Opublikowane przez w Historia.

Po raz drugi będzie można zobaczyć w Szczecinie fabularyzowany dokument „Three days in Szczecin”. Projekcja odbędzie się w piątek (13 września) w auli Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Szczecińskiego. Ze względu na zainteresowanie filmem organizatorzy przygotowali około 500 miejsc dla chętnych.

„Three days in Szczecin” to film w reżyserii Lesliego Woodheada według scenariusza Bolesława Sulika. Obraz powstał w 1976 roku w Wielkiej Brytanii. Dramat dokumentalny rekonstruuje przebieg wizyty najwyższych władz PRL, z Edwardem Gierkiem i Piotrem Jaroszewiczem na czele, w Stoczni Szczecińskiej im. Adolfa Warskiego w styczniu 1971 roku  podczas strajku robotniczego. Polska premiera filmu odbyła się na początku tego roku w Szczecinie po 37 latach od premiery światowej. Pierwszy pokaz, podobnie jak najbliższy, przygotował szczeciński oddział Instytutu Pamięci Narodowej we współpracy z innymi podmiotami.

Archiwalna audycja na temat filmu autorstwa Agaty Rokickiej (cykl „Machina czasu”, Polskie Radio Szczecin) dostępna jest pod TYM linkiem (gośćmi byli Jerzy Koralewski – popularyzator sztuki filmowej oraz dr Sebastian Ligarski i dr Paweł Szulc z Biura Edukacji Publicznej szczecińskiego oddziału IPN).

Podstawowe informacje o wydarzeniu:

  • pokaz filmu „Three days in Szczecin”
  • data: 13 września (piątek)
  • godzina: 20:30
  • miejsce: aula Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Szczecińskiego, ul. Krakowska 71-79 w Szczecinie
  • wstęp wolny

(js)

BałukaAVATAREdward Gierek (z lewej) i Edmund Bałuka (z prawej)