Audycja „Szczecin we wtorek” – sezon 6

Sezon 6

VI.01 Szczecin we wtorek 20.09.2011 -„Podziemny Szczecin” – sedina.TV

W pierwszej po wakacyjnej przerwie audycji z cyklu „Szczecin we wtorek” rozmawiamy z twórcami internetowego serialu dokumentalnego „Podziemny Szczecin”, który w ciągu niecałego miesiąca obejrzało ponad 10.000 widzów. Naszymi gośćmi będą: Gosia Ochnicka i Wojtek Wysocki, którzy zrealizowali serial oraz Rafał Depa i Adrian Alesiewicz z portalu www.podziemnyszczecin.pl.

VI.02 Szczecin we wtorek 27.09.2011 – K. Pohl, S. Biela „Kaskada”

Na dzień przed premierą książki poświęconej historii szczecińskiej Kaskady zapraszamy do rozmowy z autorami książki. Naszymi gośćmi są: Krystyna Pohl, Sebastian Biela i wydawca Aleksy Pawlak.

VI.03 Szczecin we wtorek 04.10.2011 – Wojciech Rapa – Szczeciński Big Beat…

Naszym gościem jest Wojciech Rapa, wokalista, gitarzysta, bsista, kompozytor i dziennikarz muzyczny – autor książki „Szczeciński Big Beat, Czerwono Czarni i ja”.

VI.04 Szczecin we wtorek 11.10.2011 – Bartosz Piekarczyk – Stettin 1930 (3D)

We wrześniu rozpoczęły się prace przygotowawcze do filmu pt. “Stettin 1930”, którego treść nawiązuje do wyglądu miasta w latach trzydziestych, czyli w swoim chyba najlepszym okresie dziejowym. Ten dokument fabularyzowany będzie połączeniem wizualizacji Szczecina z lat trzydziestych z opowieściami o ciekawych miejscach w mieście. W audycji rozmawiamy z pomysłodawcą projektu – Bartoszem Piekarczykiem.

VI.05 Szczecin we wtorek 18.10.2011 – Spacer śladami duszka Bogusia

Spacer śladami duszka Bogusia – to pomysł na promocję historii lokalnej skierowany do najmłodszych Szczecinian. Szymon Jeż (Walkowska Wydawnictwo) wraz z synem Antosiem opowiedzą nam, dlaczego warto włączyć się do zabawy.

VI.06 Szczecin we wtorek 25.10.2011 – Dita Parlo – Konstelacja Szczecin II

O wydarzeniu które zakończyło się w ubiegłym tygodniu rozmawiamy z pomysłodawcami: Joanną A. Kościelną i Rafałem Bajeną.

VI.07 Szczecin we wtorek 01.11.2011 – Zapomniane cmentarze

Naszymi goścmi są Agata Freindorf , hisotryk, członek stowarzyszenia na rzecz Cmentarza Centralnego, radna osiedla Bukowe Klęskowo, zajmująca się historią szczecińskich cmentarzy do 1945 roku, oraz Monika Kijewska – pochodząca z Trzebielina (30km od Słupska) – studentka turystyki, działająca także na rzecz przywracania pamięci o zapomnianych cmentarzach.

VI.08 Szczecin we wtorek 08.11.2011 – Zeesboote. Brązowe żagle pomorskich łodzi

Tematem audycji jest książka “Zeesboote. Brązowe żagle pomorskich łodzi” a naszymi gośćmi będą Timm Stütz – autor książki oraz Szymon Jeż wydawca książki.

VI.09 Szczecin we wtorek 15.11.2011 – Ulice Szczecina

O Szczecińskich ulicach. Tych istniejących, nieistniejących, tych co zachowały swą nazwę oraz o nazwach, które „wędrowały” po Szczecinie. Ale przede wszystkim o najstarszych ulicach Starego Miasta, porozmawiamy z Janem Iwańczukiem (Schulz) – ekspertem portalu sedina.pl.

