Audycja „Szczecin we wtorek” – sezon 2

Sezon 2

II.01. Szczecin we wtorek 02.10.2007 po wakacjach

W pierwszej po przerwie audycji wspominamy wakacje czyli Regaty, Zlot Stoewerów, Poszukiwania Sediny i kilka innych spraw

II.02. Szczecin we wtorek 09.10.2007 – Muzeum

W audycji gościmy będziemy Lecha Karwowskiego, dyrektora Muzeum Narodowego w Szczecinie. Rozmawiamy o tym czym są i jaką rolę mogą pełnić muzea i jak to wygląda w Szczecinie. Nasz drugi gość Wojciech Banaszak (woti) porusza także temat pomysłu na Muzeum Morskie.

II.03. Szczecin we wtorek 16.10.2007 – Zegary

W audycji poświęconej szczecińskim zegarom rozmawiamy o czasie i o tym czym była kula czasu. Gośćmi są prof. Jerzy Stelmach z Uniwersytetu Szczecińskiego, pan Ryszard Kotla -przewodnik oraz Jarosław Stychlerz z portalu sedina.pl

II.04. Szczecin we wtorek 23.10.2007 – Komunikacja

W programie gościmy Mirosława Janiaka i Konrada Stachurę – członków zarządu Szczecińskiego Towarzystwa Miłośników Komunikacji Miejskiej. I właśnie o komunikacji, tramwajach i wszystkich tego aspektach rozmawiamy

II.05. Szczecin we wtorek 30.10.2007 – Cmentarze

Powinno być to miejsce uświęcone, bywa jednak miejscem opuszczonym i budzącym przestrach. W Szczecinie najbardziej znany i najczęściej odwiedzany jest Cmentarz Centralny. O nim i o innych miejscach pochówku mówimy z gośćmi Robertem Abelite, Maciejem Słomińskim i Michałem Rembasem.

II.06. Szczecin we wtorek 06.11.2007 – Westival

Co to takiego Westival ? Proszę zajrzeć na stronę http://szczecin.sarp.org.pl/westival/. Właśnie o Westivalu – a w jego kontekście o architekturze Szczecina, rozmawiamy z naszymi gośćmi. A są to: Ewa Nosek – przewodnicząca SARP, Tadeusz Szklarski, Rafał Bajena i Paweł Knap.

II.07. Szczecin we wtorek 13.11.2007 – Studencki Szczecin

W audycji rozmawiamy o atmosferze studenckiego Szczecina. Ale jak zwykle w kontekście historycznym. Nasi goście – Wojciech Banaszak i Ryszard Oster wspominają swoje studenckie czasy. Czy rzeczywiście w PRLu studencki mieli szare życie ? Co ma wspólnego Akademia Rolnicza i Maluch z Rekordem Guinessa ? Zapraszamy.

II.08. Szczecin we wtorek 20.11.2007 – Filmowy Szczecin

Czy możemy mówić, że Szczecin to „miasto filmowe” ? Jakie filmy były realizowane przed i po wojnie w naszym mieście ? Gdzie można było je oglądać ? O tym wszystkim rozmawiamy z Jerzym Miśkiewiczem, właścicielem Kina Pionier 1909 i Jerzym Koralewskim, szczecińskim krytykiem filmowym.

II.09. Szczecin we wtorek 27.11.2007 – Muzyczny Szczecin

Czy Szczecin wpisał się w historię muzyki? Czy mieliśmy w swojej historii znanych kompozytorów? A może w naszym mieście miało miejsce jakieś ważne wydarzenie muzyczne? O muzyce i jej związkach ze Szczecinem rozmawiamy z Mikołajem Szczęsnym.

II.10. Szczecin we wtorek 04.12.2007 – Trzymamy Straż nad Odrą.

Czym były uroczystości z kwietnia 1946 r. i jakie miały znaczenie dla Szczecina i Polski? O prawdach i mitach związanych z nim związanych rozmawiamy z Radosławem Ptaszyńskim, autorem książki, która przybliża ten mało znany i budzący kontrowersje fragment powojennej historii Szczecina.

II.11. Szczecin we wtorek 11.12.2007 – Police

Tym razem wyruszamy do Polic. Można tam podziwiać zatopione w leśnej gęstwinie ruiny Hydrierwerke – niemieckiej fabryki benzyny syntetycznej. O kryjącej jeszcze sporo tajemnic historii tego miejsca rozmawiamy z naszymi gośćmi.

II.12. Szczecin we wtorek 18.12.2007 – Filmowy Szczecin cz. II

Kontynuujemy rozmowę o filmowym Szczecinie z Jerzym Koralewskim i Jerzym Miśkiewiczem.

II.13. Szczecin we wtorek 08.01.2008 – Carl Loewe

O życiu i twórczości tego najbardziej znanego szczecińskiego kompozytora rozmawiamy z Mikołajem Szczęsnym.

II.14. Szczecin we wtorek 15.01.2008 – Zamek

Zapraszamy na radiowy spacer po dawnej siedzibie władców z pomorskiej dynastii Gryfitów. O niezwykłych i zwykłych wydarzeniach związanych z Zamkiem Książąt Pomorskich rozmawiamy z Antonim Adamczakim i Tomaszem Wieczorkiem.

