Opublikowane przez w Edukacja, Historia.

Kolejne spotkanie w ramach cyklu „Przy piwie o Szczecinie” poświęcone zostanie papieskiej wizycie w Szczecinie, do której doszło w 1987 roku. O wydarzeniu opowie Krzysztof Żurawski – autor publikacji poświęconej temu tematowi. Początek w pubie Pivaria 12 czerwca (wtorek) o godzinie 19.00.

Wykład połączony z prezentacją multimedialną zorganizowany został przez „Zeszyty Szczecińskie” oraz pub Pivaria.

Podstawowe informacje o wydarzeniu:

  • data: 12 czerwca (wtorek), początek o godzinie 19.00
  • miejsce: pub Pivaria (ulica Lelewela 8a, CH MAGNET – Pogodno)
  • prelegent: Krzysztof Żurawski (dziennikarz, publicysta,autor Zeszytu Szczecińskiego „Veni Creator Spiritus – Jan Paweł II w Szczecinie A. D. 1987”
  • temat spotkania: „O kulisach papieskiej wizyty”

„Zeszyty Szczecińskie” to seria popularnonaukowa poświęcona Szczecinowi, wydawana od 2001 roku do dziś. Jest to zarazem pierwszy „skrypt”, który ukazał się na rynku wydawniczym i został w całości poświęcony historii naszego miasta. Inicjatorem oraz redaktorem naczelnym serii jest Grzegorz Czarnecki. Sam twórca tak wspomina początki: Wyłaniające się stopniowo wielokulturowe i wielonarodościowe wątki historii miasta zainspirowały mnie do znalezienia formuły skuteczniejszego niż dotychczas przekazywania wiedzy o Szczecinie. Szukałem formuły wykraczającej poza podpisy pod starymi widokówkami, a która jednocześnie nie przytłaczałaby powagą i statystyką, czyli więcej niż artykuł w gazecie, ale mniej niż monografia książkowa.

Głównym celem zeszytów jest popularyzacja wiedzy o Szczecinie poprzez wybrane, ciekawe zagadnienia. Intencją autorów i wydawcy jest zachęcenie czytelników do refleksji i pozytywnego myślenia o mieście, czerpiąc z jego bogatej historii, ponad wszelkimi podziałami i granicami.

Zgodnie z założeniem, zeszyty mają być publikacją tzw. pierwszego kontaktu, zachowując jednak, pomimo lekkości formy, walory publikacji popularnonaukowych. Czuwają nad tym ich autorzy (wielu z nich jest zawodowo związanych między innymi z Muzeum Miasta, Książnicą Pomorską, Uniwersytetem Szczecińskim czy PTTK).

Każdy z Zeszytów stanowi jednorodny tekst monograficzny dotyczący zjawisk z dziedziny kultury, polityki, gospodarki itd. Zeszyty ukazują się nieregularnie. Do roku 2011 wydano osiemnaście numerów Zeszytów Szczecińskich. Zaprezentowano w nich kilkaset unikalnych fotografii. Większość dotychczasowych tekstów miała charakter pionierski – stanowiła pierwsze opracowania na wybrane tematy.