Galeria wnętrz przedwojennego Szczecina

Serdecznie zapraszamy do odwiedzin nowego działu w galerii sedina.pl. Dzięki pracy Johann-Sebastian-Bachinstitut • Stettin oraz wsparciu Miasta Szczecin możemy podziwiać około 300 fotografii przedstawiających wnętrza przedwojennych szkół, szpitali, kościołów i wielu innych miejsc.

Galeria wnętrz to największa zmiana w naszej galerii w ostatnich latach. Mamy nadzieję, że ten nowy – nieznany obszar przedwojennego Szczecina – pozwoli na nowo wzbudzić zainteresowanie historią naszego miasta. Planujemy, że nie później niż w 2013 roku w galerii wnętrz znajdzie się w sumie ponad 600 fotografii. Zapraszamy też do odwiedzin innych ciekawych galerii sedina.pl.

-> Zapraszamy do galerii

Galeria sedina.pl jest największym otwartym i ogólnodostępnym zbiorem zdjęć poświęconym historii Szczecina zamieszczonym w Internecie. Od 2004 roku, kiedy powstał portal galeria była najczęściej odwiedzanym obszarem sedina.pl i głównym elementem przyciągającym użytkowników. W ciągu 8 lat rozrosła się do zbioru ponad 25 000 zdjęć. Udostępniony został w niej m.in. unikalny zbiór 9 000 dokładnie opisanych fotografii przedwojennego Szczecina oraz olbrzymi zestaw zdjęć Szczecina powojennego. Obok podstawowych galerii serwis zawiera kilkaset albumów prezentujących zdjęcia opisujące różne aspekty historii naszego miasta. Materiały zawarte w galerii służą nie tylko użytkownikom portalu, ale stanowią także źródło ilustracji dla innych mediów, które chętnie sięgają po zdjęcia udostępnione w galerii. Nasze zbiory są również źródłem dla środowiska naukowego Szczecina – studenci historii i architektury bardzo często zgłaszają się z prośbą o pomoc i zgodę na udostępnienie materiałów do pracy. Jednym z ciekawszych wydarzeń związanych z galerią było jej wykorzystanie przy odtwarzaniu wyglądu szczecińskiej „Różanki”, o czym wspominała w wywiadzie dla Gazety Wyborczej Małgorzata Hass-Nogal.

Oficjalne otwarcie galerii wnętrz odbędzie się w piątek (22 czerwca) o godzinie 19.00 w pubie Pivaria (ulica Joachima Lelewela 8, Pogodno). Podczas prezentacji multimedialnej w ramach cyklu „Przy piwie o Szczecinie” administrator i założyciel portalu – Arkadiusz Bis – opowie o Internetowej Encyklopedii Szczecina oraz przedstawi wybrane fotografie z nowego zbioru. Zakończenie pokazu przewidziano na 20.15. Serdecznie zapraszamy.

wnętrze Staatsarchiv (obecne Archiwum w Szczecinie)

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Fotografie, Portal. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.