Opublikowane przez w Kultura i Sztuka.

Wielka Gala Polskiej Piosenki upamiętni 50-lecie szczecińskiego Festiwalu Młodych Talentów. W najbliższy poniedziałek (9 lipca) w Teatrze Letnim odbędzie się koncert z udziałem znanych i popularnych artystów polskiej muzyki rozrywkowej.

W tym roku mija 50 lat od zorganizowania historycznej edycji, która odbyła się w Szczecinie w 1962 roku. Festiwal Młodych Talentów był znaczącym wydarzeniem w dziejach polskiej muzyki rozrywkowej. Związane są z nim początki karier wielu późniejszych gwiazd polskiej estrady m.in.: Czerwono-Czarnych, Wojciecha Gąssowskiego, Wojciecha Kordy, Heleny Majdaniec, Karin Stanek, Czesława Niemena, Krzysztofa Klenczona, Haliny Frąckowiak, Kasi Sobczyk, Zdzisławy Sośnickiej, Miry Kubasińskiej, Tadeusza Nalepy, Niebiesko-Czarnych. Wielka Gala Polskiej Piosenki przywołuje pamięć o wspaniałych i radosnych początkach popularnej muzyki w kraju.

Na gali wystąpią reprezentanci pokolenia złotych lat polskiej muzyki, oraz wykonawcy młodszego pokolenia, którzy zaśpiewają utwory z repertuaru laureatów Festiwalu Młodych Talentów: Karin Stanek, Heleny Majdaniec, Kasi Sobczyk, Czesława Niemena, Tadeusza Nalepy, Krzysztofa Klenczona. Swój udział zapowiedzieli: Czerwono-Czarni, Budka Suflera, Halina Frąckowiak, Wojciech Korda, Kasia Kowalska, Maciej Silski, Janusz Radek, Barbara Włodarczyk, Natalia Pastewska oraz laureaci konkursów muzycznych TVP2: Krzysztof Respondek i Piotr Starzecki.

Galę poprowadzą jedni z najbardziej cenionych satyryków polskich: Jacek Fedorowicz (który był konferansjerem pierwszej edycji festiwalu w 1962 roku) i Artur Andrus.

Festiwal Młodych Talentów – 1962 rok (fot. Zbigniew Wróblewski)

Podczas wydarzenia wystąpią także zwycięzcy 6 edycji konkursu muzycznego, wyłonieni w ramach przesłuchań, do których zgłosiło się 300 wykonawców z całego kraju. Przesłuchania finałowej piętnastki odbędą się 7 lipca na szczecińskiej Małej Scenie. Gala Jubileuszowa realizowana będzie wespół z TVP2. Zarejestrowany materiał wyemitowany zostanie w ogólnopolskiej telewizji w sierpniu.

Bilety do nabycia w Szczecińskiej Agencji Artystycznej (al. Wojska Polskiego 64), w serwisach internetowych Bilety.FM i Ticketpro oraz licznych punktach sprzedaży w Szczecinie, których lista znajduje na stronie www.saa.pl.

Podstawowe informacje o wydarzeniu:

  • pełna nazwa: Jubileusz 50-lecia Festiwalu Młodych Talentów, Wielka Gala Polskiej Piosenki
  • termin: 9 lipca (poniedziałek), godz. 19:00
  • miejsce: Teatr Letni im. Heleny Majdaniec, Szczecin
  • ceny biletów: 35, 65 i 95 zł