Archeologiczne odkrycie na Zamkowym dziedzińcu. Czy to siedziba książęca?

9-metrową budowlę odkryto podczas prac wykopaliskowych na dziedzińcu Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. Może to być zarys siedziby książęcej lub kasztelana. Odkrycie datowane jest na XII wiek.

Archeolog Marek Dworaczyk kierownik badań, które trwają na dziedzińcu szczecińskiego Zamku Książąt Pomorskich, nie przypomina sobie, aby w Szczecinie odnaleziono podobną budowlę.

Pewnym novum jest tutaj to, że jego fundamenty stanowiły kamienie, zapewne na których posadowiona była konstrukcja drewniana – mówi Dworaczyk.

To może być siedziba książęca z XII wieku. – Te murki mają szerokość ok. pół metra – dodaje Dworaczyk. – Konstrukcje musiały być więc solidne. Być może związane są z jakąś budową siedziby książęcej, np. Warcisława. W 1140 r. mamy już poświadczonego kasztelana.

W badaniach pomagają studenci archeologii z Uniwersytetu Szczecińskiego.

Wstępnie, po cegłach, datować można na XV wiek – mówi jeden ze studentów, Grzegorz Durdyń. – Mamy tutaj cegłę o wymiarach 26 na 12 cm.

Prace wykopaliskowe na dziedzińcu Zamku Książ Pomorskich prowadzone są w związku z budową cysterny przeciwpożarowej, która znaleźć ma się w tym miejscu. Archeolodzy kopią na głębokości trzech metrów od poziomu bruku.

Autor tekstu: Grzegorz Gibas (PR Szczecin)
Fotografia: Łukasz Szełemej (PR Szczecin)

Źrodło: Polskie Radio Szczecin

Ten wpis został opublikowany w kategorii Architektura i Urbanistyka, Historia. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.