Zakończenie I etapu prac nad Internetową Encyklopedią Szczecina i inne działania sedina.pl

Zakończony został I etap prac nad Internetową Encyklopedią Szczecina. Dzięki temu pojawiło 320 nowych opracowań oraz ponad 1100 zdjęć i innych materiałów ikonograficznych. Poprawiony został także sam wygląd IES.

Poniżej najważniejsze informacje o realizowanym projekcie. Na temat wszystkich inicjatyw sedina.pl można przeczytać w naszym newsletterze, tworzonym dzięki wsparciu Miasta Szczecin. W celu jego otrzymywania na bieżąco drogą elektroniczną wystarczy wysłać maila wpisując w tytule wyraz „NEWSLETTER” na adres: jan.skolimowski@sedina.pl. W ten sposób każdy zainteresowany dołączy do portalowej bazy. Zachęcamy do subskrypcji. Ostatni, czwarty numer jest do pobrania TUTAJ.

Zakończenie I etapu prac nad Internetową Encyklopedią Szczecina

31 maja dobiegła końca pierwsza część prac nad Internetową Encyklopedią Szczecina w ramach projektu realizowanego dzięki wsparciu Miasta Szczecin.  Dzięki temu w IES pojawiło się ponad 1100 zdjęć i materiałów ikonograficznych oraz 320 zupełnie nowych opracowań w ponad 10 kategoriach.

Wśród nowych haseł znajdują się między innymi biografie Laureatów Nagrody Artystycznej Miasta Szczecina, opisy szkół w przedwojennym Szczecinie oraz informacje o cmentarzach, które istniały niegdyś na terenie obecnego Szczecina.

W kalendarium historycznym pojawiło się ponad 300 nowych dat. Jedne dotyczą odległych wydarzeń w dziejach Szczecina jak chociażby wtargnięcia mieszkańców do klasztoru franciszkanów w 1525 roku, inne nawiązują do współczesnych zdarzeń jak odsłonięcie w Parku Andersa pomnika prof. Jan Czekanowskiego, które nastąpiło w maju 2012 roku.

Nowe elementy i forma graficzna Internetowej Encyklopedii Szczecina

W ramach prac nad IES zastąpiono tymczasowy wygląd strony głównej przez nową – dopracowaną graficznie wersję. Umożliwiło to dostosowanie całej kolorystyki do wzorca kolorów zgodnego z herbem Szczecina.

Część haseł została opatrzona symbolami umożliwiającymi ich spójną identyfikację. W ten sposób zasymilowano hasła w ramach kategorii: Ambasadorzy Szczecina oraz Laureaci Nagrody Artystycznej Miasta Szczecina.

„Encyklopedia nie jest nudna”

Udowadnialiśmy to w szczecińskim I Liceum Ogólnokształcącym podczas warsztatów, które odbyły się tam 21 i 31 maja. Uczniowie dowiedzieli się jak wykorzystywać zasoby Internetowej Encyklopedii Szczecina, poznali zasady funkcjonowania serwisu. Rozmawialiśmy też o tworzeniu haseł, gromadzeniu materiału źródłowego, konstruowaniu tekstu. Czekamy na ich pierwsze próby autorskie.

Kolejne spotkania w szkołach zaplanowane są po wakacjach.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Portal. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.