Opublikowane przez w Kultura i Sztuka.

W połowie października w Teatrze Polskim odbyła się premiera sztuki, której akcja rozgrywa się w Szczecinie. Przedwojenni i powojenni mieszkańcy miasta są bohaterami spektaklu, a ich wzajemne relacje głównym tematem. Na przełomie listopada i grudnia odbędą się kolejne przedstawienia.

„Sedinum, prochy i roch’n’roll” to kolejny głos zabrany w sprawie tożsamości Szczecina. Bohaterów sztuki łączy stara szczecińska kamienica. Miejsce to jest metaforyczną areną, na której „stare” spotyka się z „nowym”, „nasze” z „obcym”. Czy dialog jest możliwy? Co zwycięży: budowanie muru czy mostu?

Niemka – Frau Block przyjeżdża do swojego dawnego mieszkania, które została zmuszona opuścić w 1945 roku. Zamierza wysypać tutaj prochy zmarłego brata, spędzającego niegdyś w Szczecinie swoje najlepsze lata. W kamienicy, gdzie kiedyś mieszkała, spotyka Polaków w różnym wieku, z różnymi życiorysami i problemami.

Spektakl okraszony jest muzyką słynnego szczecińskiego, XIX-wiecznego kompozytora i organisty – Carla Loewego, a także przedwojennymi pocztówkami, które pojawiają się na wizualizacjach w trakcie trwania przedstawienia. Całość w dużej mierze oparta jest na dialogach czterech pokoleń szczecinian, scenografia odkrywa drugoplanową rolę.

Licząc od dnia przedpremiery (11 października) sztuka, jak dotąd, była siedmiokrotnie wystawiana na deskach Teatru Polskiego w Szczecinie. Na przełomie listopada i grudnia odbędą się kolejne cztery spektakle. Rzadko zdarza się, aby nasze miasto i jego mieszkańcy stanowili kluczowy element scenariusza sztuki teatralnej. Z tego chociażby powodu tym bardziej warto zwrócić uwagę na „Sedinum, prochy i roch’n’roll”.

Podstawowe informacje o spektaklu:

  • tytuł: „Sedinum, prochy i rock’n’roll” (Krzysztof Bizio)
  • scenografia: Mariusz Napierała
  • muzyka: Piotr Banach, Carl Loewe
  • projekcja multimedialna: Simon Bretherton
  • asystent reżysera: Katarzyna Bieschke
  • obsada: Maria Bakka, Katarzyna Bieschke, Małgorzata Chryc-Filary, Małgorzata Iwańska, Paweł Adamski, Krzysztof Bauman, Piotr Bumaj, Mateusz Kostrzyński, Filip Cembala, Zbigniew Filary, Michał Janicki, Dariusz Majchrzak, Jacek Polaczek, Damian Sienkiewicz, Adam Zych
  • miejsce: Teatr Polski w Szczecinie (ul. Swarożyca 5), Duża Scena
  • najbliższe spektakle: 29 listopada (godz. 19.00), 30 listopada (godz. 19.00), 1 grudnia (godz. 19.00), 2 grudnia (godz. 16.00), od czwartku do niedzieli
  • ceny biletów:  I m. (rząd 1–12) – 30,00 zł (normalny), 25,00 zł (ulgowy) oraz II m. (rząd 13–19) – 25,00 zł (normalny), 20,00 zł (ulgowy), rezerwacje pod tym LINKIEM