VI.10 Szczecin we wtorek 22.11.2011 – Marek Łuczak – Warszewo, Osów, Głębokie

O nowej – 16 już książce poświęconej historii szczecińskich dzielnic rozmawiamy z w naszej audycji z autorem cyklu, Markiem Łuczakiem. Tym razem zapraszamy do Warszewa, Osowa i Głebokiego.

VI.11 Szczecin we wtorek 29.11.2011 – Pomorska Książka Kucharska

Zbliżają się święta Bożego Narodzenia, a to chyba najlepszy czas na prezenty książkowe oraz na rozmowy o potrawach i kuchni. W naszej audycji połączymy te tematy i rozmawiać będziemy o „Pomorskiej Książce Kucharskiej”. A naszymi goścmi będą: Grażyna (Nina) Zaremba-Szuba – autorka, Dagmara Baumert – tłumacz oraz Marta Walkowska-Jeż – wydawca.

VI.12 Szczecin we wtorek 6.12.2011 – Tramwaj „na całym” odcinku Wojska Polskiego?

O idei przywrócenia tramwaju „na całym” odcinku alei Wojska Polskiego porozmawiamy z Bartoszem Lemke, Robertem Łubińskim i Hubertem Bendig-Wielowieyskim reprezentującymi stanowisko SENS/ STMKM, które wspólnie działają na rzecz tego projektu, jak i innych inwestycji w komunikację szczecińską.

VI.13 Szczecin we wtorek 13.12.2011 – wydanie specjalne 13 grudnia 1981

Zapraszam na specjalne wydanie audycji „Szczecin we wtorek” poświęcone 13 grudnia 1981 roku (początek wyjątkowo o 22.00). Zaczniemy od wspomnień bohaterów tamtych grudniowych dni, działaczy opozycji: Teresy Hulboj, Andrzeja Milczanowskiego, Stanisława Wądołowskiego oraz Stanisława Kocjana. Gdzie zastał ich stan wojenny, co wówczas myśleli, czy się p bali, jak znieśli aresztowanie, jak – z perspektywy lat – oceniają decyzję generała Jaruzelskiego. A po 23 – pomówimy o codzienności stanu wojennego, czasach pustych półek, kolejek, kartek, ZOMO, demonstracji.

VI.14 Szczecin we wtorek 20.12.2011 – Centrum Dialogu Przełomy

W Szczecinie powstaje Centrum Dialogu Przełomy. Trwają intensywne prace nad koncepcją placówki. O tej idei porozmawiamy dziś w audycji „Szczecin we wtorek”.

VI.15 Szczecin we wtorek 27.12.2011 – Marek Łuczak – “Szczecin Turzyn”

O kolejnej książce poświęconej szczecińskim dzielnicom porozmawiamy z autorem Markiem Łuczakiem. Tym razem rozmawiamy o Turzynie.

VI.16 Szczecin we wtorek 17.01.2012 – Marek Czasnojć „Wały Chrobrego”

Dziś w audycji o historii Wałów Chrobrego. Naszym gościem będzie fotografik Marek Czasnojć, autor albumu poświęconego temu ważnemu miejscu w naszym mieście.

VI.17 Szczecin we wtorek 24.01.2012 – Krystyna Pohl – „Kapitanowie 2”

O znanych i mniej znanych szczecińskich kapitanach w audycji „Szczecin we wtorek”. Państwa gościem będzie Krystyna Pohl, publicystka morska, autorka książek o historii Szczecina.

VI.18 Szczecin we wtorek 31.01.2012 – Ruszyła budowa Centrum Dialogu Przełomy

Tydzień temu oficjalnie rozpoczęła się budowa Centrum Dialogu „Przełomy” w Szczecinie. Została podpisana umowa pomiędzy wykonawcą a inwestorem. To dobry moment, by porozmawiać o centrum, bo choć jego budowa skończy się za 2 lata, już teraz sporo się tam dzieje. Naszym gościem będzie Agnieszka Kuchcińska – Kurcz.

