Marek Łuczak „Policja w walce o zabytki” (wyd. II poszerzone)

Do księgarń trafiło drugie, poszerzone wydanie książki autorstwa Marka Łuczaka „Policja w walce o zabytki”. Publikacja została wzbogacona m.in. informacjami o zaginionych dziełach sztuki ze zbiorów prywatnych. Zaktualizowano także dokumentację fotograficzną.

Na przełomie 2011/2012 Komenda Wojewódzka Policji w Szczecinie wydała publikację Marka Łuczaka – „Policja w walce o zabytki”. Jej papierowa odsłona została wysłana do wszystkich komend i komisariatów naszego województwa, szkół policji na terenie kraju, bibliotek oraz ośrodków zajmujących się ochroną zabytków. Jej internetowe wydanie, umożliwiło wszystkim zainteresowanym pobranie książki z naszego portalu – patrz TUTAJ.

Publikacja zebrała pozytywne opinie prawników oraz ośrodków zajmujących się ochroną zabytków, publikowane w fachowej prasie. W związku z powyższym postanowiono przygotować drugie poszerzone wydanie książki i poprzez Fundację Razem Bezpieczniej umożliwić czytelnikom jej kupno w księgarniach i Internecie.

Pieniądze zebrane przez fundację Razem Bezpieczniej ze sprzedaży książek zostaną przekazane na szkolenia policjantów w zakresie przeciwdziałania przestępczości przeciwko zabytkom. Autor opracowania – st. asp. dr Marek Łuczak z Wydziału Kryminalnego KWP, rozbudował książkę o kilka nowych rozdziałów m.in. o poszukiwaniach podwodnych, konsultowanych z Urzędem Morskim w Szczecinie oraz o najnowszych technikach dokumentowania zabytków z wykorzystaniem fotografii specjalnej. W tym celu przeprowadzono szereg badań wraz z Zachodniopomorskim Centrum Onkologii, analizując różne techniki obrazowania i możliwości ich wykorzystania w pracy policji, które zostały przestawione w publikacji.

Katalog dzieł sztuki z pierwszego wydania obejmował zabytki skradzione bądź zaginione z kościołów, muzeów i urzędów. Katalog utraconych dzieł sztuki w nowym wydaniu został rozszerzony również o skradzione zbiory prywatne. Dodatkowo zaktualizowano dokumentację fotograficzną oraz informacje o skradzionych obiektach. Obecnie katalog skradzionych zabytków z województwa zachodniopomorskiego liczy 245 pozycji, z tego 25% stanowią utracone zbiory prywatne – głównie malarstwo.

Aktualizacja była również konieczna ze względu na odzyskanie 5 pozycji utraconych zabytków, opublikowanych w poprzednim wydanie. Wśród nich znalazła się m.in. XVII w. misa chrzcielna, skradziona podczas włamania do kościoła w Sianowie w 1983 roku.

Podstawowe informacje o publikacji:

 • autor: Marek Łuczak
 • pełny tytuł: „Policja w walce o zabytki. Zbiór zagadnień z przeciwdziałania przestępczości przeciwko zabytkom. Katalog zabytków i dzieł sztuki utraconych z województwa zachodniopomorskiego”
 • wydanie II poszerzone
 • ilość stron: 576, oprawa twarda
 • cena: 60 PLN
 • Szczecin 2012
 • ISBN: 978-83-7518-487-7

Dostępność publikacji na terenie Szczecina:

 • Księgarnia Zamkowa przy pl. Hołdu Pruskiego
 • Antykwariat Pomorski przy ul. Małopolskiej
 • księgarnia „Sedina” przy al. Wyzwolenia, róg ul. Felczaka
 • strona internetowa Pomorskiego Towarzystwa Historycznego

Ten wpis został opublikowany w kategorii Biblioteka. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.