II.15. Szczecin we wtorek 22.01.2008 – Lata 50

Śmierć Józefa Stalina, Poznański Czerwiec, Powstanie Węgierskie, Brazylia, z Pele w składzie, zdobywa pierwszy tytuł mistrza świata w piłce nożnej, debiutują: Marilyn Monroe i Elvis Presley – tak w telegraficznym skrócie wyglądały lata 50. na świecie. A co w tym czasie działo się w Szczecinie? Z okazji 50. wydania audycji „Szczecin we wtorek” powspominamy lata 50. XX w.

II.16. Szczecin we wtorek 29.01.2008 – Lata 50 cz. II

W audycji kontynuujemy rozmowy na temat życia kulturalno – artystycznego (i nie tylko) Szczecina w latach 50.

II.17. Szczecin we wtorek 05.02.2008 – Grudzień ’70 – Styczeń ’71

W audycji rozmawiamy o ostatniej publikacji Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Szczecinie – albumie „Zbuntowane miasto. Szczeciński Grudzień ’70 – Styczeń ’71”. Album zawiera 445 fotografii wykonanych przez pracowników Służby Bezpieczeństwa, fotoreporterów „Kuriera Szczecińskiego” i „Głosu Szczecińskiego” oraz osoby prywatne. Po raz pierwszy opublikowano wiele nieznanych dotąd fotografii, np. bardzo dobre zdjęcia Macieja Jasieckiego czy Zbigniewa Wróblewskiego. Naszym gościem będzie Paweł Miedziński, jeden z autorów albumu.

II.18. Szczecin we wtorek 19.02.2008 – Konserwatoria

W kolejnym spotkaniu z prof. Mikołajem Szczęsnym porozmawiamy o szkolnictwie muzycznym przedwojennego Szczecina. Czym było konserwatorium i czy rację miał prof. Piotrowski pisząc, iż przed wojną w tej materii w Szczecinie i na Pomorzu mieliśmy „pustynię”? M.in. na te pytania spróbujemy odpowiedzieć w naszej audycji.

II.19. Szczecin we wtorek 26.02.2008 – Stołczyn, Skolwin

Naszym gościem jest Marek Łuczak, autor cyklu książek poświęconych historii dzielnic Szczecina. Rozmawiamy o ostatniej publikacji. Szczecin – Skolwin, Stołczyn.

II.20. Szczecin we wtorek 04.03.2008 – Co stało się z Sediną

Co tak naprawdę stało się z pomnikiem Sediny? Teorii jest kilka: przetopiono, wywieziono, zakopano, ukryto. Która jest prawdziwa ? Czy się wykluczają czy może uzupełniają ? Naszymi gośćmi są: Leon Granek, pionier Szczecina, który widział jak żołnierze radzieccy demontują Sedinę w 1945 r. oraz Andrzej Kraśnicki jr, który w swojej książce przytacza dowody, iż Sedina została przetopiona w okolicach obecnej ul. Zielonogórskiej.

II.21. Szczecin we wtorek 11.03.2008 – Co będzie z Sediną

Skoro Sediny nie odnaleziono zakopanej w Lasku Arkońskim, to czy ma szanse na powrót na swoje miejsce? W audycji rozmawiamy o tym jak przebiegały poszukiwania i co zamierza Komitet Odbudowy Pomnika Sediny. Naszymi gośćmi są: Genowefa Piwońska ze stowarzyszenia Kupcy dla Miasta Szczecina, Lech Karwowski, dyrektor Muzeum Narodowego w Szczecinie i przewodniczący Komitetu Odbudowy Sediny oraz dr Andrzej Ossowski, który prowadził poszukiwania Sediny.

II.22. Szczecin we wtorek 18.03.2008 – Nowa publikacja CPT: Grabowo

Andrzej Łazowski i Antoni Sobolewski ze stowarzyszenia Czas Przestrzeń Tożsamość opowiedzą o nowej publikacji pt. „Grabowo”. W audycji także porozmawiamy o ostatnich inicjatywach stowarzyszenia.

II.23. Szczecin we wtorek 25.03.2008 – O Ryszardzie Kwiatkowskim

W kolejnym spotkaniu z prof. Mikołajem Szczęsnym zapraszamy do rozmowy o outsiderze muzycznym, kompozytorze pozostającym nieco w cieniu sław polskiej muzyki współczesnej, artyście, który najbardziej owocne lata dla swojej twórczości spędził w Szczecinie, dla którego ukochany Bałtyk stał się źródłem wielu inspiracji – o Ryszardzie Kwiatkowskim.

II.24. Szczecin we wtorek 01.04.2008 – Szczecin z przymrużeniem oka

Cokolwiek byśmy nie powiedzieli, tego dnia i tak nikt nam nie uwierzy. Dlatego w audycji rozmawiamy o mitach i stereotypach związanych z historią naszego miasta. Naszymi gośćmi są dobrze już znani z poprzednich audycji: Rafał Depa, Paweł Knap i Paweł Miedziński.

