Audycja „Szczecin we wtorek” – sezon 5

Sezon 5

V.01. Szczecin we wtorek 14.09.2010 – Pomorzany

A kolejny rok popularnej audycji rozpoczniemy spotkaniem z Markiem Łuczakiem autorem książek o historii szczecińskich dzielnic, odznaczonego 11 września 2010 Honorową Odznaką Gryfa Zachodniopomorskiego za swoją pracę w rozpowszechnianiu historii naszego miasta, a także ratowania zabytków.

V.02. Szczecin we wtorek 21.09.2010 – Stocznia w fotografii

Niedawno ukazał się znakomity album „Stocznia” wydany przez Szczecińskie Towarzystwo Fotograficzne. Zdjęcia (wspólczesne i dawne) są punktem wyjścia do rozmowy o historii tego miejsca. Gośćmi programu są Tomasz Seidler i Robert Niedzielski z STF.

V.03. Szczecin we wtorek 28.09.2010 – Krystyna Pohl o statkach, ale nie tylko

Dziennikarka, Krystyna Pohl o sobie samej: „Z jednakową pasją opisuję losy marynarzy, urodę statków, a także problemy stoczni, armatorów, dramaty rodzin, które straciły bliskich na morzu. Wspieram piórem wszelkie morskie inicjatywy. Uwielbiam podróże, także morskie, ale pod warunkiem, że odbywają się na statkach handlowych”. Jest też autorką książek m.in. Szczecińskie chemikaliowce oraz Historia statkami pisana. 60 lat Stoczni Szczecińskiej. Dziś w audycji Krystyna Pohl – o statkach, ale nie tylko.

V.04. Szczecin we wtorek 05.10.2010 – Krystyna Pohl o statkach, ale nie tylko (2)

W audycji kontynuujemy rozmowę z p. Krystyną Pohl. Zapraszamy.

V.05. Szczecin we wtorek 12.10.2010 – Vespa

Tuż po światowej premierze nowego teledysku gośćmi Agaty Rokickiej i Arkadiusza Bisa w audycji „Szczecin we Wtorek” będzie zespół Vespa.

V.06. Szczecin we wtorek 19.10.2010 – Perła Europy. Upadek.

Naszym gościem będzie Bartosz Ulka – autor książek z serii „Perła Europy”. Porozmawiamy o kolejnej części, której fabuła osadzona jest w scenerii Stettina (i nie tylko) podczas II wojny światowej.

V.07. Szczecin we wtorek 26.10.2010 – Mojżeszu, wróć!

O inicjatywie powrotu posągu Mojżesza do Szczecina opowiedzą nam Robert Florczyk i Paweł Knap.

V.08. Szczecin we wtorek 02.11.2010 – sedina.TV, Tajemnice Szczecina i…

O pierwszym internetowym serialu dokumentalnym poświęconym historii naszego miasta – „Tajemnice Szczecina” , oraz o innych produkcjach powstających w ramach nowego projektu sedina.TV, porozmawiamy z jego twórcami. Naszymi gośćmi będą Wojtek Wysocki oraz Andrzej Kraśnicki jr.

V.09. Szczecin we wtorek 09.11.2010 – Aleksy Pawlak – Przekształcamy miasto

We wstępie do książki „Przekształcamy miasto”, jej autor Aleksy Pawlak pisze o zmianach, które dotyczą wszystkich miast – kiedy próbują one dostosować się do nowych funkcji. M.in. poszukują nowej twarzy dla turystów i inwestorów. Bardzo często „…te poszukiwania oryginalności prowadzą (…) do ogólnie ponującego schematu, gdzie sama oryginalność jest rutyną (…) Jak zachować idee i tożsamość historyczną miasta w efekcie dostosowania do dzisiejszych wymogów i potrzeb oraz nowej roli”? – na ten temat podyskutujemy dziś w audycji „Szczecin we wtorek”.

V.10. Szczecin we wtorek 23.11.2010 – Pałac z lusterkami

O kobiecej powieści z historią Szczecina w tle porozmawiamy z autorką, Anną Pasikowską, oraz Martą Walkowską-Jeż (Walkowska Wydawnictwo).

V.11. Szczecin we wtorek 30.11.2010 – Zamkowe opowieści duszka Bogusia

W audycji porozmawiamy o jednej z niewielu publikacji o historii naszego miasta przygotowanej specjalnie dla najmłodszych mieszkańców. Naszymi gośćmi będą: autorka Monika Wilczyńska, ilustratorka Agnieszka Świejkowska oraz koordynująca ten tytuł Marta Walkowska-Jeż (Walkowska Wydawnictwo).

V.12. Szczecin we wtorek 07.12.2010 – encyklopedia.szczecin.pl, Stettin.3D i…

W audycji porozmawiamy o nowych projektach portalu sedina.pl: Internetowej Encyklopedii Szczecina – encyklopedia.szczecin.pl, projekcie Stettin.3D oraz zmianach jakie miały miejsce w 2010 r. na Portalu Miłośników Dawnego Szczecina.

