odbudową portu.

Po latach gen. Mieczysław Ludwik Boruta-Spiechowicz doczekał się biografii, pozostaje mieć nadzieję, że podobnie będzie w przypadku Aleksandra Litwinowicza.
"Dziki to lud doświadczony w walkach na lądzie i morzu. Przyzwyczajony żyć z rabunku i grabieży. W przyrodzonej jakiejś dzikości - zawsze nieposkromiony" <--- Herbord o mieszkańcach Pomorza - XII wiek.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość