Opublikowane przez w Historia, Kultura i Sztuka, Miejsca.

Multimedialne wystawy, otwarte podziemia, winda w wieży widokowej i zupełnie inny wygląd sal – tak ma wyglądać Zamek Książąt Pomorskich po remoncie. Inwestycja, która rozpocznie się we wrześniu przyszłego roku pochłonie 10 milionów złotych.

Planowany remont ma obejmować północne skrzydło Zamku Książąt Pomorskich. Zmiany dotyczą, głównie sal znajdujących się wewnątrz obiektu. Wszystko po to, żeby przyciągnąć turystów i podnieść rangę zamku.

Chcemy w przejrzysty i ciekawy sposób pokazać historię dynastii pomorskiej Szczecina i naszego województwa – mówi Barbara Igielska, dyrektor Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. – Liczymy, że to zaciekawi turystów i mieszkańców.

Modernizacja zakłada wiele nowości. Odtworzone zostaną wrota od strony Dużego Dziedzińca. Mają być otwierane podczas dużych imprez takich jak Noc Muzeów. Całkowitą transformację przejdzie obecna Sala Bogusława X czyli dawna zamkowa kaplica. Tu przebudowana zostanie scena, pojawią się dekoracyjne sklepienia, ściany i popiersia balkonów. Za pomocą sztuki malarskiej, która wygląda jak rzeźba odtworzone zostaną też epitafium i ambona.

Inaczej wyglądać ma Piwnica przy Krypcie i Teatr Krypta.

Chcemy żeby do tej XIV-wiecznej grzebalni książęcej prowadziło zejście z sali Bogusława X – mówi Barbara Igielska, dyrektor Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. – Tu będzie teatr i miejsce dostępne do zwiedzania. Chcemy zaprezentować też multimedialne wystawy i odsłonić fundamenty. Po wprowadzeniu tych zmian zapanuje tu zupełnie inna atmosfera. Natomiast Piwnica przy Krypcie zostanie powiększona i inaczej zaaranżowana. W dalszym ciągu będą się tu jednak odbywać m.in. koncerty i wystawy.

Zmienią się też sala ks. Jana Fryderyka i sala Elżbietańska. Tu pojawią się nowe posadzki, oświetlenie i kolory takie jak żółty, zielony i czerwony. Zachowana zostanie jednak ściana, na której przedstawiono wygląd XVII-wiecznego Szczecina. Sala Anny Jagiellonki zamieni się w muzyczny salon, w którym będzie można posłuchać muzyki i pooglądać instrumenty. Docelowo ma to być najpiękniejsza świecka sala w całym zamku.

Ciekawa niespodzianka ma czekać na turystów w Sali Czarownic. – Tutaj będzie można spotkać trójwymiarową Sydonię von Borck, która opowiadać ma o swoich losach – mówi Barbara Igielska. – Będzie to plastyczna postać powstała przy użyciu hologramu. Obok, w sali tortur znajdą się ciekawe eksponaty.

Po remoncie każdy będzie mógł odwiedzić niedostępne dotąd podziemia. Pojawią się nowe szlaki komunikacyjne. Jeden edukacyjny prowadzący od wieży widokowej do sali Anny Jagiellonki, drugi ma łączyć wieżę z salą ks. Bogusława X.

Bierzemy też pod uwagę przystosowanie i otwarcie części dachu jako punktu widokowego – mówi Igielska. – Pojawi się więcej ekspozycji i wystaw multimedialnych.

Przewiduje się też możliwość wprowadzenia w salach efektów dźwiękowych czyli odgłosów epoki czy czytania historycznych dokumentów oraz interaktywnych zabaw i gier dla dzieci. Zamek ma być też dostępny dla niepełnosprawnych. Specjalnie z myślą o nich w wieży widokowej pojawi się winda. Prace modernizacyjne mają rozpocząć się we wrześniu przyszłego roku. Potrwają do 2014 roku.

Źródło: Moje Miasto Szczecin. Autorem artykułu jest Paulina Targaszewska.