Bereitestrasse-Wielka-Wyszyńskiego- Niemieccy zołnierze 1945

Dyskusje na temat miasta do 26 kwietnia 1945 r.
Fantomas
Posty: 8
Rejestracja: 8 lut 2009, o 19:36

Bereitestrasse-Wielka-Wyszyńskiego- Niemieccy zołnierze 1945

Postautor: Fantomas » 22 lis 2013, o 11:11

Witam,

Chciałbym przedstawić identyfikację zdjęcia która udało sie powiązać z fragmentem ksiązki
"Porzucona Twierdza"- Golczewskiego (opis na str.108)
Autor opisuje tam akcje w dn.20 kwietnia 1945 kiedy Rosjanom udało się zgładzić grupę niemieckich żołnierzy którzy najprawdopodobniej wysadzali niektóre obiekty w Szczecinie przed opuszczeniem miasta. Autor również podaje nazwe ul. Bereitestrasse (obecnie ul. Wielka - teraz Wyszyńskiego).
Poniżej rosyjski opis i ów zdjęcie:

http://rgakfd.altsoft.spb.ru/showObject ... 1003052440

Аннотация: Трупы немецких солдат на одной из улиц г.Штеттина/Trupy niemieckich zołnierzy na jednej z ulic Szczecina.
Дата съемки/data zdjęcia: 1945г.
Место съемки/Miejsce zdjęcia: Германия, Штеттин г. ( ныне - Щецин, Польша) / Niemcy, Szczecin , Polska

Wygląda na to że żołnierze leżeli na wysokości przystanku tramwajowego linii nr 8 przed Bramą Portową od strony Odry. (Na wysokości "byłego Grzybka".)

Obecne zdjęcie porównawcze (kolor) wykonane zostało przez kolegę który sprawdził widok obecny na miejscu - chciałbym tu mu za to przy okazji podziękować).
Myśle ze identyfikacja rosyjskiego zdjęcia jest trafna ? :)
Czy faktycznie było to 20 kwietna 1945 i podczas ostrzelania żołnierzy przez rosyjskie lotnictwo to już kwesta sporna.
Sądzę że wersje zbombardowania należy wykluczyć - brak lejów po bombie na ulicy w tym miejscu.
Choć kto wie , może świadek opisujący to zdarzenie w książce Kazimierza Golczewskiego faktyczne widział rosyjski samolot(y) Ił-2 ?:
http://pl.wikipedia.org/wiki/I%C5%82-2
Wówczas zastanawia fakt co ten człowiek tam robił podczas ataku , równie dobrze mogli zginąć od ostrzału miasta przez artylerię ?
Jeśli dobrze się przyjrzeć to na ciele poległego (z lewej strony) leży niemiecki hełm , a jego głowa spoczywa wzdłuż krawężnika. Zatem byli to żołnierze , a nie ludność cywilna. ;)

Pozdrawiam serdecznie,
Krzysztof
Załączniki
Prosze porównać lokalizacje okien w budynku po prawej oraz identyczne usytuowanie jednego komina oraz spad dachu.
Prosze porównać lokalizacje okien w budynku po prawej oraz identyczne usytuowanie jednego komina oraz spad dachu.
Ostatnio zmieniony 22 lis 2013, o 13:18 przez Fantomas, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Lazi
Posty: 1342
Rejestracja: 18 sty 2005, o 13:41
Lokalizacja: Szczecin

Re: Bereitestrasse-Wielka-Wyszyńskiego- Niemieccy zołnierze

Postautor: Lazi » 22 lis 2013, o 13:16

O ile mi coś nie umknęło to pytanie kiedy dokładnie zdjęcie zostało wykonane pozostaje otwarte. Wydaje mi się, że w tamtych dniach trup ścielił się gęsto po ulicy i równie dobrze może to dotyczyć innego zdarzenia. W każdym razie ciekawy wątek i zdjęcie porównawcze.
Fantomas
Posty: 8
Rejestracja: 8 lut 2009, o 19:36

Re: Bereitestrasse-Wielka-Wyszyńskiego- Niemieccy zołnierze

Postautor: Fantomas » 22 lis 2013, o 13:24

Lazi pisze:O ile mi coś nie umknęło to pytanie kiedy dokładnie zdjęcie zostało wykonane pozostaje otwarte. Wydaje mi się, że w tamtych dniach trup ścielił się gęsto po ulicy i równie dobrze może to dotyczyć innego zdarzenia. W każdym razie ciekawy wątek i zdjęcie porównawcze.
Myśle że jednak mogło to być (zdarzenie) 20 kwietnia 1945 w południe (czyli tak jak w książce 12.00):

"...Pierwsze mosty zostały wysadzone 18 marca 1945 roku, a następne 28 marca i 6 kwietnia. Most długi wysadzono 20 kwietnia 1945 roku w południe. Wysadziły go opuszczające miasto wojska wermachtu. ..."