V.13. Szczecin we wtorek 14.12.2010 – Jak Jan z Krystyną

W audycji spotkamy się z Krystyną Pohl (autorką) i Janem Stopyrą (bohaterem) książki „Jak Jan z Krystyną. Wspomnienia najdłużej urzędującego prezydenta Szczecina”.

V.14. Szczecin we wtorek 21.12.2010 Szczecin – miasto szczecinian. Przy Bramie Portowej…

O najnowszej książce porozmawiamy z Aleksym Pawlakiem – autorem publikacji i kolekcjonerem szczecińskich pamiątek

V.15. Szczecin we wtorek 28.12.2010 – Niebuszewo Niemierzyn

Tym razem o historii oraz zabytkach Niebuszewa i Niemierzyna. Gościem będzie autor kolejnej „dzielnicowej” książki, Marek Łuczak.

V.16. Szczecin we wtorek 04.01.2011 – Grudzień 70 i Styczeń 71 – szczecińska historia

Naszym gościem będzie dr Sebastian Ligarski, Naczelnik Biura edukacji Publicznej szczecińskiego IPN.

V.17. Szczecin we wtorek 11.01.2011 – Fabryka Benzyny Syntetycznej – Album SPF

O kolejnym albumie wydanym przez Szczecińskie Towarzystwo Fotograficzne – tym razem poświęconym pozostałościom po Fabryce Benzyny Syntetycznej w Policach opowiedzą Tomasz Seidler i Bogusz Borkowski.

V.18. Szczecin we wtorek 18.01.2011 – Centrum Dialogu „Przełomy”

O  bieżącej działalności i planach na przyszłość rozmawiamy z Agnieszką Kuchcińską – Kurcz, pełnomocnikiem Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego ds. Centrum Dialogu PRZEŁOMY http://www.przelomy.muzeum.szczecin.pl/

V.19. Szczecin we wtorek 25.01.2011 – Marek Czasnojć – Szczecin w PRL

W kolejnej audycji Szczecin we wtorek naszym gościem bedzie Marek Czasnojć fotografik, fotoreporter, marynista. Rozmawiać będziemy o albumie podsumowującym 40 lat pracy, pod roboczym tytułem „Szczecin w PRL”.  Zapraszamy

V.20. Szczecin we wtorek 01.02.2011 – Dąbie – Prawobrzeże Wielkiego Szczecina cz. I

O Dąbiu opowiedzą autorzy nowej monografii: „Dąbie – Prawobrzeże Wielkiego Szczecina” – Alicja Biranowska-Kurtz, Michał Rembas.

V.21. Szczecin we wtorek 08.02.2011 – Dąbie – Prawobrzeże Wielkiego Szczecina cz. II

Kontynuujemy rozmowę o Dąbiu. A w studio autorzy nowej monografii: „Dąbie – Prawobrzeże Wielkiego Szczecina” – Alicja Biranowska-Kurtz, Michał Rembas.

V.22. Szczecin we wtorek 15.02.2011 – Andrzej Androchowicz cz. I

O postaci Andrzeja Androchowicza jego filmach, oraz o początkach telewizji w Szczecinie oraz kulturze lat 60 porozmawiamy z synem – Andrzejem Androchowiczem.

V.23. Szczecin we wtorek 22.02.2011 – Andrzej Adnrochowicz cz. II

Kontynuujemy rozmowę o postaci Andrzeja Androchowicza jego filmach, oraz o początkach telewizji w Szczecinie oraz kulturze lat 60. Rozmawiamy z synem – Andrzejem Androchowiczem.

V.24. Szczecin we wtorek 01.03.2011 – Żołnierze wyklęci

„Nie jesteśmy żadną bandą, tak jak nas nazywają zdrajcy i wyrodni synowie naszej ojczyzny (…) wypowiedzieliśmy walkę na śmierć lub życie tym, którzy za pieniądze, ordery lub stanowiska z rąk sowieckich, mordują najlepszych Polaków Domagających się wolności i sprawiedliwości.” – to słowa Zygmunta Szendzielarza pseudonim Łupaszka, najbardziej znanego „Żołnierza Wyklętego”. Czy są ślady po żołnierzach wyklętych w radiowym archiwum. Jak ich przedstawiano kiedyś? Jak obecnie? – o tym w audycji „Szczecin we wtorek”. W tym roku po raz pierwszy obchodziny dzień pamięci o żołnierzach wyklętych.

V.25. Szczecin we wtorek 15.03.2011 – Encyklopedia Szczecina Suplement 3

Szczecin w encyklopedii. Naszym gościem będzie dziś znakomity historyk, prof. Tadeusz Białecki.

