Opublikowane przez w Edukacja, Historia.

W trakcie kolejnego wykładu w ramach cyklu „Wokół Zamku” dr Janina Kochanowska przedstawi dzieje powstania, przeobrażeń i przenosin średniowiecznej krypty książęcej. Początek w najbliższą środę (30 maja) w sali Anny Jagiellonki o godzinie 17.00.

Pierwsza krypta grzebalna znajdowała się prawdopodobnie już pod kościołem św. Ottona. W XVI w., w wyniku przebudowy Zamku i rozebrania świątyni, złożone w niej szczątki przeniesiono na pewien czas do nieistniejącego dziś kościoła Mariackiego. Już jednak pogrzeb Jana Fryderyka w 1600 r. odbył się w nowej zamkowej kaplicy, zwłoki jego zaś umieszczono w krypcie znajdującej się bezpośrednio pod nią.

W 1654 r., po pogrzebie Bogusława XIV, kryptę zamurowano. Nie uchroniło to jej jednak przed wielokrotnymi wtargnięciami i włamaniami. Kiedy więc po II wojnie światowej odnaleziono ją w zniszczonej bombardowaniami części Zamku –  wewnątrz znajdowało się 14 zdekompletowanych, zniszczonych i częściowo splądrowanych sarkofagów. Dziś część z nich oglądać można na stałej ekspozycji w Muzeum Zamkowym, reszta, niestety, zaginęła lub została bezpowrotnie zniszczona.

Podstawowe informacje o wydarzeniu:

  • termin: 30 maja 2012 (środa), godzina 17.00
  • miejsce: Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie, sala Anny Jagiellonki (wejście A, F)
  • prelegent: dr Janina Kochanowska
  • cykl: „Wokół Zamku”
  • temat wykładu: „Peregrynacje krypty książęcej na szczecińskim zamku”