VI.19 Szczecin we wtorek 07.02.2012 Lubinus, kartografia i… Chojna.

O mapie Eilhardusa Lubinusa w ciągu ostatnich dni było bardzo głośno. Czym jest i dlaczego jest tak ważna – o tym porozmawiamy w naszej audycji. Naszym gościem będzie dr Radosław Skrycki z Instytutu Historii i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Szczecińskiego, przewodniczący Zespołu Historii Kartografii przy Instytucie Historii Nauki PAN. Członek redakcji „Przeglądu Zachodniopomorskiego” oraz redaktor naczelny „Rocznika Chojeńskiego”.

VI.20 Szczecin we wtorek 14.02.2012 – O skarbach i odkryciach (archeologicznych)

Dziś o skarbach. A dokładniej o odkryciach archeologicznych dokonywanych przy pomocy georadaru. Naszymi gośćmi będą dr Andrzej Ossowski i Piotr Brzeziński ze Szczecińskiej Grupy Archeologii Militarnej „Pomorze”.

VI.21 Szczecin we wtorek 21.02.2012 – Audycja nr 200 o… śledziu

Zapraszamy na wyjątkową, jedyną trafiającą się raz na 200 wydań audycję specjalną. Z okazji 200 unikalnej audycji „Szczecin we wtorek” gościmy i o śledziu na śledzika rozmawiamy z Krystyną Pohl, Aleksym Pawlakiem i Sławomirem Osińskim. Zapraszamy do świętowania i spożywania śledzia zgodnie z naszym przepisem…

VI.22 Szczecin we wtorek 28.02.2012 – Dulichius, Pomerania Ensemble, Szczecin

W tym roku przypada 450. rocznica urodzin Dulichiusa, którą świętuje się w… Chemnitz, a nie w Szczecinie. Gdańsk wydał kilka płyt ze swoją muzyką dawną (tzn. renesansową i barokową, a nie tylko XIX-wieczną), Wrocław też, a Szczecin pozostaje praktycznie nieznany. Dlaczego ? O tym porozmawiamy z Anną Marią Kowalską, szefową „Pomerania Ensemble” i oraz Wojciechem Krallem miłośnikiem muzyki dawnej, doktorantem Uniwersytetu Szczecińskiego, rusycystą, przewodnikiem sudeckim, członkiem Stowarzyszenia Miłośników Opery i Operetki. ­

VI.23 Szczecin we wtorek 06.03.2012 – Czy Anioł zniknie ?

Dziś w audycji: – czy Anioł Wolności zniknie z Placu Solidarności? – wiadomości z miejsca budowy Centrum Dialogu „Przełomy”. Gościem będzie pełnomocnik Marszałka Agnieszka Kuchcińska-Kurcz.

VI.24 Szczecin we wtorek 13.03.2012 – Odkrycie w Katedrze i nie tylko…

W kontekście odkrycia w Szczecińskiej Katedrze porozmawiamy o zabytkach Archidiecezji Szczecińsko – Kamieńskiej i nie tylko. Naszym gościem będzie Ks. kan. mgr Marek Cześnin Diecezjalny Konserwator Zabytków.

VI.25 Szczecin we wtorek 20.03.2012 – Perła Europy cz. III „Dziedzictwo”

W naszej audycji gościmy Bartosza Ulkę – autora sagi „Perła Europy„. Pretekstem do rozmowy jest ukazujący się właśnie III tom pt. „Dziedzictwo”.

VI.26 Szczecin we wtorek 27.03.2012 – sedina.pl, encyklopedia.szczecin.pl, plany…

O bieżącej pracy i planach sedina.pl na rok 2012 porozmawiamy z Janem Skolimowskiem, redaktorem prowadzącym Portal Miłośników Dawnego Szczecina. A o rozwoju Internetowej Encyklopedii Szczecina i innych pozaportalowych projektach sedina.pl opowie (tym razem w podwójnej roli prowadzącego i gościa) Arek Bis.

