Przy piwie o Szczecinie – Krystyna Łyczywek

Krystyna Łyczywek będzie drugim gościem multimedialnego cyklu „Przy piwie o Szczecinie” organizowanego przez „Zeszyty Szczecińskie” oraz Pub Pivaria. Pionierka opowie o burzliwym roku 1945 w naszym mieście. Wydarzenie zaplanowano na 14 marca (środa), godzinę 19.00.

Podstawowe informacje o wydarzeniu:

  • data: 14 marca (środa), początek o godzinie 19.00
  • miejsce: pub Pivaria (ulica Lelewela 8a, CH MAGNET – Pogodno)
  • temat spotkania: „O Szczecinie roku 1945”
  • prelegent: Krystyna Łyczywek (pionierka Szczecina, autorka licznych archiwalnych zdjęć)

Zeszyty Szczecińskie” to seria popularnonaukowa poświęcona Szczecinowi, wydawana od 2001 roku do dziś. Jest to zarazem pierwszy „skrypt”, który ukazał się na rynku wydawniczym i został w całości poświęcony historii naszego miasta. Inicjatorem oraz redaktorem naczelnym serii jest Grzegorz Czarnecki. Sam twórca tak wspomina początki: Wyłaniające się stopniowo wielokulturowe i wielonarodościowe wątki historii miasta zainspirowały mnie do znalezienia formuły skuteczniejszego niż dotychczas przekazywania wiedzy o Szczecinie. Szukałem formuły wykraczającej poza podpisy pod starymi widokówkami, a która jednocześnie nie przytłaczałaby powagą i statystyką, czyli więcej niż artykuł w gazecie, ale mniej niż monografia książkowa.

Głównym celem zeszytów jest popularyzacja wiedzy o Szczecinie poprzez wybrane, ciekawe zagadnienia. Intencją autorów i wydawcy jest zachęcenie czytelników do refleksji i pozytywnego myślenia o mieście, czerpiąc z jego bogatej historii, ponad wszelkimi podziałami i granicami.

Zgodnie z założeniem, zeszyty mają być publikacją tzw. pierwszego kontaktu, zachowując jednak, pomimo lekkości formy, walory publikacji popularnonaukowych. Czuwają nad tym ich autorzy (wielu z nich jest zawodowo związanych między innymi z Muzeum Miasta, Książnicą Pomorską, Uniwersytetem Szczecińskim czy PTTK).

Każdy z Zeszytów stanowi jednorodny tekst monograficzny dotyczący zjawisk z dziedziny kultury, polityki, gospodarki itd. Zeszyty ukazują się nieregularnie. Do roku 2011 wydano osiemnaście numerów Zeszytów Szczecińskich. Zaprezentowano w nich kilkaset unikalnych fotografii. Większość dotychczasowych tekstów miała charakter pionierski – stanowiła pierwsze opracowania na wybrane tematy.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Historia, Pamiętać Szczecin. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.