Opublikowane przez w Historia, Miejsca, Publicystyka.

Młyn wraz z domem mieszkalnym i restauracją w Jezierzycach (niem. Kellerbecker Mühle – Jeseritz) znalazł się pod lupą blogera o pseudonimie JANUSZ242 – eksperta wspomnianego rejonu Szczecina. Bogato ilustrowany tekst powstał m.in. na podstawie relacji przedwojennych mieszkańców, do których dotarł autor. 

Artykuł przedstawiający historię Kellerbecker Mühle z Jeseritz (Jezierzyce), opatrzony unikatowymi zdjęciami przedwojennymi oraz współczesnymi, ukazał się na blogu poświęconemu Jezierzycom. Do materiałów dołączono także film przedstawiający aktualny wygląd opisanego miejsca. Autor – Janusz Plikus, znany już ze wcześniejszych publikacji z tego rejonu, na podstawie relacji żyjących w Jeseritz przed wojną świadków, przedstawił ciekawostki z ich życia oraz dzieje wspomnianego obszaru. Niegdyś znajdował się na tym terenie ogromny młyn wraz z domem mieszkalnym i restauracją odwiedzaną w lecie przez wielu mieszkańców Szczecina, a także piękny domek, który ze względu na swój oryginalny wygląd nazywano „leśnym zameczkiem”.

Wielogodzinne rozmowy z córką właściciela młyna oraz innymi mieszkańcami Jeseritz pozwoliły spisać ciekawe zdarzenia z tamtych lat…

Poniżej fragmenty artykułu:

Kellerbecker Mühle (Obermühle) i Waldschlößchen w Jeseritz – Młyn i „Leśny Zameczek”, Jezierzyce

Poniżej przedstawiam znane mi od dziecka miejsca, o których szczegółowo opowiedzieli mi moi przyjaciele z Jeseritz. Dodatkową atrakcją są niektóre z zamieszczonych poniżej zdjęć, ponieważ nie były one nigdy wcześniej publikowane.

Osada Jezero  (słowiańskie – „jezioro” lub „nad stawami”) założona została już w 1282 roku (pierwsze wzmianki). Mnisi z klasztoru w Kolbatz (Kołbacz) wybudowali w Jeseritz (Jezierzyce), w pobliżu ówczesnego mostu na rzece Plöne (Płonia), młyn wodny. W XVI wieku znajdował się tu młyn zbożowy i tkacki wraz z budynkiem mieszkalnym, stajnią, stodołą, piekarnią i warzelnią piwa. Była także owczarnia, prowadzona przez świeckich braci z klasztoru.

Za czasów Fryderyka Wielkiego, po wojnie 7-letniej (1756-1763), rzeka Płonia została poszerzona i pogłębiona, ziemię zagospodarowano a odpływ jeziora Madüsee (Miedwie) uregulowano. Fryderyk Wielki (Friedrich der Große) stał się bardzo zasłużony w urbanizacji tego regionu. Poprzez prace odwadniające spadło znacznie lustro wody jeziora Miedwie i powstało wiele wiosek. Fryderyk Wielki kazał zburzyć *stary młyn nad rzeką Płonią, ponieważ spiętrzał on znacznie, tak jak i młyn w Kołbaczu, poziom wody aż do Jeziora Miedwie (*są także opinie zaprzeczające tej teorii – ponieważ woda przepływała podobno w tych młynach pod kołem młyńskim, nie powinno to mieć więc wpływu na poziom wody).

[…]

Droga do młyna prowadziła od strony drogi Mühlenbeck – Pyritz (Śmierdnica – Pyrzyce) przez las (aktualnie leśna droga do Jezierzyc), na 1/3 jej długości skręcała w prawo w stronę młyna. Aktualnie całkowicie zarośnięta.

[…]

Przy młynie właściwym znajdował się dom oraz restauracja.

[…]

W Kellerbecker Mühle podawano kawę (prawdziwa ziarnista, kupowana w Stettin), soki, piwo (najczęściej Bohrisch i Elysium), ciasta oraz różne dania na obiad. Wszystkie smakołyki przygotowywała Pani Erna (żona młynarza) –  miała do pomocy 2 dziewczyny, oczywiście Ruth także pomagała po powrocie ze szkoły.

[…]

W środku budynku młyna, w piwnicy znajdowało się drewniane koło młyńskie, zamontowane na metalowych szynach, które napędzała woda doprowadzana do młyna betonowym rurociągiem (zdjęcie), aż z Wendschen See (Staw Wielecki) . Gdy wody było wystarczająco dużo, spadała ona pod młyn na koło napędzając je, potem odprowadzana była do strumyka, który płynął dalej w stronę wsi, aż do rzeki Płoni przy Baumgarts Steg (Krzywy mostek).

[…]

Okolica nadal prezentuje się przepięknie. Słychać płynący strumień  i śpiewające ptaki, kwitną piękne kwiaty i tylko zabudowań i ludzi już nie ma. Warto wędrując w tej okolicy wybrać się w miejsce gdzie stał kiedyś piękny „zameczek” i ogromny młyn, by choćby dotknąć leżących tam od dziesiątek lat kamieni…

Powyżej przedstawiono fragmenty artykułu. Pełna jego wersja, bogato ilustrowana wieloma archiwalnymi i współczesnymi zdjęciami, dostępna jest na stronie jezierzyce242.blogspot.com.

Film:

autor – Janusz Plikus (video przedstawia obecny wygląd obszaru, gdzie znajdował się niegdyś młyn)

Wybrane zdjęcia:

Więcej informacji o Jezierzycach na dwóch witrynach Janusza Plikusa (JANUSZ242):