Internetowa Encyklopedia Szczecina – dotacja WUOZ na „Zabytki Szczecina”

W wyniku konkursu organizowanego przez Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków Fundacja sedina.pl otrzymała dotację, która umożliwi rozpoczęcie prac nad hasłami związanymi z zabytkami naszego miasta. Ich szkielet wraz z kategoriami pojawi się niebawem w Internetowej Encyklopedii Szczecina.

O wszystkich inicjatywach sedina.pl informujemy w naszym newsletterze, tworzonym dzięki wsparciu Miasta Szczecin. W celu jego otrzymywania na bieżąco drogą elektroniczną wystarczy wysłać maila wpisując w tytule wyraz „NEWSLETTER” na adres: jan.skolimowski@sedina.pl. W ten sposób każdy zainteresowany dołączy do portalowej bazy. Zachęcamy do subskrypcji. Ostatni, ósmy numer jest do pobrania TUTAJ.

Zabytki Szczecina – dotacja Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków

W konkursie organizowanym przez Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków sedina.pl otrzymała wsparcie, które pozwoli rozpocząć prace nad kolejnym zakresem haseł w ramach Internetowej Encyklopedii Szczecina.

Dzięki temu do encyklopedii trafią podstawowe informacje związane z listą zabytków znajdujących się w rejestrze Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Pozwoli to przygotować szkielet haseł i kategorii, które w późniejszym okresie zostaną uzupełnione o szczegółowe dane.

 

„Przemiany Szczecina” – ponad 7300 odsłon!

W lipcu zakończony został projekt związany z portalem sedina.pl, realizowany dzięki wsparciu Miasta Szczecin. W jego zakresie opublikowaliśmy m.in. sześć nowych „Przemian Szczecina”.

W ramach cyklu autor wizualizacji – Arkadiusz Kozaczuk przy użyciu nowoczesnych technologii na przedwojenne zdjęcie nakłada współczesny widok danego miejsca, dzięki czemu można dokładnie prześledzić i zaobserwować jak na tle charakterystycznego obiektu zmieniło się jego najbliższe otoczenie.

Nowa odsłona cyklu wzbudziła duże zainteresowanie zarówno mediów, jak i czytelników sedina.pl oraz użytkowników Facebook-a. Świadczą o tym bardzo dobre statystyki oglądalności oraz publikacje w prasie. Jednym z efektów udostępnienia materiałów są przedruki m.in. w Przeglądzie Uniwersyteckim, a także liczne zgłoszenia i zachęcenie do wykonania kolejnych przemian.

Łączna liczna wyświetleń najnowszych sześciu przemian to ponad 7 300 odsłon w dwa miesiące (stan na 26.07.2012):

Galeria wnętrz – statystyki nie kłamią

Przed wakacjami, dzięki wsparciu Miasta Szczecin, uruchomiona została także galeria przedwojennych zdjęć. Znalazło się w niej ponad 300 nowych fotografii podzielonych na poniżej wymienione kategorie:

  • Zamek Książąt Pomorski i Kościół Zamkowy (3 albumy, 23 pliki)
  • Kościoły, Kaplice, Synagoga (28 albumów, 159 plików)
  • Budowle urzędowe użyteczności publicznej (9 albumów, 23 pliki)
  • Instytucje kulturalne (5 albumów, 28 plików)
  • Szpitale, Domy opieki, Fundacje (7 albumów, 30 plików)
  • Szkoły (3 albumy, 15 plików)
  • Muzea (2 albumy, 31 plików

Podczas prac nad galerią wnętrz pojawiło się wiele nowych materiałów, co pozwala zaplanować uruchomienie w roku 2013 kolejnych jej działów (Gospody, Hotele, Restauracje, Kawiarnie; Obiekty przemysłowe).

Ogromne zainteresowanie tematem objawia się w statystykach. „Najrzadziej” oglądane obrazy mają aktualnie ponad 300 odsłon – te o największej oglądalności ponad 1 500 odsłon.  Warto odnotować, że galeria funkcjonuje dopiero około miesiąca, a w ciągu tego okresu łączna ilość odsłon wyniosła ponad 25 000.

Cała galeria sedina.pl (stan z 26.07.2012) składa się z 22 740 plików w 2 087 albumach i 168 kategoriach z 1 766 komentarzami. Aktualna liczba wszystkich wyświetleń wynosi 15 503 840.

Oficjalne otwarcie galerii wnętrz odbyło się 22 czerwca 2012 podczas spotkania organizowanego w pubie Pivaria w ramach cyklu „Przy piwie o Szczecinie”.

Hasła z Internetowej Encyklopedii Szczecina…

Ten wpis został opublikowany w kategorii Portal. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.