Mapy Szczecina – wczoraj i dziś

W przestrzeni wirtualnej znajdują się ciekawe i oryginalne mapy Szczecina. Wyróżnia je m.in. to, iż na plan historyczny idealnie została „nałożona” współczesna mapa Grodu Gryfa. Dzięki temu można dokładnie zaobserwować zmiany, jakie na przestrzeni lat zaszły chociażby w układzie ulic naszego miasta.

Pierwszą godną polecenia stroną jest witryna poświęcona… zamkom ulokowanym na terenie Polski. Po przybliżeniu mapy kraju w miejscu, gdzie leży Szczecin stopniowo będę wyłaniały się ulice naszego miasta (współczesny widok). Po zaznaczeniu opcji „Messtischblatt” (niem. mapa topograficzna) umieszczonej w lewym górnym rogu (brązowa ramka) pojawi się historyczny plan Szczecina. Stopień „intensywności” obu widoków można zmieniać według własnego uznania przy pomocy przystosowanego do tego narzędzia (pasek z „przyciskiem”).

Narzędzie umożliwia osiągnięcie takiego efektu, gdy plan historyczny i współczesny będą się nawzajem „przenikać”, co pozwoli dokładnie zaobserwować zmiany, jakie zaszły w układzie ulic na przestrzeni dziejów. Mapę można znaleźć pod poniższym linkiem:

Na stronie Urzędu Miasta także znajdują się mapy historyczne (m.in. z lat – 1721, 1808, 1873, 1934), które „podłożono” pod współczesny plan Szczecina. W tym przypadku nie można już jednak dowolnie „regulować intensywności” obu widoków. Narzędzie zawiera natomiast dokładnie zaznaczoną współczesną zabudowę (każdy z budynków jest osobno obrysowany). Daje to możliwość dokładnego zaobserwowania różnych modyfikacji w powojennym układzie miasta. Warto chociażby zwrócić uwagę na ulicę Wyszyńskiego (niem. Breitestrasse), która aktualnie biegnie w miejscu, gdzie przed wojną znajdowały się budynki (patrz – rycina poniżej).

Ten wpis został opublikowany w kategorii Plany, mapy, zdjęcia lotnicze. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.