Opublikowane przez w Kultura i Sztuka, Pomniki.

10 listopada (czwartek), o godzinie 14.00 w Muzeum Sztuki Współczesnej, Oddział Muzeum Narodowego w Szczecinie (ul. Staromłyńska 1) nastąpi otwarcie wystawy „Ernst Barlach. Obrazy śmierci w twórczości niemieckiego ekspresjonisty”.

Ekspozycja powstała w wyniku współpracy Muzeum Narodowego w Szczecinie oraz Ernst Barlach Stiftung – instytucji zajmującej się badaniem i rozpowszechnianiem spuścizny po osiadłym w Güstrow artyście. W odróżnieniu od jej poprzednich projektów w Polsce, obecna wystawa stanowi nie tyle przegląd całego oeuvre, co problemowe opracowanie dwóch najistotniejszych dla Barlacha wątków tematycznych i zadań twórczych – rzeźby sepulkralnej i kommemoratywnej. Punkt wyjścia stanowi kompozycja nagrobna „Matka Ziemia” (1920) – pierwsze tego typu zmaganie w dorobku meklemburskiego ekspresjonisty, podjęte na zlecenie szczecińskiego kupca Richarda Biesela. Celem ekspozycji jest ukazanie jego szerszego kontekstu nie tylko w innych dziełach sztuki cmentarnej, ale także pomnikach poświęconych ofiarom I wojny światowej.

To właśnie te ostatnie prace – m.in. dla katedry w Güstrow i Magdeburgu lub śródmiejskiej przestrzeni Hamburga – pozwoliły na wykształcenie i szeroką prezentację indywidualnej, odrębnej pozycji Barlacha wobec problemu śmierci oraz rozkwit jego oryginalnego stylu. Wystawa umożliwi analizę procesu twórczego od zapisów w dziennikach i szkicownikach, przez projekty rysunkowe, prace graficzne, pół- i pełnoplastyczne  szkice rzeźbiarskie, po autorskie modele monumentalnych realizacji. Dzieła pochodzą z kolekcji Ernst Barlach Stiftung Güstrow, Ernst Barlach Haus Stiftung Hermann F. Reemtsma Hamburg i Akademie der Künste Berlin. Ekspozycji towarzyszy polsko-niemiecki katalog z esejami Volkera Probsta, Szymona Piotra Kubiaka, Helgi Thieme i Dariusza Kacprzaka. Niektóre z prac zostały opublikowane po raz pierwszy, co decyduje o wyjątkowym charakterze przedsięwzięcia nie tylko w wymiarze muzealno-wystawienniczym, ale i naukowym.

Wystawa odbywa się w ramach Prezentacji Meklemburgii-Pomorza Przedniego w Województwie Zachodniopomorskim 2011 „20 lat polsko-niemieckiego Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy – wspólnie w Europie”.