Zeesboot w Księgarni Zamkowej

Walkowska Wydawnictwo zaprasza do obejrzenia modelu zeesboota w skali 1:15, który wystawiony jest w witrynie Księgarni Zamkowej w Szczecinie.

Na wystawie Księgarni Zamkowej (pl. Hołdu Pruskiego 8) można oglądać miniaturkę modelu zeesboota. Wraz z nim prezentowana jest historia jego twórcy. Prezentacja modelu towarzyszy albumowi „Zeesboote – brązowe żagle pomorskich łodzi” autorstwa Timma Stutza, który gościł w audycji Szczecin we wtorek.

Modelarz Erich Söth z Ribnitz-Damgarten po ponad tysiącu roboczogodzin zbudował w najmniejszych szczegółach model oryginalnego zeesboota rybackiego z XIX w. o numerze STR-106.

Był z zawodu stolarzem. Gdy jesienią 1945 r. wrócił z wojny do Holtenau, odszukał najpierw swoją młodą żonę, która pochodziła ze Stralsundu, spakował manatki i pojechał z nią i dwoma małymi synami w kierunku wschodnim. W bagażu miał dłuto, pilniki, małą piłę, brzeszczoty, młotki i projekty ojca. Osiedli w Damgarten na Pomorzu Przednim, gdzie kiedyś wzięli ślub. Wprawdzie miał pracę jako mistrz stolarski w stoczni budującej kutry w Pütnitz, ale dzieci, których w międzyczasie było czworo, trzeba było utrzymać. Odziedziczona po ojcu zdolność do budowania modeli statków pomogła mu pod pewnym względem przetrwać ciężkie czasy. Mówi się, że nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło. W sanatorium w Stralsundzie, gdzie dochodził do zdrowia po gruźlicy, wiosną 1954 r. podczas spaceru natknął się na liczne, stojące w kanale zeesbooty. W pierwszym zachwycie sfotografował szczególnie piękny egzemplarz łodzi rybackiej z okrągłą rufą i stewą klipra, które były modne pod koniec XIX w. W roku 1957 otrzymał od muzeum w Stralsundzie pierwsze zlecenie. Później wspominał z uśmiechem jazdę pociągiem z Damgarten do Stralsundu z gotowym modelem zeesboota na kolanach…

Album „Zeesboote. Brązowe żagle pomorskich łodzi” – ukazuje niepowtarzalny urok, tkwiący w wytrzymałości, specyficznym kolorycie i starodawnym charakterze tytułowych łodzi. Od 1965 r. na zatokach Meklemburgii-Pomorza Przedniego organizowane są regaty zeesbootów. W Rejestrze Statków widnieje ponad sto takich łodzi. Obecnie wraca do łask łowienie siecią zwaną cezą. Pozwala to żywić nadzieję, że tradycje pomorskich rybaków nie znikną w odmętach zapomnienia…

Timm Stütz (1938) – z zawodu inżynier, przez 30 lat pracował w niemieckim i polskim przemyśle stoczniowym. Obecnie fotografik, publicysta i tłumacz mieszkający w Lipsku i Glinnej. Od 1983 r. członek Szczecińskiego Towarzystwa Fotograficznego, w którym kilkakrotnie pełnił funkcję prezesa. Autor m.in. kilku publikacji nt. zeesbotów.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Ciekawostki, Patronat. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.