Cytat z:
http://www.swiatowy.org/bilety/dlugi/dlugi.html

Ów most przed wysadzeniem:
http://stud.pam.szczecin.pl/~mborsk/gal ... elnego.jpg

Choć równie dobrze Rosjanie mogli wykonać zdjęcie 26 kwietnia 1945 po akcji ;)

Pozdrawiam,

K.S.
Ostatnio zmieniony 22 lis 2013, o 13:38 przez Fantomas, łącznie zmieniany 3 razy.
Awatar użytkownika
Schulz
Expert
Posty: 1381
Rejestracja: 10 lis 2005, o 22:16
Lokalizacja: Stettin-Scheune, Berliner Chaussee

Re: Bereitestrasse-Wielka-Wyszyńskiego- Niemieccy zołnierze

Postautor: Schulz » 22 lis 2013, o 13:32

Problem w tym, że za diaska nie pamiętam, na jakim forum, czy facebooku to opublikowałem...
Nawet GW to zauważyła:
http://szczecin.gazeta.pl/szczecin/1,34 ... ecina.html
Ostatnio zmieniony 22 lis 2013, o 14:29 przez Schulz, łącznie zmieniany 1 raz.
Fantomas
Posty: 8
Rejestracja: 8 lut 2009, o 19:36

Re: Bereitestrasse-Wielka-Wyszyńskiego- Niemieccy zołnierze

Postautor: Fantomas » 22 lis 2013, o 13:42

Schulz pisze:
Lazi pisze:O ile mi coś nie umknęło to pytanie kiedy dokładnie zdjęcie zostało wykonane pozostaje otwarte. Wydaje mi się, że w tamtych dniach trup ścielił się gęsto po ulicy i równie dobrze może to dotyczyć innego zdarzenia. W każdym razie ciekawy wątek i zdjęcie porównawcze.
A mnie nie umknęło, mam wrażenie, że już poruszaliśmy ten temat pod koniec kwietnia 2013 roku, i też, o ile sobie dobrze przypominam sięgnąłem do "Porzuconej Twierdzy" Golczewskiego. Problem w tym, że za diaska nie pamiętam, na jakim forum, czy facebooku to opublikowałem, jak to teraz jest w modzie.
(to moje tzw. wrażenie opieram na tym, że mam w komputerze opisywane tu zdjęcie z datą utworzenia pliku "28 ‎kwietnia ‎2013, ‏‎19:40:30")
Może faktycznie racja:
"...28 kwietnia 1945 roku przy pierwszym rekonesansie Starego Miasta Prezydent Szczecina Piotr Zaremba zatrzymał się przy ruinach Mostu Długiego. Kompletnie zniszczony most nie nadawał się do użytku. Wg relacji Piotra Zaremby niemcy wysadzili 16 mostów na rzekach i kilkanaście wiaduktów w Szczecinie między innymi wiadukt na ulicy Lubeckiego i Mickiewicza. ..."
Cyt. z:
http://www.swiatowy.org/bilety/dlugi/dlugi.html

- Ktoś wie czy Panu Zarębie towarzyszyli wówczas kronikarze z Rosji ? (tam trafiło to zdjęcie) .

PS:
Upsss, moja wina za cytat o wizycie p. Zaręby :
"....zdjęcie z datą utworzenia pliku 28 ‎kwietnia ‎2013, ‏‎19:40:30") ..." :) , ale przypadkiem wyszło o rekonesansie Zaremby - tez 28 kwietnia ale 1945 :)
Może "wspólnymi siłami" ustalimy datę wykonania zdjęcia. Poczekajmy co wniosą inni użytkownicy forum.
Zawsze można spróbować i napisać do Rosjan prosząc o więcej informacji na temat wykonania kliszy z zdjęciem ( o ile będą to mieli? Dla: 2. Шифр - 0-81864 ч/б).

Faktycznie, racja (nie wiedziałem o tym):
"...Link do strony z archiwaliami podany został na profilu "Szczeciner" na Facebooku. Przedstawia miasto w kwietniu 1945 r. Na jednym ze zdjęć widać zwłoki żołnierzy leżących na dzisiejszej ul. Wyszyńskiego. Obok nich łopaty. Jan Iwańczuk w komentarzu do tego zdjęcia napisał: "Pewnie tych żołnierzy zagonili do kopania umocnień obronnych. Pamiętam, że prasa szczecińska donosiła przed laty o wykopaniu kilku szkieletów w tej okolicy. Czyżby to byli ci żołnierze? Jeżeli to zdjęcie wykonali Rosjanie po wejściu do miasta, to mogą to być ofiary ostrzału artyleryjskiego ok. 25.04.1945". ..."

