Opublikowane przez w Edukacja, Historia.

Instytut Pamięci Narodowej w Szczecinie, już po raz trzeci, organizuje uroczystości w ramach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Główne wydarzenia odbędą się 1 i 3 marca (najbliższy piątek i niedziela). Nie zabraknie lokalnych, szczecińskich akcentów, a także inscenizacji historycznej.

Tegoroczne, oficjalne obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Szczecinie rozpoczną się 1 marca o godzinie 12.00 od uroczystego złożenia kwiatów na grobach Janiny Wasiłojć-Smoleńskiej ps. „Jachna” (żołnierza 5. Brygady Wileńskiej Armii Krajowej mjr. Zygmunta Szendzielarza ps. „Łupaszka”) oraz żołnierzy Bojowego Oddziału Armii na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie.

Tego samego dnia o godzinie 16.00 w siedzibie Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN przy ul. Piotra Skargi 14 odbędzie się spotkanie zatytułowane „Przed stalinowskim sądem… Wymiar komunistycznej (nie)sprawiedliwości na Pomorzu Zachodnim.” Podczas spotkania dr Radosław Ptaszyński z Uniwersytetu Szczecińskiego wygłosi wykład „Działalność Wojskowego Sądu Rejonowego i Wojskowej Prokuratury Rejonowej w Szczecinie 1946-1955. Zaprezentowane zostaną także inwentarze Wojskowego Sądu Rejonowego oraz Wojskowego Prokuratury Rejonowej z zasobu archiwum IPN w Szczecinie.

3 marca odbędzie się inscenizacja historyczna „Odwet Wyklętych”. Od godziny 10.00 na terenie IPN przy ul. Piotra Skargi 14 będzie można zwiedzać obozowisko partyzanckie, a na terenie Parku Kasprowicza także miejsca postojowe grup lotnych MO, UB, LWP i NKWD. Zaprezentowane zostanie uzbrojenie, umundurowanie, wyposażenie partyzanckie i wojskowe, ale też życie obozowe (np. musztra, czyszczenia broni, kuchnia polowa, punkt sanitarny). O godzinie 14.00 w Parku Kasprowicza (Psia Polana, nieopodal pomnika Czynu Polaków) rozpocznie się inscenizacja ukazująca historię oddziału partyzanckiego od walki z okupantem niemieckim, przez czas wyzwolenia, po walkę z żołnierzami sowieckimi i władzą ludową. Inscenizację przygotowała Grupa Rekonstrukcji Historycznej Borujsko przy wsparciu organizacyjnym Urzędu Miasta Szczecin, szczecińskiego IPN. Honorowy patronat objęli kpt. Danuta Szyksznian-Ossowska ps. „Sarenka”, senator Norbert Obrycki oraz Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych.


„Odwet Wyklętych” – zapowiedź inscenizacji historycznej w Szczecinie

Na terenie IPN przy ul. Piotra Skargi będzie można także obejrzeć plenerową wystawę pt. „Wrogowie Polski Ludowej. Konspiracja antykomunistyczna na Pomorzu Zachodnim 1945-1956”.

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” został ustanowiony na mocy ustawy z dnia 3 lutego 2011 roku. Upamiętnia żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia w Polsce. Od tego czasu, corocznie, obchodzony jest 1 marca. Wspomniana data nawiązuje do 1951 roku, kiedy w więzieniu na warszawskim Mokotowie wykonano wyrok śmierci na siedmiu członkach IV Komendy Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”: Łukaszu Cieplińskim, Mieczysławie Kawalcu, Józefie Batorym, Adamie Lazarowiczu, Franciszku Błażeju, Karolu Chmielu i Józefie Rzepce.