VI.27 Szczecin we wtorek 03.04.2012 – Druh Telesfor Badetko

Jego nazwiskiem nazwano skwer w dzielnicy Łękno. O tym kim był Druh Telesfor Badetko opowiedzą phm. Jolanta Badetko-Chabowska, hm. Bożena Kusztelska – członkini Kręgu Seniorów hm. Edyta Siwińska – Komendant Hufca Szczecin-Pogodno ZHP oraz hm. Jarosław Jeleński.

VI.28 Szczecin we wtorek 10.04.2012 – Kamienice Szczecina

„Szczecin to miasto zamieszkiwane przez inspirujących ludzi, których rodowód był nie tylko polski. Lokatorzy podlegają zmianie. Kamienice też, ale to one z przełomu wieków XIX i XX wciąż trwają. I są ogromną wartością Szczecina”. – tak o projekcie „Kamienice Szczecina” piszą jego autorzy. Gośćmi audycji będą: Justyna Machnik, Adam „Łona” Zieliński oraz dr Rafał Makała, historyk sztuki.

VI.29 Szczecin we wtorek 17.04.2012 – Wilsona 7

Miał 158 cm wzrostu, był przysadzistej, krępej postury. To, co zwracało uwagę, to duże ręce. Rzeźnik z Niebuszewa. Powstaje film fabularny, który jest inspirowany historią z 1952 roku. W audycji wezmą udział twórcy filmu „Wilsona 7”: Jakub Boruń, Mirosława Chojnacka, Daria Podwyszyńska i Piotr Skoczylas.

VI.30 Szczecin we wtorek 24.04.2012 – Piece, kominki, pałace, zamki…

O magii ognia, piecach, kominkach opowie Maciej Burdzy, szczeciński zdun.

VI.31 Szczecin we wtorek 8.05.2012 – 8 maja…

8 maja 1945 r. – jedna z przełomowych dat w historii Szczecina (zresztą nie tylko Szczecina). O tym i innych przełomach porozmawiamy dziś z Agnieszką Kuchcińską-Kurcz z Centrum Dialogu Przełomy.

VI.32 Szczecin we wtorek 15.05.2012 – sedina.pl i encyklopedia.szczecin.pl

7 maja 2004 roku powstał Portal Miłośników Dawnego Szczecina sedina.pl. W najbliższy piątek – spotkanie milośników historii miasta i miłośników portalu. Dziś w audycji podsumujemy tych 8 portalowych lat. A o warsztatach organizowanych przez Internetową Encyklopedię Szczecina w szkołach naszego miasta opowie Kinga Konieczny.

VI.33 Szczecin we wtorek 22.05.2012 – Chłopcy (i dziewczyna) z Sorrento

Zapraszamy na drugie spotkanie z Chłopcami (i Dziewczyną) z Sorento. Lata 60. w Szczecinie w audycji “Szczecin we wtorek”.

VI.34 Szczecin we wtorek 29.05.2012 – Międzynarodowe Dni Bonhoefferowskie

8 czerwca 2012 roku rozpoczną się Międzynarodowe Dni Bonhoefferowskie. O szczegółach tego wydarzenia opowie ks. Sławomir Sikora, proboszcz Parafii Ewangelicko-Augsburskiej Świętej Trójcy w Szczecinie.

VI.35 Szczecin we wtorek 5.06.2012 – Przewodnik rowerowy

Dziś wybierzemy się na rowerową wycieczkę po Szczecinie. Gośćmi audycji będą Michał Rembas i Paweł Steinke – współautorzy książki „Szczecin i okolice. Przewodnik rowerowy”.

VI.36 Szczecin we wtorek 12.06.2012 – C.D. Przełomy

O butelce od śmietany, która przeszła do historii czyli co nowego w Centrum Dialogu Przełomy.

