Opublikowane przez w Plany, mapy, zdjęcia lotnicze.

Na portalu „Mapster” pod koniec września opublikowano bardzo dokładną mapę Szczecina z 1937 roku. Na planie można zobaczyć m.in. poszczególne parcele wraz z ówczesną numeracją. Dobrze widoczne są także obrzeża miasta, na których w tamtym okresie powstały nowe ulice i domy.

Dotarcie do mapy stało się możliwe, dzięki użytkownikowi „tusio”, który pod koniec września 2014 roku dołączył do portalowej społeczności. Na forum sedina.pl wspomniany użytkownik starał się rozwikłać historię domu przy Promenadenweg 17 (obecna ulica Kielecka) – LINK. Przy próbie ustalenia daty powstania obiektu posłużył się wycinkiem bardzo dokładnej mapy, co stało się przyczynkiem do zainteresowania się samym źródłem.

W kolekcji sedina.pl najdokładniejszym planem jest tzw. „mapa kościelna” (kolorowa) z końcówki lat 30. XX wieku – LINK. Mapa z portalu „Mapster” (Mapy archiwalne Polski i Europy Środkowej) ma jednak większy „zasięg”, co umożliwia dokładną penetrację niektórych peryferyjnych wówczas obszarów, chociażby na zachodzie miasta.

Wspomniany plik z planem został dodany 24 września 2014 roku. Można go pobrać w wysokiej rozdzielczości klikając w poniższy link:

mała

Jan Skolimowski [Stau]