Dwa nowe eksponaty na wystawie w Muzeum Historii Szczecina

W najbliższy wtorek (26 czerwca) odbędzie się uroczysta prezentacja dwóch nowych dzieł, które wzbogacą ekspozycję Muzeum Narodowego w Szczecinie. Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 11.30 w Ratuszu Staromiejskim.

Oba eksponaty są nowymi nabytkami kolekcjonera – Jana Dębskiego, a trafią do Muzeum Narodowego w Szczecinie na zasadzie długoterminowego depozytu.

Pierwszy obraz – autorstwa Eugena Dekkerta przedstawia dwa stojące przy nabrzeżu Duńczycy statki parowe ważnego szczecińskiego armatora W. Kunstmanna „Inge Kunstmann” i „Westfalia”. W tle malarz ukazał panoramę Szczecina z Mostem Kłodnym i Zamkiem Książąt Pomorskich. Obraz – zwyczajem Dekkerta – namalowany jest farbami olejnymi, grubymi pociągnięciami pędzla na tekturze. Jego wymiary wynoszą 50 x 70 cm, jest sygnowany i dodatkowo opisany na odwrocie „Blick auf Stettin, Eug. Dekkert, 1919″.

Podczas spotkania zaprezentowane zostanie także drugie nowe dzieło z kolekcji Jana Dębskiego, które również będzie wypożyczone na wystawę. Organizatorzy nie ujawnili szczegółów na jego temat. Zapowiadają, że będzie to „niespodzianka dla gości uroczystości”.

[aktualizacja – okazało się, iż jest to rysunek Bernharda Heiligera]

Podstawowe informacje o wydarzeniu:

  • termin: 26 czerwca (wtorek), godzina 11.30
  • miejsce: Muzeum Historii Szczecina, Oddział Muzeum Narodowego w Szczecinie, przy ul. Ks. Mściwoja II 8 (Ratusz Staromiejski na Podzamczu)
  • prezentacja dwóch dzieł, które na zasadzie długoterminowego depozytu wzbogacą ekspozycję dotyczącą dziejów Szczecina

obraz Dekkerta, który trafi do Muzeum Historii Szczecina

Ten wpis został opublikowany w kategorii Kultura i Sztuka. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.