Spotkania autorskie ze szczecińskimi naukowcami podczas XIX PZHP.

Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Szczecińskiego zaprasza na spotkania autorskie ze szczecińskimi naukowcami, które odbędą się w  ramach XIX Powszechnego Zjazdu Historyków Polskich. Honorowy Patronat nad Zjazdem objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski.18 września o godzinie 15.00 w sali 067 Wydziału Humanistycznego odbędzie się spotkanie z dr hab. Agnieszką Chlebowską, która opowie o swojej książce „Stare panny”, wdowy i rozwiedzione. Samotne szlachcianki w Prusach w latach 1815–1914 na przykładzie prowincji Pomorze. Autorka w niezwykle interesujący sposób opisuje miejsca  i sytuacje życiowe panien, wdów, porzuconych i rozwiedzionych. W swojej książce skupia się przede wszystkim na ruchu kobiecym oraz miejscu i roli szlachcianek w Prusach XIX wieku.  Publikację nagrodzono w pierwszej edycji Nagrody Naukowej im. Gerarda Labudy m.in. za popularyzację wiedzy o Pomorzu oraz wybitne walory poznawcze.

Dr hab. Agnieszka Chlebowska jest historykiem, pracownikiem Instytutu Historii i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Szczecińskiego, jest autorką około sześćdziesięciu różnego typu publikacji naukowych. Agnieszka Chlebowska jest specjalistką w zakresie historii społecznej, historii kobiet, dziejów Prus i Pomorza Zachodniego w XIX wieku, jest członkinią m.in. Komisji Historii Kobiet Komitetu Nauk Historycznych Polskiej Akademii Nauk oraz Komisji Historii Kobiet Polskiego Towarzystwa Historycznego; sekretarzem Komitetu Redakcyjnego czasopisma „Studia Maritima”.

19 września o godzinie 11.00 w sali 067 Wydziału Humanistycznego czytelnicy będą natomiast mieli okazję spotkać się z dr. Krzysztofem Guzikowskim, promującym książkę Procesy kolonizacyjne w posiadłościach cystersów z Kołbacza w XII–XIV wieku. Przestrzeń i ludzie.

Krzysztof Guzikowski pracuje w Instytucie Historii i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Szczecińskiego, w Zakładzie Historii Porównawczej Europy; jest członkiem Polskiego Towarzystwa Historycznego. Swoje naukowe zainteresowania koncentruje na dziejach średniowiecznych Pomorza Zachodniego. Jego uwagę w szczególności przyciągają trzy obszary badawcze, z których pierwszy to wczesne dzieje miast w okresie lokacji na prawie niemieckim i pierwszych stuleciach po niej. Kolejnym polem zainteresowań tego historyka są dzieje rycerstwa, a także dzieje klasztorów – zwłaszcza dzieje cysterskich opactw. W swojej autor książce koncentruje się na procesach kolonizacyjnych w klasztorze cysterskim w Kołbaczu, ukazując je z punktu widzenia zmian przestrzennych oraz społecznych.

Rozmowy z autorami poprowadzi dr Małgorzata Cieśluk.

Stare panny ramka

Guzikowski

 

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Biblioteka, Historia, Kultura i Sztuka, Patronat. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.