Opublikowane przez w Biblioteka, Historia.

Na rynku ukazała się jakiś czas temu pozycja w całości poświęcona szczecińskiej „Solidarności”. Autorem książki „Nie wyrośli z marzeń. Szczecińska podziemna Solidarność” jest dr Artur Kubaj. 

Artur Kubaj w swojej monografii podejmuje się próby całościowego przedstawienia drugiego – obok Gdańska – głównego ośrodka robotniczego oporu wobec komunizmu, jakim był Szczecin. Autor w publikacji przybliża m.in. zmagania głównych grup opozycji „solidarnościowej”, rywalizujących ze sobą o sukcesję po 16-miesięcznym okresie „karnawału”. W tej walce więcej samozaparcia i kreatywności wykazał Andrzej Milczanowski, choć jego główny konkurent – Marian Jurczyk nadal uchodzi za głównego lidera szczecińskiej „Solidarności”. Autor prezentuje bardzo bogatą faktografię związaną z aktywnością podziemia na Pomorzu Zachodnim, dorobek koncepcyjny, wydawniczy, w końcu przypomina, że podczas strajków z 1988 r. to Szczecin po raz pierwszy stał się „Gdańskiem Wybrzeża”, a także ustala personalia wielu tajnych współpracowników, przybliżając tym samym specyfikę tego regionu.

Fragment recenzji prof. dr. hab. Antoniego Dudka:

„Historia „Solidarności” należy do najistotniejszych wydarzeń w powojennych dziejach Polski. Mimo że literatura naukowa dotycząca tego tematu jest już bardzo obszerna, trudno uznać badania nad historią tego olbrzymiego ruchu społecznego za bliskie zakończenia. O trafności tego poglądu przekonuje praca Artura Kubaja, która z racji swej szczegółowości i wszechstronności stanowi istotny krok w badaniach nad dziejami „Solidarności” na obszarze, który był jednym z jej mateczników, czyli w Szczecinie i na całym Pomorzu Zachodnim. Dużą zaletą omawianej monografii jest poprawny, a niekiedy wręcz literacki język, jakim została napisana. Sprawia to, że czyta się ją łatwo i z przyjemnością. W umiejętny sposób łączy wymagania stawiane tekstom naukowym z walorami popularyzatorskimi”.

Nie wyrośli z marzeń. Szczecińska podziemna Solidarność