Opublikowane przez w Biblioteka, Historia.

Ukazała się najnowsza i zarazem najobszerniejsza z dotychczasowych książka Marka Łuczaka o Starym Mieście. Autor na prawie 800 stronach w charakterystycznym dla siebie stylu opisał historię tej części Szczecina, w tym poszczególne obiekty wchodzące w jej obręb.

Publikacja ukazuje przekrój urbanistyczny miasta począwszy od średniowiecza, a skończywszy na czasach współczesnych. W ujęciu analitycznym przedstawiono obiekty i zagadnienia najstarszej części Szczecina. W książce celowo pominięte zostały wątki związane z okresem pradziejowym i opisem szczecińskiego grodu, szczegółowo zaprezentowane przez innych badaczy. Na ikonografię monografii składają się m.in. widoki Szczecina od okresu niemieckiego poprzez zniszczenia wojenne i odbudowę zrujnowanego w 90% Starego Miasta do naszej polskiej współczesności.

Warto zaznaczyć, iż niemal połowa zwartości książki (przeszło 300 stron) została poświęcona opisom poszczególnych ulic tego rejonu Szczecina. Pełny spis treści można zobaczyć TUTAJ.

Publikacja, jak wszystkie inne książki Marka Łuczaka, zawiera dużo zdjęć i rycin oraz tekst napisany zarówno w języku polskim, jak i niemieckim (w przypadku „Starego Miasta” aż 768 stron). Monografia, analogiczne jak inne pozycje z tej samej serii, została wydana na papierze kredowym w twardej oprawie. Wszystko to przekłada się na sporą „grubość” i „wagę” samej książki. Wiąże się to także z ceną, która w niektórych punktach sięga 160 PLN (Księgarnia Zamkowa, Empik). Najtaniej książkę można dostać bezpośrednio u wydawcy (115 PLN) bądź w Antykwariacie Pomorskim (120 PLN).

Publikacja jest do nabycia przez stronę internetową Pomorskiego Towarzystwa Historycznego oraz w następujących punktach stacjonarnych:

  • Antykwariacie Pomorskim przy ul. Małopolskiej 7
  • Księgarni Zamkowej przy pl. Hołdu Pruskiego 8
  • Księgarni Sedina przy al. Wyzwolenia 97
  • Muzeum Narodowym w Szczecinie przy ul. Staromłyńskiej 27
  • Salonach Empik

(js)

Stare Miasto