Opublikowane przez w Biblioteka, Historia, Patronat.

Pomorskie Towarzystwo Historyczne wydało dwudziestą drugą książkę o dwóch nadodrzańskich dzielnicach Szczecina. Grabowo i Drzetowo to niegdyś najbardziej uprzemysłowione dzielnice stolicy Pomorza.

Potężny przemysł stoczniowy dawał zatrudnienie ponad dwudziestu tysiącom osób, a statki produkowane przez stocznie Nüscke, Vulcan i Oderwerke były symbolem morskiego Szczecina. Zniszczenia wojenne obróciły zakłady stoczniowe w ruinę, a na ich miejscu powstały dwie nowe stocznie: Szczecińska i Gryfia, których jakość produktów znana była na całym świecie. Upadek stoczni i zła sytuacja gospodarcza dzielnic sprawiły, że zaniedbane przemysłowo-robotnicze dzielnice, pozbawione pomocy finansowej stoczni zaczynają ewaluować, stając się miejscem handlu i budowy nowych osiedli mieszkalnych.
„Grabowo, Drzetowo” to do tej pory największa publikacja z serii Dzielnic Szczecina PTH-a, licząca 432 strony. Dzięki staraniom autora i sponsorów udało się wydać ją tuż przed Świętami, jako prezent dla osób, dla których historia i zabytki Szczecina są pasją i miejscem do poszukiwań oraz odkrywania tajemnic naszego miasta.
Książka jest do nabycia przez stronę: www.pth.info.pl oraz w następujących punktach:
  • Antykwariacie Pomorskim przy ul. Małopolskiej 7
  • Księgarniach Zamkowych przy pl. Hołdu Pruskiego 8 oraz przy ul. Jagiellońskiej 10