Opublikowane przez w Edukacja, Historia, Kultura i Sztuka.

W najbliższy piątek (18 stycznia) w Ratuszu Staromiejskim otwarta zostanie wystawa w całości poświęcona twórczości architekta Hinricha Brunsberga. Artysta znany jest m.in. z prac przy kościołach św. św. Piotra i Pawła oraz św. Jakuba w Szczecinie. Początek wydarzenia o godzinie 14.00.

Najnowsza ekspozycja przygotowana przez Forum Kultury Europy Środkowej i Wschodniej pomyślana została jako przegląd twórczości Hinricha Brunsberga – urodzonego około 1350, a zmarłego po 1428 roku – architekta późnego średniowiecza, jednego z nielicznych znanych z imienia architektów owego czasu. Przypisywane mu budowle, zaliczane do architektury gotyku ceglanego, spotykane na terenie Pomorza Zachodniego, w Brandenburgii, Meklemburgii-Przedpomorzu, a także we wschodniej części południowego wybrzeża Bałtyku. Jego budowle rozpoznawalne są głównie dzięki charakterystycznym, bogato profilowanym, glazurowanym kształtkom, tworzącym efektowne podziały elewacji, wyszukane formy maswerków i ozdobne szczyty. Z pewnością Brunsberg współpracował z wieloma wybitnymi budowniczymi, którzy wykorzystywali podobne elementy kształtowania fasad. Z nazwiska znamy Nicolausa Crafta działającego w Szczecinie i Brandenburgu, a także Clausa Brunsberga wymienianego w dokumentach z 1412 roku w Prenzlau.

Wystawa zdjęć berlińskiego fotografa Thomasa Voßbecka, której towarzyszą polskie i niemieckie komentarze opracowane przez Dirka Schumanna, została zainaugurowana we wrześniu 2012 roku w kościele św. Katarzyny w Brandenburgu. Na elewacji północnej kaplicy tej świątyni znajduje się tablica inskrypcyjna mówiąca o tym, że mistrz Hinrich Brunsberg ze Stettina wzniósł tę budowlę w 1401 roku. Porównywalne formy i charakterystyczne detale można oglądać także na elewacjach m.in. kościoła św. św. Piotra i Pawła oraz św. Jakuba w Szczecinie.

Szczecińską odsłonę wystawy zaaranżowano w obrębie ekspozycji „Najstarsze karty z dziejów Szczecina” w oryginalnym wnętrzu na parterze gotyckiego Ratusza Staromiejskiego (obecnej siedziby Muzeum Historii Szczecina, Oddziału Muzeum Narodowego w Szczecinie), którego architektura również wpisuje się w krąg oddziaływania mistrza Brunsberga.

Ikonografia pozwalająca prześledzić dziedzictwo Brunsberga dostępna jest pod TYM linkiem.

Podstawowe Informacje o wydarzeniu:

  • pełny tytuł wystawy: Innowacja i tradycja. Hinrich Brunsberg i późnogotycka architektura ceglana na Pomorzu i w Marchii Brandenburskiej
  • miejsce: Muzeum Historii Szczecina, Oddział Muzeum Narodowego w Szczecinie (ul. Księcia Mściwoja II 8)
  • otwarcie wystawy: 18 stycznia 2013 (piątek), godzina 14.00, wstęp wolny
  • wystawa czynna: do 24 lutego 2013
  • godziny otwarcia: wtorek–piątek 10.00–18.00, sobota i niedziela 10.00–16.00
  • bilety: 10 zł normalny / 5 zł ulgowy / czwartek bezpłatny
  • komisarze: dr Claudia Tutsch (Deutsches Kulturforum östliches Europa, Potsdam), dr Bogdana Kozińska (Muzeum Narodowe w Szczecinie)
  • organizatorzy: Deutsches Kulturforum östliches Europa, Potsdam we współpracy z Muzeum Narodowym w Szczecinie, Archidiecezją Szczecińsko-Kamieńską, Pommersches Landesmuseum Greifswald

kościół św. Jakuba, dolna strefa elewacji południowej nawy bocznej