Opublikowane przez w Domowe Archiwa Filmowe, sedina.TV.

Od pewnego czasu można oglądać już trzecią część Starego Cyfrowego Szczecina. Tym razem zaprezentowano filmy z Amatorskiego Klubu Filmowego CUMA, który działał niegdyś przy Polskiej Żegludze Morskiej. Materiał pochodzi z lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych XX wieku.

Dzięki cyfrowej technice filmy zostały przywrócone do życia. Materiał składa się z dwóch części, które łącznie trwają nieco ponad 12 minut. Pierwsza zawiera typowe „sceny morskie” i przedstawia przypłynięcie do portu w naszym mieście statku „Rzeszów”. Głos z off-u opowiada m.in. o zajęciach załogi, a także trudach i niebezpieczeństwach, jakie czekają na marynarzy podczas rejsu.

Druga część filmu to wędrówka po ulicach i placach Szczecina z perspektywy kilkudziesięciu lat wstecz. Odpowiednio umieszczone podpisy podpowiadają, które miejsce miasta jest aktualnie pokazywane na ekranie. Zaprezentowane zostały znane fragmenty śródmieścia (np. pl. Grunwaldzki czy rejon obecnego Galaxy) oraz Starego Miasta (np. ul. Tkacka).

O tej odsłonie projektu realizowanego przez OFFicynę na kanale organizatorów wypowiada się koordynator przedsięwzięcia, Małgorzata Frymus: „Udało nam się rozpoznać plac Zgody, Bramę Portową… ale kilkuminutowa opowieść kryje wiele zagadek. Już wiemy, gdzie był sklep dla dzieci Puchatek, ale inne nazwy sklepów i miejsc są już dla nas nierozpoznawalne. Chcielibyśmy móc je odnaleźć na dzisiejszej mapie Szczecina, trochę pomoże nam w tym Włodzimierz Piątek, który KF Cuma prowadził przez kilka lat, ale liczymy także na Państwa pamięć i pomoc”…