Opublikowane przez w Historia, Pamiętniki, Wspomnienia, Reportaże, Szczecinianie.

Książnica Pomorska w Szczecinie organizuje spotkanie wspomnieniowe w 100. rocznicę urodzin pierwszego wojewody szczecińskiego – Leonarda Borkowicza (1912 – 1989). Wydarzenie, zatytułowane „Pro memoria” rozpocznie się 4 stycznia (środa) w sali Stefana Flukowskiego o godzinie 17.00. W zapowiedzi przypominamy też o filmie o wojewodzie oraz pięcioczęściowym artykule „Kierowca Pełnomocnika Rządu” – oba materiały publikowaliśmy w 2011 roku.

Spotkanie przypomni sylwetkę wojewody nie tylko z okresu szczecińskiego, ale również jego dalszych mniej znanych losów. W dyskusji wezmą udział historycy: profesor Kazimierz Kozłowski (Uniwersytet Szczeciński), Katarzyna Rembacka (IPN), Andrzej Titkow (reżyser filmowy przygotowujący film o L. Borkowiczu pt. „Bezsenność”)  oraz dr Eryk Krasucki (Uniwersytet Szczeciński), który będzie moderatorem rozmowy.

Podstawowe informacje o wydarzeniu:

  • miejsce: Książnica Pomorska w Szczecinie, sala Stefana Flukowskiego (ulica Dworcowa 8, III piętro)
  • data: 4 stycznia 2012 roku (środa), godzina 17.00

Przypominamy, iż w ubiegłym roku na Portalu Miłośników Dawnego Szczecina sedina.pl zaprezentowaliśmy film dokumentalny o Leonardzie Borkowiczu zatytułowany „Pełnomocnik Rządu” (1987), w reżyserii Andrzeja Androchowicza. Film można oglądnąć tutaj.

Na naszym portalu pojawił się także w 2011 roku pięcioczęściowy artykuł „Kierowca Pełnomocnika Rządu”, który jest fragmentem nieopublikowanej nigdy książki „Poza kadrem”, wspomnianego powyżej reżysera. W tekście znajdują się m.in. informacje o tym jak Aleksander Płaksiwy – tytułowy kierowca – wspominał po latach swojego dawnego przełożonego. W artykule zamieszczony jest także list L. Borkowicza wysłany do byłego kierowcy oraz przedstawione są losy pierwszego wojewody po wyjeździe ze Szczecina.  Poszczególne odsłony artykułu dostępne są poniżej: