Opublikowane przez w Edukacja, Historia.

Najbliższe spotkanie w ramach cyklu „Środy z historią Szczecina” zostanie poświęcone herbowi naszego miasta. W rolę prelegenta tym razem wcieli się organizator – Jerzy Grzelak z Oddziału Historii Miasta Szczecina MNS. Początek, tradycyjnie, w Ratuszu Staromiejskim o godzinie 17.00 w najbliższą środę (16 maja).

Herb miasta jest najczytelniejszym znakiem jego odrębności i tożsamości. Spotykamy go w miejskiej przestrzeni publicznej w wielu miejscach: na budynkach, na pojazdach komunikacji miejskiej, na oficjalnych dokumentach jego władz. W przypadku większości miast polskich kształt ich herbów jest efektem długotrwałych procesów, których początki sięgają do czasów ich lokacji, a więc okresu średniowiecza. Ich najstarsze formy utrwalone zostały na tłokach pieczętnych stosowanych w przeszłości w kancelariach miejskich lub na innych zabytkach, głównie architektonicznych i rzemiośle artystycznym. Tylko nieliczne miasta ze starszym rodowodem, oprócz wymienionych źródeł wiedzy o ich herbach, mogą wylegitymować się tzw. dokumentem herbowym, aktem prawnym, który herb wprowadzał lub sankcjonowały jego dotychczasową formę.

Najbliższe spotkanie cyklu „Środy z historią Szczecina” poświęcone będzie jego herbowi. Prelegent i zarazem gospodarz całego cyklu – Jerzy Grzelak, w oparciu o najstarsze zabytki heraldyczne Szczecina przedstawi m.in. drogę, jaką przebył znak miasta od chwili lokacji do dzisiaj oraz zabierze w wycieczkę po mieście w poszukiwaniu godła miasta w jego przestrzeni publicznej.

Podstawowe informacje o wydarzeniu:

  • termin: 16 maja (środa), godzina 17.00
  • miejsce: Muzeum Historii Szczecina, Oddział Muzeum Narodowego w Szczecinie, przy ul. Ks. Mściwoja II 8 (Ratusz Staromiejski na Podzamczu)
  • prelegent: Jerzy Grzelak (Muzeum Narodowe w Szczecinie, Oddział Historii Miasta Szczecina)
  • pełny tytuł wykładu: „Herb miasta Szczecina”

„Środy z historią Szczecina” – cykl odczytów poświęconych różnorodnym zagadnieniom historii Szczecina organizowany od września 2009 roku przez Muzeum Historii Szczecina, Oddział Muzeum Narodowego w Szczecinie.

Celem cyklu jest – zgodnie z najnowszymi trendami rozwoju nauk historycznych – ukazanie wieloaspektowego charakteru historii Szczecina, a więc dostarczenie jego uczestnikom w sposób przystępny udokumentowanej naukowo wiedzy na wybrane tematy nie tylko z zakresu historii politycznej, lecz także m.in. z historii kultury, demografii historycznej, urbanistyki. Stąd też przedmiotem odczytów są różnorodne zagadnienia historii miasta zarówno z okresu do, jak i od 1945 r. W miarę możliwości punktem wyjścia poszczególnych spotkań mają być eksponaty zgromadzone w zbiorach Muzeum Historii Szczecina, Oddziale Muzeum Narodowego w Szczecinie, zarówno eksponowane na wystawach stałych, jak i przechowywane w jego magazynach.

Cykl jest kierowany do szerokiego kręgu odbiorców, jakim bez wątpienia jest grupa osób zainteresowanych dziejami miasta, a zwłaszcza uczniów, studentów, nauczycieli, a także wszystkich pozostałych szczecinian, chcących pogłębić swoją wiedzę na temat przeszłości miasta, które mogą mieć jednak problemy z dotarciem do najnowszej fachowej literatury historycznej. Mile widzianymi uczestnikami spotkań będą również – ze względu na potencjalną aktywność podczas dyskusji przewidzianej po każdej prelekcji – zawodowi historycy bądź studenci tego kierunku z uczelni szczecińskich.