VI.37 Szczecin we wtorek 19.06.2012 – Klub Kniejołaza

O historii powstania klubu, o wypadach do lasu, zbieraniu materiałów, portalu, leksykonie Puszczy Bukowej oraz innych działaniach i inicjatywach Klubu Kniejołaza i oczywiście o samej Puszczy Bukowej opowiedzą Anna Bielecka i Krzysztof Matysiak.

VI.38 Szczecin we wtorek 26.06.2012 – Zrób to w Szczecinie

O śledziu z tofi, skrzydlatych pomnikach i śladach morza w Szczecinie czyli o alternatywnym przewodniku „Zrób to w Szczecinie”. Naszymi gośćmi będzie dwójka z czterech współautorów tej książki: Ewa Podgajna oraz Przemek Głowa.

VI.39 Szczecin we wtorek 03.07.2012 – Szczecińscy kolekcjonerzy

Dziś w audycji „Szczecin we wtorek” szczecińscy kolekcjonerzy – Jan Dębski i Aleksy Pawlak opowiedzą o swoich zbiorach, o malarzu – Eugenie Dekkercie, którego obraz wzbogacił niedawno ekspozycję Muzeum Narodowego oraz o rodzinie szczecińskich armatorów, Kunstmannów.

VI.40 Szczecin we wtorek 10.07.2012 – Z okazji urodzin…

Wczoraj odbyła się gala polskiej piosenki z okazji 50. lecia Festiwalu Młodych Talentów. Wrócimy więc do tego, co wydarzyło się na scenie Teatru Letniego im. Heleny Majdaniec. A potem – podróż do przeszłości o wiele bardziej odległej – zajrzymy do wnętrz przedwojennych budynków: zamku, kościołów, urzędów i domów ważnych osobistości tego miasta (na portalu sedina.pl pojawiła się nowa galeria zdjęć). A z okazji urodzin polskiego Szczecina o mieście opowiedzą pisarze – Monika Szwaja i A.D.Liskowacki oraz słynny żeglarz i podróżnik – kapitan Maciej Krzeptowski.

VI.41 Szczecin we wtorek 17.07.2012 – 50 Cudów Pomorza Zachodniego

Wyruszamy na wyprawę po perłach, magicznych zakątkach naszego regionu z autorami przewodnika „50 Cudów Pomorza Zachodniego” Kingą Konieczny, Ryszardem Kotlą.

VI.42 Szczecin we wtorek 14.08.2012 – THPV Bembridge

W Szczecinie przy Nabrzeżu Egipskim stoi zabytkowy statek. Został zbudowany w 1938 w Wielkiej Brytanii. Historia jego sprowadzenia do Polski, restauracji i odkrywania jego dziejów to niezły temat na film. Przez osoby, które były (i są) w to zaangażowane jest pieszczotliwie nazywany Starszą Panią. Co nowego u Starszej Pani?

VI.43 Szczecin we wtorek 21.08.2012 – CD Przełomy cdn.

Co nowego w CD przełomy ? O tym porozmawiamy z Agnieszką Kuchcińską – Kurcz

VI.44 Szczecin we wtorek 28.08.2012 – Marek Łuczak – Wielgowo, Zdunowo, Załom

O najnowszej publikacji poświęconej szczecińskim dzielnicom – porozmawiamy z Markiem Łuczakiem.

VI.45 Szczecin we wtorek 04.09.2012 – Zasolony król

Ta mała, srebrna rybka odgrywała olbrzymią rolę w naszej gospodarce. Nie tylko w naszej. Panie! Panowie! Jego Wysokość Zasolony Król, czyli śledź. W audycji „Szczecin we wtorek” gośćmi będą Janina i Maciej Krzeptowscy, autorzy książki „Zasolony król”.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Biblioteka, Szczecin we wtorek. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.