Program Międzynarodowych Dni Bonhoefferowskich

W najbliższy piątek (8 czerwca) rozpoczną się w Szczecinie Międzynarodowe Dni Bonhoefferowskie. Wydarzenie potrwa do niedzieli (1o czerwca) i będzie odbywać się w kilku miejscach. W programie m.in. oficjalne otwarcie „Ogrodu ciszy i medytacji” w Zdrojach.

Dietrich Bonhoeffer znany jest przede wszystkim jako niemiecki duchowny ewangelicki, który odważnie przeciwstawił się nazizmowi, za co zapłacił najwyższą cenę – został powieszony 9 kwietnia 1945 roku. Wcześniej, w latach 1935-1937 prowadził seminarium w Zdrojach (niem. Finkenwalde) w ramach tzw. Kościoła Wyznającego sprzeciwiającego się ruchowi nazistowskiemu. Zaangażował się także w przygotowania do zamachu na Adolfa Hitlera, współpracował na tym polu m.in. z szefem Abwehry – Wilhelmem Canarisem, za co został aresztowany w 1943 roku.

Kościół Ewangelicko-Augsburski regularnie organizuje wydarzenia mające na celu przybliżenie pod każdym aspektem wspomnianej postaci. Tegoroczne „Międzynadorowe Dni Bonhoefferowskie” będą odbywać się w kilku miejscach, m.in. w kościele św. Trójcy na Łasztowni, przy krzyżu upamiętniającym dawne seminarium duchowne w Zdrojach (ulica Jabłoniowa 5) oraz w Centrum Bonhoeffera przy ulicy Piotra Skargi 32.

Wydarzenie rozpocznie modlitwa ekumeniczna polsko–niemiecka w kościele Świętej Trójcy w piątek (8 czerwca) o  godzinie 18.00. W sobotę (9 czerwca) główna część, w czasie której przewidziano m.in. oficjalne otwarcie „Ogrodu ciszy i medytacji im. ks. Dietricha Bonhoeffera” (początek o godzinie 9.00 w Zdrojach) oraz dwa wykłady: „Zrozumienie odpowiedzialności – udział w życiu politycznym ks. Dietricha Bonhoeffera” (dr Christiane Tietz z Hamburga, początek o godzinie 12.00 w Centrum Bonhoeffera) oraz „Seminarium Kaznodziejskie w Szczecinie Zdrojach jako wyraz odpowiedzialnego wychowania młodego pokolenia” (dr Dariusz Chwastek z Lublina, początek o godzinie 12.45 w Centrum Bonhoeffera) . W niedzielę (10 czerwca) o godzinie 10.00 całe wydarzenie zakończy modlitwa.

Pełny program dostępny jest TUTAJ. Wszystkie jego punkty mają charakter otwarty. Na ewentualne pytania odpowiadają organizatorzy drogą mailową – parafia-szczecin@luteranie.pl bądź telefoniczną (91) 462 41 43.

„Finkenwalde. Seminarium. 1935-1937. ks. Dietrich Bonhoeffer”. Kamień stanowił pierwszy etap projektu „Ogród ciszy i medytacji” w Szczecinie Zdrojach

Wszystkie punkty programu mają charakter otwarty dla wszystkich, ale dla
dobrego zorganizowania wszystkiego, prosimy o kontakt z nami:
parafia-szczecin@luteranie.pl, www.luteranie.pl/szczecin, 91 462 41 43,
609 912 878.
Ten wpis został opublikowany w kategorii Edukacja, Historia, Szczecinianie. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.