O nas

sedina.pl – Portal Miłośników Dawnego Szczecina

Powstał spontanicznie i z założenia miał być miejscem wirtualnych spotkań ludzi zainteresowanych historią miasta. Po uruchomieniu portalu okazało się, że grono osób zainteresowanych wymianą poglądów i informacji o dziejach Szczecina jest bardzo liczne. Począwszy od 7 maja 2004 r., kiedy to sedina.pl pojawiła się w Internecie, grono sympatyków – zarówno z samego Szczecina, jak i z różnych zakątków Polski i świata – nieustannie się powiększa. Wraz ze wzrostem zainteresowania portalem nieustannie rozwija się jego formuła, aktualnie to:

 • ponad 1,5 miliona odwiedzin unikalnych użytkowników Portalu od 7 maja 2004 roku
 • 3,5 tys. odsłon strony głównej dziennie
 • 600 unikalnych użytkowników portalu dziennie
 • ponad 3 tys. opublikowanych artykułów, ok. 22 tys. zdjęć w galerii fotografii (w tym unikatowa kolekcja ok. 9 tys. widoków dawnego Szczecina i okolic)
 • 130 tys. postów na forum, ponad 11 tys. poruszonych tematów

Od 2004 roku portal sedina.pl buduje pozycję wiarygodnego źródła informacji o historii miasta. W latach 2006-2012 współtworzył audycję Polskiego Radia Szczecin „Szczecin we wtorek”, aktualnie współpracuje z wieloma instytucjami i obejmuje patronatami medialnymi inicjatywy oraz publikacje dotyczące historii Szczecina.

Dziś sedina.pl to nie tylko Portal Miłośników Dawnego Szczecina, ale wielowymiarowy projekt, który popularyzuje historię miasta. Aktualnie pracujemy nad nowymi pomysłami:

encyklopedia.szczecin.pl – Internetowa Encyklopedia Szczecina

Priorytetowy projekt sedina.pl, w ramach którego dzięki wsparciu Miasta Szczecin i innych instytucji powstała „Wikipedia dla Szczecina i regionu”. Encyklopedia stale się rozwija, obecnie zawiera ponad 4 tys. polskich i ponad 1 tys. niemieckich haseł. Hasła do serwisu (weryfikowane przez redakcję) może tworzyć każdy.

Adres serwisu: http://encyklopedia.szczecin.pl

Partnerami projektu są m.in.: Muzeum Narodowe w Szczecinie, Archiwum Państwowe w Szczecinie, Zachodniopomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków, ZASP oddział Szczecin, Pommerches Landesmuseum Greifswald.

sedina.tv – Internetowa Telewizja Miłośników Dawnego Szczecina

Internetowy kanał TV w atrakcyjny sposób prezentujący tematykę historyczną. W ramach projektu powstało prawie 40 filmów, w tym 10-odcinkowy serial dokumentalny „Tajemnice Szczecina”. Projekt zdobył ogromną popularność, niektóre odcinki miały blisko pięciotysięczną widownię. Sedina.TV to też – oprócz własnych realizacji – emisja nieznanych, niesłusznie zapomnianych, a przede wszystkim niedostępnych filmów dokumentalnych poświęconych historii Szczecina. Projekt powstał dzięki wsparciu Miasta Szczecin.

Adres serwisu: http://sedina.tv.

Materiały filmowe dostępne także dla użytkowników serwisu YouTube i Vimeo.

Nagrody i wyróżnienia sedina.pl:

 • tytuł Ambasadora Szczecina 2005 dla administratora portalu
 • nominacja do Szczecińskiego Szczupaka 2006 w kategorii życie społeczne dla administratora portalu
 • nominacja do Szczecińskiego Szczupaka 2008 dla portalu i jego twórców
 • nominacja do Szczecińskiego Szczupaka 2010 dla nowych projektów i ich twórców
 • nominacja do nagrody „Drogi do Wolności” 2009 dla portalu
 • złota odznaka honorowa Gryfa Zachodniopomorskiego dla portalu

Czasopismo portalu sedina.pl:

 • „sedina.pl magazyn. Rocznik Miłośników Dawnego Szczecina” 2006-2010.

———————————————–
Dane statystyczne na czerwiec 2012 r.

Dodaj komentarz