Cały tekst: http://szczecin.gazeta.pl/szczecin/1,34 ... z2lNkUolxU

Przyznaję się że zrobiłem to niezależnie i moim zdaniem jest to powiązane z opisem w Golczewskim "Porzucona Twierdza".
Zdjęcie porównałem w oparciu o zdjęcia z netu a kolega dodatkowo potwierdził lokalizacje w plenerze. Mam nadzieje że cała ta
identyfikacja zmierza w kierunku rozwiązania zagadek historycznych naszego miasta. To chyba miłe że ludzie są czujni w temacie ;)
To tylko dowód na to że obaj niezależnie mamy rację ;)
Ponieważ jestem Polakiem nie domagam się medalu :) i ciesze się że mamy kolejne zdjęcie ustalone na Sedinie.

Nie sądze aby zagonili ich do kopania umocnień 20 kwietnia 1945 - Rosjanie mając przykre doświadczenia z Trójmiasta obeszli Szczecin bokiem - front poszedł na rozlewiska Odry i Autostradę Poznańską oraz Swiętą (Police) - nie w głowie im było zdobywanie miasta po tamtych porażkach w miescie. Jak sie nie mylę już 18 czy 20 marca Rosjanie wzieli Dąbie. Wówczas by kopali umocnienia w tym miejscu wcześniej. Czy to aby na pewno leżą tam łopaty ? - nie do końca jestem pewien (?). Może to kawałek białej szmaty na końcu niemieckiego karabina Mauser ? Dadam że teraz widzę już tam 3 hełmy (zatem sami zołnierze)
Most koło Turzyna był zablokowany i tam był nasyp obronny - (linii kolejowej). Myśle że koledzy z Pomorza1945 mogli by powiedzieć coś więcej na ten temat. :) Być może się mylę.

Pozdrawiam z szacunkiem,
K.S.
Awatar użytkownika
Schulz
Expert
Posty: 1381
Rejestracja: 10 lis 2005, o 22:16
Lokalizacja: Stettin-Scheune, Berliner Chaussee

Re: Bereitestrasse-Wielka-Wyszyńskiego- Niemieccy zołnierze

Postautor: Schulz » 22 lis 2013, o 17:09

Fantomas pisze:Czy to aby na pewno leżą tam łopaty ? - nie do końca jestem pewien (?). Może to kawałek białej szmaty na końcu niemieckiego karabina Mauser ?
Jeżeli to nie łopata a kawałek białej szmaty na końcu niemieckiego karabinu..., gdyby tak było, to znaczy, że ich rozstrzelano po poddaniu się.
Ale wróćmy do tego mojego skojarzenia sprzed kilku miesięcy. Pisząc o tych wykopanych szkieletach, miałem na myśli nie do końca sprawdzoną informację z gazety o wykopaniu w trakcie remontu, czy przebudowy ulicy przed Brama Portową niemieckiego stanowiska obronnego z 1945 roku, (trzeba by przekopać gazety z tego okresu?). O ile pamiętam, była tam mowa o kilku szkieletach (?), a także karabinie maszynowym, czy czymś w tym rodzaju. Oczywiście ci ze zdjęcia na pewno nie stanowili obsady tego stanowiska. Po prostu Golczewski stoi u mnie na półce, stąd ten dalszy ciąg o ostrzale artyleryjskim, który tych żołnierzy zastał na Wielkiej. Co nie znaczy, że nie zginęli wskutek przypadkowego ostrzału z samolotu (a nie bombardowania). A ta cała reszta o "zbirach, SS", itp., no cóż tak się pisało w tamtych okresie. Teraz, jak ktoś ma wiele czasu, to można nawet ustalić z jakiej byli jednostki, a nawet kompanii, czy drużyny.
Załączniki
To samo miejsce z innej perspektywy, tyle, że już posprzątane...
To samo miejsce z innej perspektywy, tyle, że już posprzątane...
Kloss
Posty: 3
Rejestracja: 22 lis 2013, o 16:31
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: Bereitestrasse-Wielka-Wyszyńskiego- Niemieccy zołnierze

