Pomorskie pieniądze zastępcze – seria „szczeciński port”

Prezentujemy kolejną serię papierowych pieniędzy zastępczych ze zbiorów Janusza Zawadzińskiego. Tym razem banknoty (notgeldy) przedstawiają miasto z perspektywy wody, ze szczególnym uwzględnieniem jego portowego charakteru. Wprowadzenie ich do obiegu wymusił kryzys spowodowany I wojną światową.

Rok temu na portalu sedina.pl ukazała się pierwsza porcja materiału, w którym zaprezentowaliśmy dwie serie pieniędzy zastępczych („osoby zasłużone dla Szczecina” oraz „dzielnice miasta Szczecina i okolicy”), jakie emitował magistrat Szczecina z uwagi na ówczesne warunki ekonomiczne i pogłębiający się kryzys. Zbiorami, podobnie jak teraz, podzielił się z nami Janusz Zawadziński, który przedstawił wówczas w krótkim tekście także historię pomorskich pieniędzy zastępczych. Poniżej link do archiwalnego artykułu:

Kilka słów na temat trzeciej serii banknotów, którą prezentujemy w niniejszym artykule, również od właściciela całej kolekcji:

„Do już istniejących na portalu sedina.pl dwóch serii papierowych pieniędzy zastępczych (notgeldów), pragnę zaprezentować jeszcze kolejną ciekawą serię dotyczącą widoków portu szczecińskiego. Banknotów „szczecińskich”, no i w ogóle pomorskich jest znacznie więcej. Ta różnorodność oraz ilość emisji notgeldów na terenie całej Europy stanowi o sporym zainteresowaniu zbieraczy. Sześciotomowy katalog „Deutches notgeld” w kolejnych wydaniach regularnie uzupełnia nowo odkryte i dotychczas nieznane okazy.

Posiadam niekompletny, ale bardzo ciekawy zbiór monet zastępczych kilku śląskich gmin wyprodukowanych z miśnieńskiej porcelany w różnych kolorach. Kilka zachodniopomorskich gmin zamówiło i dopuściło do obiegu pieniądze porcelanowe. Pod poniżej zamieszczonym adresem internetowym, wręcz profesjonalnie prowadzonej strony, doskonale widać to zróżnicowanie form omawianych pieniędzy. Zwraca uwagę seria monet zastępczych m.in. Goleniowa:

http://www.notgeld.sewera.pl/index.php?l=pl&co=goleniow

Zastępcze pieniądze papierowe Pomorza Zachodniego, Prus Wschodnich, Śląska Dolnego, tak jak i monety Zakonu Krzyżackiego zaliczamy ze względów historycznych do numizmatyki związanej z ziemiami polskimi”.

Korzystałem m.in. z następujących publikacji:

1. Hans-Ludwig Grabowski „Deutches Notgeld”, tomy 1-6 (wydawca – Gietl Verlag).
2. Czesław Hołub, Marian Skwara „Papierowy pieniądz zastępczy na Pomorzu Zachodnim 1914-1924”, Muzeum w Stargardzie Szczecińskim, 1988.
3. Janusz Reichel „Pieniądz zastępczy na ziemiach polskich w pierwszej połowie XX wieku”.

Janusz Zawadziński

Portal Miłośników Dawnego Szczecina sedina.pl składa serdeczne podziękowania autorowi za tekst wprowadzający oraz ponowne podzielenie się swoimi zbiorami z naszym portalem.

Banknoty ze zbioru Janusza Zawadzińskiego (kliknij, aby powiększyć):

seria „szczeciński port”

Ten wpis został opublikowany w kategorii Historia, Publicystyka. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.