Mapa Szczecina z 1937 roku – miasto w detalu

Na portalu „Mapster” pod koniec września opublikowano bardzo dokładną mapę Szczecina z 1937 roku. Na planie można zobaczyć m.in. poszczególne parcele wraz z ówczesną numeracją. Dobrze widoczne są także obrzeża miasta, na których w tamtym okresie powstały nowe ulice i domy.

Dotarcie do mapy stało się możliwe, dzięki użytkownikowi „tusio”, który pod koniec września 2014 roku dołączył do portalowej społeczności. Na forum sedina.pl wspomniany użytkownik starał się rozwikłać historię domu przy Promenadenweg 17 (obecna ulica Kielecka) – LINK. Przy próbie ustalenia daty powstania obiektu posłużył się wycinkiem bardzo dokładnej mapy, co stało się przyczynkiem do zainteresowania się samym źródłem.

W kolekcji sedina.pl najdokładniejszym planem jest tzw. „mapa kościelna” (kolorowa) z końcówki lat 30. XX wieku – LINK. Mapa z portalu „Mapster” (Mapy archiwalne Polski i Europy Środkowej) ma jednak większy „zasięg”, co umożliwia dokładną penetrację niektórych peryferyjnych wówczas obszarów, chociażby na zachodzie miasta.

Wspomniany plik z planem został dodany 24 września 2014 roku. Można go pobrać w wysokiej rozdzielczości klikając w poniższy link:

mała

Jan Skolimowski [Stau]

Ten wpis został opublikowany w kategorii Plany, mapy, zdjęcia lotnicze. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

4 odpowiedzi na Mapa Szczecina z 1937 roku – miasto w detalu

 1. lhe pisze:

  Wczoraj udalo mi sie wylicytowac na niemieckim ebayu kolorowy plan Szczecina z 1936 roku wykonany w Stadtvermessungsamt (czyli miejskim urzedzie geodezyjny). Mysle, ze tez trafila mi sie niezla gratka.

 2. norbert pisze:

  Wygląda to tak, jakby fiolet oznaczał planowaną podziemną kolei z dworcem(kolor czerwony), a kolor żółty podziemne ulice/tunele. Ktoś może wie coś więcej w tym temacie?

 3. natalia pisze:

  Czy ktoś pobrał tę mapę i mógłby ewentualnie mi ją przesłać, ponieważ przy otwieraniu linku wyskakuje mi błąd. Z góry dziękuję bardzo.

 4. merseyside pisze:

  Nie klikaj linku tylko kliknij prawym przyciskiem i wybierz „zapisz element docelowy jako”

Możliwość komentowania została wyłączona.