Postautor: Kloss » 22 lis 2013, o 17:39

Także uważam, że to byli ci saperzy z SS, o których mowa w "Porzuconej Twierdzy". Mogli zostać ostrzelani z karabinów lub działek pokładowych przez radzieckie samoloty. Jest to nawet bardzo prawdopodobne, bo tego samego dnia Rosjanie zaatakowali całą 2 Armią Powietrzną (1048 samolotów) niemieckie pozycje nad Odrą na południe od Szczecina, więc na sam Szczecin też pewnie polecieli. A wybuchający most na pewno przykuł uwagę pilotów.
Pod Szczecinem w tym czasie była między innymi 4 Dywizja Policji SS, w skład której wchodził m.in. 4 batalion pionierów SS, więc możliwe, że to oni wysadzili Most Długi.
Fantomas pisze: Nie sądze aby zagonili ich do kopania umocnień 20 kwietnia 1945 - Rosjanie mając przykre doświadczenia z Trójmiasta obeszli Szczecin bokiem - front poszedł na rozlewiska Odry i Autostradę Poznańską oraz Swiętą (Police) - nie w głowie im było zdobywanie miasta po tamtych porażkach w miescie. Jak sie nie mylę już 18 czy 20 marca Rosjanie wzieli Dąbie. Wówczas by kopali umocnienia w tym miejscu wcześniej.
Umocnienia w Szczecinie budowane były zarówno w marcu jak i w kwietniu. Budowa w marcu opisana została we wspomnieniach przez SS-Unterscharfuhrera Erika Wallina, a w kwietniu zostały ujęte na zdjęciu SS-Kriegsberichtera Niquille i ukazały się w gazecie "Berliner Illustrierte Zeitung" 15.04.1945 r.

pozdrawiam
00d2.jpg
Fantomas
Posty: 8
Rejestracja: 8 lut 2009, o 19:36

Re: Bereitestrasse-Wielka-Wyszyńskiego- Niemieccy zołnierze

Postautor: Fantomas » 22 lis 2013, o 19:48

Dziękuje Panowie za wyrażenie własnych opinii w tym temacie , ciesze się że możemy Wszyscy wspólnie spróbować głębiej przeanalizować to zdjęcie. Myślę że jeszcze ktoś coś dorzuci interesującego.Serdecznie pozdrawiam,

Krzysztof
Kloss
Posty: 3
Rejestracja: 22 lis 2013, o 16:31
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: Bereitestrasse-Wielka-Wyszyńskiego- Niemieccy zołnierze 1945

Postautor: Kloss » 26 wrz 2022, o 18:04

Odświeżam temat, jako, że i dysponuję już znacznie większą ilością informacji. Przy okazji w styczniu tego roku zdążyłem wyciągnąć od Rosjan interesujące nas zdjęcie w wysokiej rozdzielczości.
Co do relacji robotnika przymusowego, którego cytował Golczewski, to można ją włożyć pomiędzy bajki.
Po pierwsze: Most Długi - podobnie jak i pozostałe mosty na Odrze Zachodniej - został wysadzony w nocy z 25 na 26 kwietnia 1945 roku. Do tego czasu na terenie portu i na Zaleskich Łęgach znajdowały się przez cały czas niemieckie wojska.
Po drugie: mostami nie zajmowała się żadna "grupa zbirów z SS". Mosty drogowe zostały zaminowane i wysadzone przez 525. Krajową Kompanię Pionierów, zaś mosty kolejowe przez 2. kompanię 1. Pułku Pionierów Kolejowych (czyli Wehrmacht). Z kolei wiaduktami (czyli już na terenie Lewobrzeża) opiekowała się 69.- oraz 71. Forteczna Kompania Pionierów.
Po trzecie: gdyby zginęli 20 kwietnia, to raczej zostaliby pochowani, a już na pewno nie leżałaby obok nich broń (dzisiejsza al.Niepodległości i ul.Wysyńskiego, podobnie jak i wszystkie główne ulice na terenie miasta, jeszcze na kilka godzin przed rozpoczęciem odwrotu były gęsto patrolowane przez żandarmerię i szczecińską policję).

A co do broni, to na zdjęciu w wysokiej rozdzielczości widać karabin maszynowy MG-42 z taśmą owiniętą dookoła komory zamkowej (to co wydawało się białą szmatą to chlebak) oraz pięć karabinków Mauser 98k. Łącznie naliczyłem 12 poległych żołnierzy i najprawdopodobniej zginęli podczas odwrotu; wszyscy byli w pełnym oporządzeniu i wszyscy mieli hełmy, lecz żaden nie miał go na głowie (były zawieszone na pasach) - no i mieli wypchane plecaki marszowe z przytroczonymi kocami, czyli coś, czego żołnierze niemieccy w warunkach bojowych nie nosili. Pomiędzy żołnierzami widać też zasobnik na zapasową lufę do karabinu maszynowego, kilka skrzynek amunicyjnych, otwarte puszki na maski przeciwgazowe oraz powyrzucane z kieszeni i chlebaków dokumenty i wszelkiego rodzaju przedmioty osobiste typu ręczniki, szczotka do czyszczenia butów czy jakieś pudełeczka, co świadczy o tym, że przed zrobieniem tego zdjęcia zostali już częściowo przeszukani przez Sowietów. Ciekawostką jest również to, że u jednego z nich widać charakterystyczną, austro-węgierską menażkę.

__________
Pozdr. Janek :)

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości