Wystawa Timma Stütza w Książnicy Pomorskiej

W Książnicy Pomorskiej w najbliższy wtorek (6 grudnia) odbędzie się wernisaż wystawy Timma Stütza, dotyczącej zeesbootów. Prezentowane będą zdjęcia przygotowane osobiście przez autora w specjalnej technologii wywoływania, efekt w sepii i duotonie.

Przez jeden dzień w Książnicy Pomorskiej będzie można także zobaczyć model zeesboota w skali 1:15, który na co dzień prezentowany jest w księgarni Zamkowej (po wernisażu wróci na swoje miejsce). Modelarz Erich Söth zRibnitz-Damgarten po ponad tysiącu roboczogodzin zbudował w najmniejszych szczegółach model oryginalnego zeesboota rybackiego z XIX w. o numerze STR-106.

Podstawowe informacje o wydarzeniu:

  • miejsce: Książnica Pomorska przy ul. Podgórnej 15/16, Sala Kolumnowa
  • data i godzina wernisażu: 6 grudnia 2011 r. (wtorek), 17:00
  • wystawa czynna do 31 grudnia 2011 roku

Ostatnie zeesbooty można dzisiaj odnaleźć między Zalewem Szczecińskim a Zatoką Wismarską. Są świadkami dawnych czasów, epoki rybackich żaglówek. Wszędzie tam, gdzie pojawiały się na horyzoncie ich brązowe żagle, wzbudzały sensację, przenosząc swoich obserwatorów w przeszłość. Nazwę zawdzięczają dużej sieci łownej, zwanej „Zeese” (polskie „ceza”).

Timm Stütz urodził się w 1938 roku w Dreźnie, mieszka w Lipsku i w Glinnej. Z zawodu jest inżynierem. Przez trzydzieści lat pracował w niemieckim i polskim przemyśle stoczniowym. Obecnie pracuje w wolnym zawodzie jako fotografik, publicysta i tłumacz. Od 1983 roku jest członkiem Szczecińskiego Towarzystwa Fotograficznego, w którym kilkakrotnie pełnił funkcję prezesa. Jest autorem książki „Zeesboote. Brązowe żagle pomorskich łodzi”.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Historia, Patronat. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.