Strona 1 z 1

Historia MPO w Szczecinie, czyli smieciarki i inne polewaczki ;)

: 3 sty 2017, o 22:55
autor: Aygon
Witam

Gdzie mona znalezc informacje o poczatkach sluzb oczyszczania miasta, organizacji, pierwszym uzywanym sprzecie * czy cos zostalo z przedwojennego taboru bo np. przedwojenne kosze na smieci sa w uzyciu do dzis w paru kamienicach). Wiadomo, na samym poczatku mozna bylo zasypac odpadkami najblizsze piwnice po zniszczonych budynkach ale to jednak miasto i na dluzsza mete tak sie nie da a ciekawi mnie tez czy poczatki to byl powrot do XIX wieku i zbieranie na woz konny czy jakas mechanizacja nastapila i jak szybko. Ewentualnie moze ktos wie gdzie napisac i do kogo zeby zdobyc takie info?

Pozdraiwam

Aygon

Re: Historia MPO w Szczecinie, czyli smieciarki i inne polewaczki ;)

: 3 sty 2017, o 23:30
autor: Schulz
Mimo iż jestem już co nieco wiekowy, a może dlatego, to pamiętam że na początku lat pięćdziesiątych na naszym frontowym podwórzu stał pomiędzy stolarnią a budynkiem oficyny (Kr. Jadwigi 23), prawie pod oknami parteru długi niski murowany boks z kilkoma zamykanymi otworami na wierzchu, do którego wrzucaliśmy śmieci. I chyba się nie mylę, wpadały one do okrągłych blaszanych pojemników, które potem śmieciarze w miarę regularnie wywozili przez bramę do stojącego na ulicy wozu konnego. W boksie były stalowe drzwi, przez które śmieciarze wybierali śmieci łopatą, jak co nieco rozsypało się na boki. Z czasem pojawiły się samochody śmieciarki. Podobne boksy były na sąsiednich podwórkach, bo pamiętam, że z naszego podwórka można było po wejściu na boks przeleźć na drugą stronę muru (wszystkie podwórka wówczas były od siebie odgrodzone murami), i wskakując na przyległy do muru boks przy Kr. Jadwigi 22 prędzej np. dostać się na Jagiełły (bardzo przydatne przy zabawie w podchody).

Re: Historia MPO w Szczecinie, czyli smieciarki i inne polewaczki ;)

: 4 sty 2017, o 00:54
autor: Aygon
Dziekuje za odpowiedz, czyli jednak woz i koniki. Ogolnie z tego co sie orientuje jako miejskie wysypisko funkcjonowalo to na tamie Pomorzanskiej. A jak sie nawywalo wtedy to co dzis sie zwie MPO?

Re: Historia MPO w Szczecinie, czyli smieciarki i inne polewaczki ;)

: 4 sty 2017, o 15:13
autor: Schulz
Aygon pisze: A jak sie nazywalo wtedy to co dzis sie zwie MPO?
"Spis nazw, ulic, placów, wysp, rzek i kanałów miasta portowego Szczecina" wydanej przez Księgarnię Nakładową J. Kijowskiego w Szczecinie w październiku 1945 roku umieszcza go w spisie zakładów użyteczności publicznej pod nazwą "Oczyszczanie Miasta" i sytuuje przy Placu Orła Białego 2, tel. 82-24. Natomiast według najstarszej polskiej książki telefonicznej (XII 1945), obejmującej 21 miejscowości woj. szczecińskiego, był to Zakład Oczyszczania Miasta, ul. św. Wojciecha 12, tel. 264 i 224. Podobnie informuje nas plan miasta "Plan i informator miasta Szczecina" z 1947 roku, który zresztą podaje tylko ulicę św. Wojciecha bez numeru parceli i jeden numer telefonu - 224. W sumie wygląda na to, że w ciągu minionych dwóch miesięcy znaleziono lepszą lokalizację.
Ja osobiście pamiętam to jako Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania z siedzibą przy Placu Tobruckim. Być może pod adresem Księcia Świętopełka lub Korzeniowskiego (nie jestem pewien), tam gdzie dzisiaj jest targowisko "Tobruk".