V.26 Szczecin we wtorek 22.03.2011 Kilka słów o pomorskich fenigach czyli szerfach

O Szerfach, zwanych też fenigami, rozmawiamy z autorami publikacji  „Katalog Szerfów Pomorskich” – Tomaszem Witkiewiczem i Wojciechem Gibczyńskim.

V.27 Szczecin we wtorek 29.03.2011 Szczecińskie pocztówki 1945-1990

O wystawie Szczecińskie pocztówki 1945-1990 rozmawiamy z organizatorem Pawłem Wierzchowcem.

V.28 Szczecin we wtorek 05.04.2011 Kaskada

W audycji wspominamy „Kaskadę” a naszym gościem jest Krystyna Pohl – współautorka powstającej właśnie publikacji poświęconej „Kaskadzie”.

V.29 Szczecin we wtorek 12.04.2011 – sedina.pl ma (prawie) 7 lat

Rozmawiamy o aktualnych planach, projektach i realizacjach sedina.pl w przeddzień 7 urodzin portalu…

V.30 Szczecin we wtorek 19.04.2011 – Odkurzone przeboje

Czar piosenek retro, czyli odkurzone przeboje z lat 50. i 60. Naturalnie szczecińskie.

V.31 Szczecin we wtorek 26.04.2011 – Szczecin nad morzem

Czy Szczecin leży nad morzem? O morskich tradycjach i miejscach w naszym mieście kiedyś i obecnie w kolejnej audycji „Szczecin we wtorek”.

V.32 Szczecin we wtorek 10.05.2011 – Doland Paszkiewicz

To już 8 lat temu odszedł Doland Paszkiewicz – postać bardzo ważna dla szczecińskiej kultury, osoba znana i lubiana zwłaszcza w gronie wielbicieli srebrnego ekranu. O panu Dolandzie, o tradycji DKF-u czyli Dyskusyjnego Klubu Filmowego oraz Ińskim Lecie Filmowym porozmawiamy z naszymi gośćmi: paniami Anną Paszkiewicz, Cecylią Judek i Kingą Przybylską-Charif oraz panem Jerzym Koralewskim.

V.33 Szczecin we wtorek 17.05.2011 – Doland Paszkiewicz cz. 2

Tydzień temu rozmawialiśmy o Dolandzie Paszkiewiczu – animatorze kultury filmowej, organizatorze DKF-u Kontrasty, pomysłodawcy Ińskiego Lata Filmowego. Rozmowę z gośćmi – paniami Anną Paszkiewicz, Cecylią Judek i Kingą Przybylską-Charif oraz panem Jerzym Koralewskim – przerwaliśmy tylko dlatego, że skończył się czas audycji. Proponujemy więc audycję-suplement.

V.34 Szczecin we wtorek 24.05.2011 – Mamy, Mamusie

Znane i mniej znane szczecinianki – Matki, Mamy, Mamusie – utrwalone na taśmach z radiowego archiwum.  Przed mamowym świętem – przypomnimy m.in. matkę i córkę, Irenę i Grażynę Brodzińskie, matkę chrzestną statku, alpinistę Tadeusza Piotrowskiego i jego mamę oraz mamę-szczeciniankę o najbardziej pojemnym sercu, Weronikę Dowlasz.

V.35 Szczecin we wtorek 31.05.2011 – Ewa Stanecka

„Zasłużony Kulturze – Gloria Artis” – to medal przyznawany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a honorujący wybitne zasługi dla kultury. Niedawno to wyróżnienie otrzymała Ewa Stanecka, Wojewódzki Konserwator Zabytków. Dziś z panią Ewą mówimy o zabytkach i innych walorach naszego miasta.

V.36 Szczecin we wtorek 07.06.2011 – Marek Czasnojć „Szczecin w czasach PRL”

„Szczecin w czasach PRL nie był obskurnym, prowincjonalnym miasteczkiem, lecz prawdziwym, nowocześnie zaplanowanym miastem. Szerokie ulice, place z mnóstwem zieleni i wiele przestrzeni życiowej. Układając ten album, starałem się dobrać zdjęcia tak, żeby można było prześledzić rozbudowę miasta, przemysłu i floty, która zawsze była chlubą Szczecina” – czytamy we wstępie do nowej publikacji fotografika, Marka Czasnojcia „Szczecin w czasach PRL”. Dziś w audycji „Szczecin we wtorek” – spotkanie z autorem tej książki.

V.37 Szczecin we wtorek 14.06.2011 -Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Szczecińskiego, sedina.pl i…

O tym czym jest Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Szczecińskiego i co łączy tę instytucję z sedina.pl oraz o planach Portalu na kolejny „rok szkolny” rozmawiamy w ostatniej w V sezonie audycji „Szczecin we wtorek”. Naszymi gośćmi będą: Jan Skolimowski – przedstawiciel WNUS oraz Wojciech Banaszak, współpracownik sedina.pl  pracujący nad projektem Internetowej Encyklopedii Szczecina.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Biblioteka, Szczecin we wtorek. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.