Stary Cyfrowy Szczecin # 5

Pod koniec lat sześćdziesiątych XX w. niemal każdy szanujący się, średniej wielkości zakład pracy w Polsce, miał własną ekipę filmową. Jej głównym zadaniem było obserwowanie życia zakładu, filmowanie spotkań, narad i wszelkiego rodzaju wizyt. Taki filmowiec stał się bohaterem „Amatora” – słynnego filmu Krzysztofa Kieślowskiego ze świetną rolą Jerzego Stuhra.

Stary cyfrowy Szczecin – projekt Stowarzyszenia OFFicyna, stara się dotrzeć do takich zapomnianych „przyzakładowych ośrodków telewizyjnych”.Pudła z zapisaną rzeczywistością na taśmie 8 lub 16 mm czekają na odkrycie. Niestety często są to bardzo zniszczone materiały, które tylko skomplikowana digitalizacja pozwoli uratować. Dotychczas udało się już uratować kilka godzin takich filmów. #1 Wiskord – socjalizm w obiektywie to historia życia zakładowego i przyzakładowego Zakładów Chemicznych WISKORD. #2 powróciliśmy do tamtej historii. W #3 udało nam się zdigitalizować filmy z „Klubu Filmowego „CUMA”, który istniał przy Polskiej Żegludze Morskiej. W części #4 wróciliśmy do WISKORDU, ale z inna historią zakładu. Tam udało nam się odnaleźć sfilmowane obchody 25-lecia zakładu. Czas na część #5. Kolejne taśmy CUMY są bardzo inspirujące. Na jednaj z rolek zarejestrowano uroczystości 1 maja z 1971 roku. A to nie był zwykły pochód. Tam zjawili się protestujący Stoczniowcy. Pamiętamy w Grudniu’70 i Styczniu „71 odbyły się ich słynne protesty, po których Władysława Gomółka przestał sprawować władzę. To był zupełnie inny 1 maja. Jednak chyba największa rewelacją #5 Starego Cyfrowego Szczecina będzie kolorowe miasta z końca lat 60-tych. Skąd wiemy, że to koniec tej dekady… to już będą musieli państwo dowiedzieć się przychodząc na pokaz. A ten 24 listopada 2014 roku w Szczecińskim Inkubatorze Kultury w dawnym Kinie Pałacowym o 18-tej.

Projekt Stary cyfrowy Szczecin prowadzony i realizowany jest przez Małgorzatę Frymus — dziennikarkę Polskiego Radia Szczecin, absolwentkę łódzkiej filmówki, od lat związaną ze Stowarzyszeniem OFFicyna. Ściśle współpracuje z nią MUFI — kampania muzyczno-filmowa i Bartosz Piekarczyk, dzięki którym filmy zostały oczyszczone i zdigitalizowane.

  1. Kolorowy Szczecin: https://www.youtube.com/watch?v=dhgKtEjpnD0
  2. Stary cyfrowy Szczecin #5 „Porty podróże praca”: https://www.youtube.com/watch?v=s9ERd286Vdk
  3. Stary Cyfrowy Szczecin #5 „1 maja 1971”: https://www.youtube.com/watch?v=UEeoyLQlCFY
  4. Stary Cyfrowy Szczecin # 5: Wystawa w Zamku Książąt Pomorskich 1971 – INDIE Jacek Pawłowski https://vimeo.com/76657886

 

Stary Cyfrowy Szczecin # 5

Data: 24.11.2014, godz.18:00

Miejsce: Szczeciński Inkubator Kultury

Organizator: Stowarzyszenie OFFicyna

Ten wpis został opublikowany w kategorii Domowe Archiwa Filmowe, Fotografie, Historia, Kultura i Sztuka, Patronat, sedina.TV. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź do Stary Cyfrowy Szczecin # 5

  1. Irena Grainge pisze:

    Bardo prosze o jakiekolwiek zdjecia przedwojennej ul Żupańskiego ( Shnell str ) nigdzie nie mogę znaleść ani jednego zdjęcia ” mojej ” ulicy z przed wojny serdecznie pozdrawiam z Melbourne

Możliwość komentowania została wyłączona.