Opublikowane przez w Biblioteka, Historia, Patronat.

Ukazała się pierwsza część planowanej serii „Zamki, pałace i dwory ziemi zachodniopomorskiej” pt. „Powiat Policki” autorstwa Macieja Burdzego – zduna, a także pasjonata historii i architektury Pomorza oraz Szczecina.

Powyższa seria będzie jedynym i aktualnym rejestrem rezydencji szlacheckich zbudowanych na terenie dawnego Pomorza i Nowej Marchii, wcielonych w późŸniejszym czasie do Prus i Niemiec, a od 1945 roku do Polski . Do 2012 roku, przez blisko 67 lat nie ukazała się żadna tego typu, pełna i obszerna publikacja przedstawiająca historię dawnej szlachty niemieckiej oraz budownictwa rezydencjonalnego na tym terenie.

Rejestr będzie zawierał kilkaset kolorowych i aktualnych fotografii oraz krótki rys historyczny obejmujący dzieje danej miejscowoœci, opis budowli, a także informacje o dawnych właœścicielach majątków. Ponadto publikacja zostanie wzbogacona o rejestr miejscowości, w których dawniej znajdowały się majątki i folwarki (dzisiaj nieistniejące lub zdewaloryzowane)  oraz podstawowy słowniczek terminów historycznych i architektonicznych.

Na cały projekt ma składać się 18 książek opisujących zachowane budowle na terenie 18 powiatów województwa zachodniopomorskiego (policki, stargardzki, gryfiński, gryficki, pyrzycki, kamieński, łobeski, choszczeński, myśœliborski, wałecki, świdwiński, szczecinecki, goleniowski, koszaliński, kołobrzeski, drawski, sławieński, białogardzki).

Pierwsza czꜶć składa się z opisu 17 obiektów zlokalizowanych na terenie powiatu polickiego (m.in. Jasienicy, Tanowa, Sierakowa). Publikację rozpoczyna wstęp i krótki rys historyczny całego regionu. Książka zawiera w sumie 52 strony (wszystkie „na kredzie”). Można ją nabyć za 25,00 zł.