Opublikowane przez w Edukacja, Patronat.

Organizatorzy wycieczek dla mieszkańców „Po Szczecinie” postanowili tym razem przenieść się na prawobrzeże. Kolejna trasa, po której oprowadzi przewodnik miejski Grzegorz Kruszewski wiedzie po Puszczy Bukowej, gdzie znajduje się wiele śladów historii… Wydarzenie odbędzie się 19 maja (sobota). Koszt wycieczki wynosi 25 zł.

Legenda głosi, że wystarczy dobrze stanąć nad Jeziorem Szmaragdowym by dostrzec w nim zatopione, stare wózki, którymi niegdyś wywożono z istniejącej tam kopalni kredę. To nie jedyna ciekawa historia, która kryje się pośród drzew Bukowej…

Śladami Toepfferów

Z rejonem nieodzownie łączy się historia rodziny Toepfferów. Do dziś niewiele pozostało po jej potędze. Nie ma już śladu po dawnej cementowni Stern, z dawnego pałacu pozostała niewielka ruina…

Zobacz zatopione wózki

Szmaragdowe jest przepięknym, sztucznym jeziorem o nieprzeciętnej barwie. Jeszcze niespełna 100 lat temu w miejscu tafli wody trwały prace przy wydobyciu kredy. Kopalnia została zalana 1925 roku. Dziś pozostały z niej m.in. wózki, które leżą jeszcze na dnie jeziora i mostek służący do transportu materiałów. Śladem po kopalni są także dawne sztolnie. Wciąż można je zwiedzać, mimo iż od dawna nie są już korytarzami kopalnianymi.

W zimnych korytarzach

Na wzgórzu, zaraz nad Jeziorem Szmaragdowym mieszczą się stare budynki. W czasie drugiej wojny światowej obiekty, a przede wszystkim ich część podziemna (powstała w starych sztolniach), pełniły funkcję bunkrów niemieckich. Korytarze te – dziś odświeżone i udostępnione dla zwiedzających – kryją jeszcze w sobie wiele tajemnic. Po wojnie budynki zostały przejęte przez straż pożarną.

Wieża z widokiem na świat

Trasa wycieczki przewiduje nie tylko okolice bunkrów i mokre legendy dawnej kopalni. W swej podróży przygotowali również przystanek przy pozostałościach wieży Baresela. Niegdyś z tej 30-metrowej budowli można było podobno zobaczyć Goleniów albo Stargard Szczeciński. Obiekt został wybudowany w 1904 roku na Polanie Słonecznej. Niestety, nie przetrwał wojny. Dziś można dostrzec zaledwie ślady jego istnienia – cegły oraz urywające się schody.

Dyskusje przy wspólnym ognisku

Tym razem wycieczka zakończy się trochę inaczej. Nie tak jak w przypadku poprzednich tras w restauracji, ale na polanie, gdzie wspólnie uczestnicy będą mogli zasiąść przy ognisku, podzielić się wrażeniami z odbytej trasy i przegryźć co nieco. Ostatnim punktem wycieczki, w którym zostanie rozpalone ognisko będzie wzgórze Widok. Dziś sztuczne wzniesienie jest miejscem przygotowanym specjalnie dla turystów, którzy w wydzielonych miejscach mogą zasiąść do ogniska lub grilla. Z wzgórza rozciąga się przepiękny widok na Szczecin. I również w tym miejscu Puszcza Bukowa nosi ślady przeszłości – na polanie znajduje się jeszcze schron bojowy pochodzący z II wojny światowej.

Informacje o wydarzeniu:

  • termin wycieczki – 19 maja (sobota), początek o godzinie 10:00
  • czas trwania – około 3 godziny
  • przewodnik miejski – Grzegorz Kruszewski
  • koszt wycieczki – 25 zł od osoby (w tym poczęstunek)
  • rezerwacja – www.poszczecinie.pl (liczba miejsc ograniczona)

Dawne wyrobisko kredy w miejscu obecnego Jeziora Szmaragdowego