Opublikowane przez w Miejsca.

W najbliższą niedzielę (30 września) w godzinach 12.00-18.00 na terenie dawnej rzeźni miejskiej odbędzie się otwarte spotkanie w ramach projektu „Moja Łasztownia”. Podczas wydarzenia będzie można przespacerować się po niedostępnym na co dzień kompleksie oraz odwiedzić stoiska, przy których zasiądą zaproszeni goście.

Inicjatorem projektu „Moja Łasztownia” jest Pani Laura Hołowacz, dyrektor spółki CSL, zajmującej się spedycją morską. Głównym celem osób i podmiotów skupionych wokół przedsięwzięcia jest ponowne zagospodarowanie oraz ożywienie Łasztowni, w tym terenu po dawnej rzeźni miejskiej. CSL, jako pierwsza, kupiła jeden z budynków wspomnianego kompleksu – dawną oborę dla bydła. Obiekt po gruntownej modernizacji będzie pełnił w przyszłości nie tylko funkcje biurowe, ale także społeczno-kulturalne (przeznaczono na to całą dolną część budynku).

Pozostałe obiekty dawnej rzeźni, należące obecnie do Portu Rybackiego Gryf czekają ciągle na nowych właścicieli. W celu zachęcenia przedsiębiorców do zainwestowania w pozostałe budynki na najbliższą niedzielę (30 września) zaplanowano spotkanie, podczas którego zaprezentowany zostanie cały kompleks.

Podczas wydarzenia (ul. Wendy, godz. 12.00-18.00, dojazd od Nabrzeża Starówka) zorganizowane zostaną stoiska dla zaproszonych gości, którzy zaprezentują swoje zasoby oraz przybliżą prowadzoną działalność (przewidziano także m.in. koncert, pokaz tańców czy lepienie garnków z gliny). W dużej liczbie pojawią się także wydawcy i autorzy książek (ZAPOL, Stowarzyszenie Czas Przestrzeń Tożsamość, Krystyna Pohl, Aleksy Pawlak). Podczas wydarzenia dojdzie także do historycznej, pierwszej promocji publikacji na terenie rzeźni. Zaprezentowana zostanie książka pt. „Szczecińskie katastrofy, wypadki, pożary i inne wydarzenia 1907–1940” autorstwa szczecińskiego kolekcjonera, Wojciecha Grodeckiego.

Fundacja sedina.pl także weźmie udział w spotkaniu, na którym przedstawi projekt Internetowej Encyklopedii Szczecina, a także przedwojenne zdjęcia oraz animację dawnej rzeźni.

Spotkanie ma charakter otwarty, zatem każdy zainteresowany może przyjść, aby pooglądać stoiska, przespacerować się po niedostępnym na co dzień terenie dawnej rzeźni miejskiej z pięknym widokiem na Wały Chrobrego oraz porozmawiać z organizatorami.