Audycja „Szczecin we wtorek” – sezon 7

Sezon 7

 VII.01 Szczecin we wtorek 11.09.2012 – Katastrofy szczecińskie 

Będzie jak u Hitchcoka – najpierw trzęsienie ziemi, a potem jeszcze gorzej. Opowiemy o katastrofach, które wydarzyły się w przedwojennym Szczecinie. Przypominamy – audycja wraca po wakacjach na stare miejsce – o 19.00.

 VII.02 Szczecin we wtorek 18.09.2012 – Pogodno, Chojna, CPT

W audycji porozmawiamy o nowych publikacjach i inicjatywach stowarzyszenia Czas, Przestrzeń, Tożsamość. Naszym gościem będzie Andrzej Łazowski.

 VII.03 Szczecin we wtorek 25.09.2012- Moja Łasztownia

Projekt „Moja Łasztownia”  to próba ożywienia tej części Szczecina. O planach oraz o spotkaniu, które odbędzie sie 30 września w godzinach 12.00-18.00 na terenie Portu Rybackiego Gryf (Stara Rzeźnia) opowie pani Laura Hołowacz z firmy CSL Internationale Spedition – właściciel jednego z obiektów na Łasztowni. Naszym gościem będzie także zaangażowany w realizację projektu Jan Dębski.

VII.04 Szczecin we wtorek 02.10.2012- Przełom w Przełomach  ?

Czy nastąpił przełom przy tworzeniu Centrum Dialogu Przełomy? Gościem audycji będzie Agnieszka Kuchcińska-Kurcz, która opowie m.in. o akcji zbierania eksponatów do centrum.

VII.05 Szczecin we wtorek 09.10.2012- Jesienne porządki

Dziś jesienne porządki w archiwum a także coś o internetowej encyklopedii Szczecina oraz o tym, czego w tej encyklopedii nie da się znaleźć..

VII.06 Szczecin we wtorek 16.10.2012 – Konstelacje III  

To już trzecia odsłona Konstelacji Szczecin. To przegląd gwiazd kina urodzonych w Szczecinie. Tegoroczna edycja będzie poświęcona Heinrichowi George, który wystąpił w takich obrazach jak: Metropolis, Berlin-Aleksanderplatz, Żyd Suess czy Kolberg. O jego niezwykłych losach i o programie Konstelacji – w kolejnej audycji „Szczecin we wtorek”.

VII.07 Szczecin we wtorek 23.10.2012 – Zabytki, zabytki, zabytki  

Od lipca w Internetowej Encyklopedii Szczecina pojawiają się informacje o zabytkach Szczecina. A o tym czym jest a czym nie jest rejestr zabytków, czy istnieje tylko jeden taki spis opowie Ewa Stanecka, Zachodniopomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków.

VII.08 Szczecin we wtorek 30.10.2012Polska Baza Genetyczna Ofiar Totalitaryzmów

 

Polska Baza Genetyczna Ofiar Totalitaryzmów  pierwsza tego typu, tak kompleksowa, inicjatywa w Europie. Umożliwi ona (teraz albo w przyszłości) wyjaśnić losy wielu zaginionych bohaterów. A powstała w Szczecinie. W audycji wezmą udział twórcy tego sukcesu: dyrektor szczecińskiego Oddziału IPN, dr Marcin Stefaniak, Rektor PUM, prof. Andrzej Ciechanowicz oraz dr n. med. Andrzej Ossowski.

VII.09 Szczecin we wtorek 6.11.2012DokumentArt „…bo u nas nic się nie dzieje…” 🙂 

Zapraszamy na specjalne wydanie audycji „Szczecin we wtorek”. Rozpoczynający się właśnie przegląd filmów dokumentalnych DokumentArt ma swój radiowy epizod w postaci spotkania w eterze. Hasło tego wieczoru jest przewrotne: „…bo u nas nic się nie dzieje…” 🙂

VII.10 Szczecin we wtorek 13.11.2012Studio Bałtyk – 40 lat 

19 czerwca 1972 roku po raz pierwszy popłynął w eter sygnał Studia Bałtyk. O ludziach, którzy tworzyli tę audycję, o zmianach, którym podlegała dziś w audycji „Szczecin we wtorek”. Zapraszamy – jesteśmy w Alei Kwiatowej w samym centrum miasta.

VII.11 Szczecin we wtorek 20.11.2012Operetka przy Potulickiej w Piwnicy przy Krypcie 

Zapraszamy na podwieczorek przy mikrofonie. Tym razem audycja „Szczecin we wtorek” nadawana będzie z Piwnicy przy Krypcie. W tym pięknym, historycznym miejscu porozmawiamy o szczecińskiej operetce.
Powstała w latach 50. z inicjatywy Jacka Nieżychowskiego, który dostał do dyspozycji salę gimnastyczną MO przy Potulickiej. Gwiazda tej sceny, Irena Brodzińska wspomina, że na pierwszym spektaklu było tak zimno, że widzowie
siedzieli w płaszczach, a na scenę – przez nieszczelny dach – leciał prawdziwy śnieg…
Gośćmi audycji będą – Krystyna Pohl, która zbiera materiały do książki na temat szczecińskiej operetki oraz Andrzej Prus-Wakulski, który współpracował z tą jakże ważną dla Szczecina instytucją od 1960 roku.

VII.12 Szczecin we wtorek 27.11.2012Stettiner Waren 

Stettiner Waren Towary Szczecińskie – charakterystyczna biała ceramika „Stettiner Waren” produkowana była od połowy XVII wieku w Szczecinie oraz okolicznych miejscowościach – w pasie od Słupska po Greiffenberg (Uckermark). O szczegółach projektu opowiedzą Anna Szczucińska z Muzeum Narodowego w Szczecinie, Kinga Chomać – Piechota, ceremiczka i dr Grzegorz Feliński (Muzeum Techniki i Komunikacji).

VII.13 Szczecin we wtorek 04.12.2012Encyklopedia nie jest nudna…. 

W audycji porozmawiamy o projekcie Internetowej Encyklopedii Szczecina, a zwłaszcza o warsztatach prowadzonych przez fundację sedina.pl w szczecińskich szkołach. Gośćmi będą: Anna Kondracka-Zielińska z Zachodniopomorskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli oraz Kinga Konieczny, która w ramach projektu prowadzi w szkołach warsztaty na temat Internetowej Encyklopedii Szczecina.

VII.14 Szczecin we wtorek 11.12.2012 – Szczecin, Blogi, Internet…

 

Jak promować Szczecin? Jak mówić o jego historii tak, aby zainteresować jak największą ilość mieszkańców. Jak korzystać z możliwości, jakie dają serwisy społecznościowe ? Naszymi gośćmi będą: Katarzyna i Przemysław Jackowscy (nachstettin.com – Stadtportal für Stettin / Szczecin), pomysłodawcy „12.12.12 – pocztówka w przyszłość) oraz Grzegorz Kluczyński (szczecin.blogx.pl – Szczecin nie jest wioską z tramwajami).

VII.15 Szczecin we wtorek 11.12.2012 – Pożegnanie…

 

Zapraszamy na ostatnią już audycję w cyklu „Szczecin we wtorek”. W audycji będziemy wspominać i ładnie się żegnać ze słuchaczami, dziękując za blisko 7 lat wspólnego poznawania Szczecina. Naszymi gośćmi będą: Krystyna Pohl, Aleksy Pawlak, Marek Łuczak, Rafał Zahorski. Zapraszamy.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Biblioteka, Szczecin we wtorek. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.