II.25. Szczecin we wtorek 15.04.2008 – Architektura Szczecina cz. I

W najbliższych dniach, w szczecińskich księgarniach pojawią się dwie nowe pozycje poświęcone architekturze Szczecina i Pomorza: „Architektura modernistyczna lat 1928-1940 na obszarze Pomorza Zachodniego” oraz „Architektura Polska lat 1961-1975 na obszarze Pomorza Zachodniego”. W audycji rozmawiamy z autorami: prof. dr. hab. inż. arch. Adamem Szymskim, dr. inż. arch. Wojciechem Balem, mgr inż. arch. Robertem Dawidowskim. Naszym gościem będzie także przedstawiciel wydawcy Walkowska Wydawnictwo – Szymon Jeż.

II.26. Szczecin we wtorek 22.04.2008 – Architektura Szczecina cz. II

Kontynuujemy rozmowę o szczecińskiej architekturze. W audycji skupimy się tym razem na architekturze powojennej. Naszymi gośćmi są autorzy publikacji „Architektura modernistyczna lat 1928-1940 na obszarze Pomorza Zachodniego” oraz „Architektura polska lat 1961-1975 na obszarze Pomorza Zachodniego” prof. dr hab. inż. arch. Adam Szymski i dr inż. arch. Wojciech Bal.

II.27. Szczecin we wtorek 29.04.2008 – sedina.pl magazyn nr 3

Zbliża się premiera kolejnego wydania czasopisma „sedina.pl magazyn. Rocznik Miłośników Dawnego Szczecina”. W audycji rozmawiamy z autorami artykułów: Justyną Machnik (juna), Henrykiem Arturem Kunertem (hehenio) i Jarosławem Stychlerzem (Jsz) – o tym, co będzie można znaleźć na jego łamach. Gościem jest także redaktor naczelny Paweł Knap (Torney). Uchylimy też rąbka tajemnicy, jaki dodatek został przygotowany wraz z tym wydawnictwem.

II.28. Szczecin we wtorek 06.05.2008 – Pommersches Landesmuseum Greifswald

W ostatnich dniach dużym zainteresowaniem gości portalu sedina.pl cieszy się kolekcja blisko 700 wcześniej niepublikowanych widoków przedwojennego Szczecina. Jednak te zdjęcia to tylko niewielka część zbiorów Muzeum w Greifswaldzie które mogą zainteresować mieszkańców naszego miasta. Do rozmowy w audycji zaprosiliśmy przedstawicieli muzeum. Dr Uwe Schröder – dyrektor Muzeum i Heiko Wartenberg – pracownik archiwum, opowiadają o muzeum, jego zbiorach i zachęcają do odwiedzin w leżącym 150 km od Szczecina Greifswaldzie. Zapraszamy na stronę muzeum, także w języku polskim: http://www.pommersches-landesmuseum.de/pl/

II.29. Szczecin we wtorek 13.05.2008 – Encyklopedia Szczecina

W audycji m.in. o Encyklopedii Szczecina oraz o badaniu historii naszego miasta rozmawiamy z prof. Tadeuszem Białeckim.

II.30. Szczecin we wtorek 20.05.2008 – sedina.pl magazyn nr 3 – PREMIERA

To była wyjątkowa audycja podczas której zaprezentowany został sedina.pl magazyn nr 3. W audycji można było wziąć udział w sposób tradycyjny poprzez radio lub przyjść do studia S-1 Polskiego Radia Szczecin we wtorek (20.05.2008) o godz. 18.30. Po prostu audycja z wizją…

II.31. Szczecin we wtorek 27.05.2008 – O tramwajach

Z miłośnikami komunikacji miejskiej – Konradem Stachurą i Mirosławem Janiakiem rozmawiamy o wyjątkowości szczecińskiej komunikacji oraz zaprosimy na linię turystyczną „O”

II.32. Szczecin we wtorek 03.06.2008 – Szczecin na wakacje

Portal Tradycyjnie przed wakacjami rozmawiamy o tym, jak można spędzić czas wakacji w Szczecinie i okolicach. Naszym gościem jest Ryszard Kotla.

II.33. Szczecin we wtorek 10.06.2008 – Losy szczecińskich żydów po 1945 r.

Naszym gościem jest dr Eryk Krasucki z którym rozmawiamy o losach szczecińskich Żydów po 1945 r. Porozmawiamy też o jednym z najbardziej znanych szczecińskich zespołów big-bitowych, związanych ze szczecińską gminą żydowską „Następcach Tronów”.

II.34. Szczecin we wtorek 17.06.2008 – Archiwum Sz cz. II

W ostatniej audycji przed przerwą wakacyjną rozmawiamy o najbardziej chyba oczekiwanej książce dotyczącej historii Szczecina ostatnich lat. Druga część „Z Archiwum Sz.” ukaże się pod koniec czerwca. W studiu gościmy autorów, m.in. Monikę Adamowską, Piotra Szylińskiego i Adama Zadwornego, oraz przedstawiciela wydawcy – Szymona Jeża.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Biblioteka, Szczecin we wtorek. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.