Szukamy telefonistki i szczecińskich wspomnień o Foggu

Czy spotkali Państwo kiedyś Mieczysława Fogga? Byliście na jego koncercie? A może jest wśród was telefonistka „z międzymiastowej”, dla której Fogg zaśpiewał piosenkę? Teatr Współczesny, przed styczniową premierą muzycznego spektaklu „Dobry wieczór Fogg”, poszukuje szczecińskich wspomnień o artyście.

Arkadiusz Buszko, reżyser i autor scenariusza, przygotowując spektakl na scenę Teatru Małego, natrafił na wiele niesamowitych opowieści, które wpisały się w fascynującą pracę twórczą Mieczysława Fogga. Pośród anegdot i niezwykłych historii zapisanych na kartach autobiograficznej książki „Od palanta do belcanta” jego uwagę zwróciła m.in. historia związana ze Szczecinem.

Kilka lat po wojnie Mieczysław Fogg, będący na gościnnych występach w Szczecinie, pilnie musiał zadzwonić do Warszawy. Poprosił o jak najszybszą rozmowę międzymiastową. Telefonistka obiecała połączenie w dziesięć minut, ale w zamian poprosiła… o zaśpiewanie specjalnie dla niej piosenki. Artysta zgodził się i tuż po odbyciu rozmowy zaśpiewał. Występu wysłuchał cały zastęp telefonistek, a Fogg zapamiętał to jako jeden ze swoich najdziwniejszych minikoncertów na życzenie.

Czy jest wśród Państwa ktoś, kto pamięta tamten występ Fogga? A może spotkaliście go w innych okolicznościach? Byliście na jednym z jego szczecińskich koncertów? Pamiętacie szczeciński zespół Baby Jagi, z którym występował w latach 70-tych? A może macie inne wspomnienia związane z artystą?

Podzielcie się nimi z nami – może usłyszycie w czasie spektaklu „Dobry wieczór Fogg” także swoją historię?

Najciekawsze wspomnienia zostaną opublikowane na blogu Teatru Współczesnego (blog.wspolczesny.szczecin.pl).

Wspomnienia Teatr Współczesny przyjmuje pod adresem mailowym:

kamp@wspolczesny.szczecin.pl
oraz pocztowym: Dział literacki, Teatr Współczesny w Szczecinie, Wały Chrobrego 3, 70-500 Szczecin.

Premiera: 25 stycznia 2013, Teatr Mały

Dobry wieczór Fogg

  • scenariusz i reżyseria: Arkadiusz Buszko
  • aranżacje piosenek: Krzysztof Baranowski
  • scenografia: Agnieszka Miluniec, Maciej Osmycki
  • kostiumy: Agnieszka Miluniec, asystentka: Olivia Zmysłowski

obsada:

  • Iwona Kowalska
  • Grażyna Madej
  • Maciej Litkowski
  • Wiesław Orłowski

Klasyk polskiej piosenki, mistrz walca i tanga, piosenkarz stulecia. Jego utwory nuci kilka pokoleń – od tych, którzy mieli okazję oglądać jego występy, po tych, którzy pamiętają go z „Koncertu życzeń”. Czy wiecie, że w powojennej Warszawie prowadził prywatną wytwórnię płyt, a w trakcie trwającej ponad 60 lat kariery wystąpił w kilkudziesięciu krajach świata?

Wieczór z piosenkami Mieczysława Fogga to muzyczna podróż przez życie niezwykłego artysty. Piosenki w nowych aranżacjach i aktorskiej interpretacji pozostają bliskie oryginałom i dzięki temu zachowują urok i elegancję typową dla twórczości Fogga.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Ciekawostki, Kultura i Sztuka. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.