„Po Szczecinie” – Co zostało po średniowiecznych kościołach? (wycieczka)

W najbliższą sobotę (31 marca) odbędzie się kolejna wycieczka dla mieszkańców w ramach cyklu „Po Szczecinie”. W związku z dużym zainteresowaniem nową inicjatywą organizatorzy zdecydowali się raz jeszcze oprowadzić wszystkich tropem średniowiecznych kościołów. Koszt wynosi 15 zł.

Świątynie w zamierzchłych czasach pełniły rozmaite funkcje. Gdy miasto nie posiadało jeszcze ratusza to spotkania rajców odbywały się właśnie w obiektach sakralnych, a wieża kościelna, jako najwyższa budowla miasta, stanowiła punkt obserwacyjny przed ewentualnymi zagrożeniami zewnętrznymi. Wielkość oraz bogactwo wyposażenia świadczyły o zamożności i prestiżu fundatorów (np. księcia lub grupy mieszczan). Często nawet w obrębie jednego miasta poszczególne świątynie „konkurowały”, by swoją świetnością podkreślić dominację i ważniejszą rolę.

W średniowieczu, gdy bramy miasta były już zamknięte, przybysze, wędrowcy, „turyści” mogli schronić się w kościołach. Ich drzwi były otwarte, a gospodarze gościnni. – My ponad pięć wieków później inicjujemy cykl wycieczek „Po Szczecinie”, ruszając śladami dawnych kościołów miejskich wyjaśnia Grzegorz Kruszewski, przewodnik miejski, odpowiedzialny za program wycieczek „Po Szczecinie”.

W naszym mieście w średniowieczu istniały kościoły, którym patronowali między innymi tacy święci jak: Mikołaj, Katarzyna, Otton, Jerzy, Wojciech, Gertruda. Każda z tych budowli miała swoją osobną opowieść, po każdej z nich zachowały się jakieś ślady, choć czasami już tylko na starych planach miasta lub w podaniach.

W XXI wieku przyglądać się możemy już tylko trzem niemym świadkom dziejów Szczecina. To oczywiście kościoły św. Piotra i Pawła, św. Jakuba (obecna katedra), które jednak od czasu powstania mocno zmieniły swój wygląd. Odmienne losy spotykały gmach kościoła św. Jana. Ten w niezmienionej niemal formie przetrwał od czasów budowy do dnia dzisiejszego. Nie zawsze przy tym pełnił funkcje sakralne i kilkakrotnie chyba tylko „cudem” nie uległ całkowitemu zniszczeniu.

Informacje o wydarzeniu:

  • termin wycieczki – 31 marca (sobota), początek o godzinie 10:00
  • czas trwania – około 3 godziny
  • przewodnik miejski – Grzegorz Kruszewski
  • koszt wycieczki – 15 zł od osoby
  • rezerwacja – www.poszczecinie.pl (liczba miejsc ograniczona)

Dla aktywnych czytelników przygotowano konkursy, w których będzie można wygrać książki i gadżety związane ze Szczecinem.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Ciekawostki, Miejsca. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.