„Przy piwie o Szczecinie” – Internetowa Encyklopedia Szczecina – klikaj po wiedzę

Podczas następnego spotkania w ramach cyklu „Przy piwie o Szczecinie” gościem będzie przedstawiciel sedina.pl. Założyciel i administrator portalu – Arkadiusz Bis opowie o Internetowej Encyklopedii Szczecina – skąd wziął się pomysł na nową inicjatywę, jak zajrzeć do IES i co można w niej znaleźć. Po raz pierwszy zaprezentowane zostaną także zdjęcia z nowej galerii wnętrz sedina.pl.

W czasie spotkania przewidziano także oficjalne otwarcie galerii wnętrz, która pojawiła się niedawno na sedina.pl. Dzięki niej zasoby portalu zostały wzbogacone o 300 unikatowych zdjęć, na których można zobaczyć jak poszczególne budynki wyglądały niegdyś „od środka”. W czasie pokazu przedstawione zostaną wybrane fotografie z nowego zbioru.

Zakończenie prezentacji przewidziano na godzinę 20.15. Wydarzenie zorganizowały „Zeszyty Szczecińskie” oraz pub Pivaria.

Podstawowe informacje o wydarzeniu:

  • data: 22 czerwca (piątek), początek o godzinie 19.00
  • miejsce: pub Pivaria (ulica Lelewela 8a, CH MAGNET – Pogodno)
  • prelegent: Arkadiusz Bis – fundacja sedina.pl, założyciel i administrator Portalu Miłośników Dawnego Szczecina sedina.pl
  • temat spotkania: „Internetowa Encyklopedia Szczecina – klikaj po wiedzę”

Zeszyty Szczecińskie” to seria popularnonaukowa poświęcona Szczecinowi, wydawana od 2001 roku do dziś. Jest to zarazem pierwszy „skrypt”, który ukazał się na rynku wydawniczym i został w całości poświęcony historii naszego miasta. Inicjatorem oraz redaktorem naczelnym serii jest Grzegorz Czarnecki. Sam twórca tak wspomina początki: Wyłaniające się stopniowo wielokulturowe i wielonarodościowe wątki historii miasta zainspirowały mnie do znalezienia formuły skuteczniejszego niż dotychczas przekazywania wiedzy o Szczecinie. Szukałem formuły wykraczającej poza podpisy pod starymi widokówkami, a która jednocześnie nie przytłaczałaby powagą i statystyką, czyli więcej niż artykuł w gazecie, ale mniej niż monografia książkowa.

Głównym celem zeszytów jest popularyzacja wiedzy o Szczecinie poprzez wybrane, ciekawe zagadnienia. Intencją autorów i wydawcy jest zachęcenie czytelników do refleksji i pozytywnego myślenia o mieście, czerpiąc z jego bogatej historii, ponad wszelkimi podziałami i granicami.

Zgodnie z założeniem, zeszyty mają być publikacją tzw. pierwszego kontaktu, zachowując jednak, pomimo lekkości formy, walory publikacji popularnonaukowych. Czuwają nad tym ich autorzy (wielu z nich jest zawodowo związanych między innymi z Muzeum Miasta, Książnicą Pomorską, Uniwersytetem Szczecińskim czy PTTK).

Ten wpis został opublikowany w kategorii Edukacja, Historia. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.